Powrót
programy do wideokonferencji

4 najlepsze programy do wideokonferencji

To w nich teraz dzieje się wszystko. Spotkania firmowe. Przyjęcia urodzinowe. Wizyty lekarskie. Spotkania ze znajomymi. Mowa oczywiście o programach do wideokonferencji. Choć istnieją już od jakiegoś czasu, nigdy wcześniej nie były tak popularne, jak dzisiaj. Poznaj 4 najlepsze programy do wideokonferencji za darmo.

Kiedy w czasach dystansu społecznego inne firmy walczą o przetrwanie, programy do wideokonferencji biją rekordy popularności. Poznaj 4 z nich, które są najczęściej pobierane i gwarantują najlepsze połączenie oraz jakość obrazu w wersji bezpłatnej.

1. Zoom - wersja darmowa

Niekwestionowanym liderem wśród programów do wideokonferencji jest Zoom. Założony przez Erica Yuana w 2011 roku, program do spotkań online tylko w ciągu jednego tygodnia w marcu 2020 został pobrany 20 milionów razy! Za co Zoom ceniony jest najbardziej? Prosty i atrakcyjny interfejs, łatwość w nawigowaniu i fakt, że osoba, którą zaprosisz na spotkanie za pomocą specjalnego linka, nie musi posiadać konta na Zoom, aby dołączyć do rozmowy. Co ważne, wersja darmowa Zoom jest całkiem rozbudowana.

Można za darmo i bez limitu czasu spotkać się online z jedną lub dwoma osobami, a jeśli zaprosimy na spotkanie więcej osób (maks. 50) spotkanie będzie ograniczone do 40 minut. Jednak tyle może wystarczyć, jeśli organizujemy krótkie spotkanie firmowe, webinar lub kawę ze znajomymi. Choć popularność Zoom jest zasługą m.in. jego funkcjonalności i tego, że pomaga lepiej wyglądać na ekranie (np. możemy zmienić tło na wirtualne) nie jest pozbawiony wad. Nagła popularność Zoom wywołała obawy o kwestie związane z bezpieczeństwem i prywatnością. Drugim minusem Zoom jest to, że jeśli oczekujemy ostrego obrazu, wyraźnego dźwięku i brak zakłóceń technicznych musimy posiadać bardzo dobrej jakości łącze internetowe.

programy do wideokonferencji

2. Microsoft Teams - wersja darmowa

Wiele konkurencji Zoom depcze mu po piętach, ale najbardziej Microsoft Teams. Oba programy oferują podobne funkcje podstawowe: możliwość rozmowy wideo i udostępniania uczestnikom ekranu, ale różnią się szczegółowymi funkcjami. Na przykład Teams pozwala rozmazać tło oraz usunąć przeszkadzające elementy z tła. Dodatkowo, Microsoft Teams jest połączony z pakietem Microsoft 365, co sprawia, że jeśli korzystamy z tego oprogramowania możemy szybciej i łatwiej przesyłać pliki (SharePoint), jak również zintegrować Teams z innymi aplikacjami z tego pakietu np.  kalendarzem Outlook.

Microsoft Teams do tej pory nie zawiódł oczekiwań użytkowników, jeśli chodzi o kwestię bezpieczeństwa. Podobnie jak Zoom, Teams posiada intuicyjny i atrakcyjny interfejs. Największa zaleta Teams? Dzięki temu programowi współpraca online w firmie zostaje przeniesiona do jednego programu, ponieważ Teams może z powodzeniem zastąpić kilka programów np. Zoom, Dropbox i Slack. W wersji darmowej Teams oferuje spotkania online ograniczone do 50. osób.

Nie przegap: Praca zdalna dla firm zagranicznych. Kogo szukają firmy z Wielkiej Brytanii, Strefy Euro i USA?

3. Skype - wersja darmowa

To Skype spopularyzował wideokonferencję, jako formę bezpłatnej komunikacji z bliskimi, którzy przebywają daleko od siebie. Jest zdecydowanie jednym z najstarszych programów do wideokonferencji (działa od 2003 roku) i nadal oferuje szereg ciekawych funkcji dla spotkań online. Jakie ma zalety? Choć dziś Skype umożliwia rozmowy wideo bez rejestracji konta, trzeba przyznać, że jest to aplikacja, którą i tak mają (w zasadzie) wszyscy, co sprawia, że zaproszenie kogoś do spotkania online nie jest trudne. Identyfikator konta działa jak numer telefonu, trzeba więc przyznać, że Skype jest jednym z bardziej intuicyjnych narzędzi do wideokonferencji.

W wersji darmowej możemy udostępniać ekran i prowadzić wideorozmowę z 50 osobami. Jeśli zastanawiasz się dlaczego Skype od jakiegoś czasu nie wprowadza żadnych ulepszeń, musisz wiedzieć jedno: właścicielem Skype jest Microsoft. A Microsoft postanowił inwestować w Teams, i tam skierować użytkowników (skype dla firm przestanie działać z wiosną 2021 r.) Niekwestionowaną i największą zaletą Skype jest fakt, że zapewnia wystarczającą jakość obrazu i dźwięku, nawet w przypadku słabej jakości połączenia internetowego.

programy do wideokonferencji

4. Hangouts i Google Meet - wersje darmowe

Hangouts to bezpłatny, łatwy w użyciu program do wideokonferencji, dostępny dla wszystkich. Hangouts należy do Google, dlatego jeśli posiadasz skrzynkę mailową Gmail, korzystanie z Hangouts jest podwójnie proste. Wystarczy odwiedzić stronę Hangouts, wygenerować specjalny link i udostępnić go osobom, z którymi chcesz się spotkać online. W Hangouts obowiązuje limit – w spotkaniu może wziąć udział maksymalnie 25 osób. Hangouts jest popularną alternatywą dla Skype i połączeń międzynarodowych.

Googlowskim odpowiednikiem Zoom jest Google Meet (wcześniej Google Hangouts Meet). Spotykając się online poprzez Google Meet możemy m.in. zaprosić do wideokonferencji więcej osób niż w Hangouts, włączyć napisy w czasie rzeczywistym, zmienić tło na wirtualne oraz udostępnić ekran innym uczestnikom spotkania. Zdecydowanie największymi zaletami Hangouts i Google Meet jest to, że łatwo się z nich korzysta – mając konto Google wystarczy wygenerować specjalny link i udostępnić go zaproszonym osobom.

Podsumowując - 4 najlepsze programy do wideokonferencji

Mamy nadzieję, że ten krótki przegląd programów do wideokonferencji pozwoli Wam stwierdzić, który z nich jest najlepiej dopasowany do Waszych potrzeb. Dobrze dopasowane programy do wideokonferencji sprawią, że spotkania online będą efektywne, a zakłócenia techniczne nie zepsują współpracy ani radości z widoku najbliższych osób. Dlatego zanim wybierzemy program do wideokonferencji, warto poświęcić kilka chwil na analizę funkcji i możliwości programów do spotkań online, które biją teraz największe rekordy popularności.

Ciekawe, który Waszym zdaniem program do wideokonferencji jest najlepszy i dlaczego? Czekamy na Wasze opinie w sekcji komentarzy poniżej.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować:

  1.  Inflacja w Polsce 2020. Dlaczego PLN traci na wartości?
  2. Jak przygotować się na kryzys finansowy?
  3. Jakie waluty najbardziej straciły na wartości w 2020 roku?
[Głosów: 3   Average: 5/5]
O autorze /

Marta Kozioł, content creator kantoronline.pl. Od koncepcji tekstu, poprzez wywiady z analitykami walutowymi, aż po publikację. Za artykułami kantoronline.pl stoi więcej niż jedna osoba, ale to dzięki niej cały czas coś się tworzy. Posiada akademickie podstawy z zakresu dziennikarstwa i łączy je z czujnym spojrzeniem na to, co ważne dla użytkowników kantoru internetowego.

Comment(1)

  • TT

    6 października 2021

    Teams niesamowicie rozwinął się w trakcie pandemii i jest świetnym narzędziem do pracy.

Dodaj komentarz