Powrót
Ile będą kosztować Polaków Święta 2018

Ile będą kosztować Polaków Święta 2018?

Świąteczne reklamy w sklepach stacjonarnych i online nie pomagają utrzymać w ryzach grudniowego budżetu. Chociaż święta Bożego Narodzenia trwają tylko przez 2 z 365 dni w roku, potrafimy na nie wydać fortunę. Ile będą kosztować Polaków Święta 2018?

Nie da się ukryć tendencji, że z roku na rok Polacy na Święta wydają coraz więcej. Czy jest to tylko kwestia rozrzutności? Niekoniecznie. Trzeba pamiętać, że ponad 40%[1] wydatków świątecznych stanowią produkty żywnościowe. A w ciągu ostatnich 3 lat mocno dały się nam we znaki wzrastające ceny artykułów spożywczych[2]. Co gorsza, zdaniem Polskiej Federacji Producentów Żywności[3]  to rok 2019 pod względem cen żywności ma być rekordowy!

Ile będą kosztować Polaków Święta 2018 2

Ile będą kosztować Polaków Święta 2018?

Ile będą kosztować Polaków Święta 2018? Według raportu Delloitte średnio polska rodzina na Święta Bożego Narodzenia w 2018 roku wyda 1168 zł. Z tej kwoty na świąteczne prezenty przeznaczonych zostanie 525 zł, na żywność 513 zł i na spotkania z bliskimi 125 zł (dojazd, koszty świętowania). Biorąc pod uwagę raport z 2017 roku, tegoroczne święta będą Polaków kosztować więcej o 64 zł.

Czym nasze świąteczne wydatki wyróżniają się na tle Europy?

Choć dla większości europejskich nacji grudzień jest miesiącem, w którym wydają najwięcej pieniędzy, Polacy najczęściej przekraczają planowany, świąteczny budżet. Tego rodzaju zachowanie według raportu dotyczy aż 50% Polaków, podczas gdy średnia dla Europy wynosi 30%. Od innych narodowości różnimy się także tym, że w przeciwieństwie do Niemców i Francuzów raczej nie kupujemy prezentów świątecznych z wyprzedzeniem (w listopadzie lub wcześniej), ale robimy to na ostatnią chwilę (z początkiem grudnia i później).

Ile będą kosztować Polaków Święta 2018 3

Jak zmniejszyć koszt świątecznej żywności?

To, ile kosztuje nas świąteczna żywność zależy od tego gdzie robimy zakupy. Nie w każdym dyskoncie tej samej marki ceny produktów są takie same, w gruncie rzeczy ceny zależne są od lokalizacji. Na przykład warszawska Biedronka ma wyższe ceny, niż Biedronka usytuowana w małej miejscowości na Lubelszczyźnie. Najgorzej jednak jest wtedy, gdy  widzimy, że mięso jest najtańsze w Auchan, owoce w Lidlu, a słodycze w Biedronce. Jeżdżenie od sklepu do sklepu jest stratą paliwa i cennego czasu. Dlatego tym razem, przed świątecznymi zakupami koniecznie zajrzyjcie na stronę dlahandlu.pl, aby porównać całkowity koszt potrzebnych nam produktów w konkretnych dyskontach w Waszym mieście. Dzięki temu w łatwy sposób dowiecie się w którym ze sklepów łącznie, za wszystkie zakupy świąteczne zapłacicie najmniej!

Jak zaoszczędzić na świątecznych prezentach?

Nawet jeśli uda nam się zaoszczędzić na kolacji wigilijnej i świątecznym obiedzie, zostaje jeszcze drugi największy wydatek świąteczny: prezenty. No cóż. Chociaż pewnie wielu naszych bliskich prześciga się w tym, żeby podarować innym jak najbardziej prestiżowy prezent, Polacy w raporcie Delloitte zadeklarowali, że najbardziej cieszą się z drobnych upominków. Dlatego, nie powinno być nic krępującego w ustaleniu rozsądnego limitu wydatków na świąteczne prezenty wśród rodziny i przyjaciół. Świetnym pomysłem jest także przedświąteczne losowanie: wtedy kupujemy tylko jeden prezent dla osoby, której nazwisko wylosowaliśmy. Kolejną ważną kwestią jest to, aby nie płacić za prezenty więcej, niż jest to koniecznie. Większość prezentów można bez problemu kupić online, za znacznie mniejsze kwoty niż w pobliskich centrach handlowych. Według badania przeprowadzonego przez „The Guardian” na Amazonie aż 7 z 10 produktów jest tańszych niż w sklepach stacjonarnych[4].

Przeczytaj także: Jak kupować na AliExpress? Zakupy z Chin

ile będą kosztować Polaków Święta 2018

 

Czy Święta muszą tyle kosztować?

Według psychologów na liście wydarzeń stresujących święta sytuują się bardzo wysoko[5]. Zdenerwowani ludzie, brak pomysłu na prezent, zmęczenie, pracochłonne przygotowania, a do tego jeszcze nadmierne koszty. Nie jest jednak prawdą, że nadwyrężonego budżetu nie da się uniknąć. Kluczem tutaj jest wcześniejsze zaplanowanie wydatków i dostosowanie ich do naszych zarobków. Przed świętami marketingowcy i handlowcy dwoją się i troją, żebyśmy kupili jak najwięcej i za jak najwyższą cenę. Bez świątecznego planu wydatków, gdy w centrach handlowych zaczyna się świąteczna gorączka, jesteśmy po prostu bardziej podatni na psychologiczne triki i zapłacenie wyższych kwot za produkty. Ciężej nam także zrezygnować z wątpliwych przyjemności, które jak mogłoby się okazać po chłodnej analizie, nie mają większego znaczenia dla nas, ani naszych domowników.

Przeczytaj także: Jak najkorzystniej płacić za zakupy w zagranicznych sklepach internetowych?

Ile będą kosztować Polaków Święta 2018 5

Ile będą kosztować Polaków Święta 2018? - podsumowanie

Tendencja do powiększenia co roku wydatków Polaków na święta być może jest efektem  wzrastających cen żywności, a także, jak przekonują dane GUS, wzrostu wynagrodzeń Polaków[6]. Wszystko jest w porządku, jeśli koszty świąteczne są dostosowane do naszych zarobków. Zwłaszcza, że raport Delloitte pokazał jeszcze jedną ciekawą rzecz: Polacy są „królami promocji”: aż 54% z nas wskazuje promocje jako główny czynnik wpływający na decyzję zakupową.

Na koniec zapraszamy Was do podania w komentarzach własnych sposobów na oszczędzanie pieniędzy podczas zakupów świątecznych. Tuż przed świętami każdy sposób jest na wagę złota! 🙂

 

[1] Por. https://www2.deloitte.com/pl/zakupyswiateczne2018, dostęp: 30.11.2018 r.

[2] Zob. https://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/zakupy-ceny-inflacja-zywnosc-gus-maly-rocznik,82,0,2411346.html, dostęp: 30.11.2018 r.

[3] Por. http://www.dlahandlu.pl/detal-hurt/wiadomosci/na-horyzoncie-duze-podwyzki-cen-zywnosci,75368.html, dostęp: 30.11.2018 r.

[4] Por. https://www.theguardian.com/money/2008/nov/15/amazon-price-comparison, dostęp: 3.12.2018 r.

[5] Por. http://wyborcza.pl/TylkoZdrowie/7,137474,21153469,dlaczego-wigilia-tak-nas-stresuje-rozmowa.html, dostęp: 30.11.2018 r.

[6] Por. https://businessinsider.com.pl/finanse/makroekonomia/wzrost-wynagrodzen-i-zatrudnienia-w-czerwcu-2018-roku/epzz3t1, dostęp: 3.12.2018 r.

[Głosów: 5   Average: 5/5]
O autorze /

Marta Kozioł, content creator kantoronline.pl. Od koncepcji tekstu, poprzez wywiady z analitykami walutowymi, aż po publikację. Za artykułami kantoronline.pl stoi więcej niż jedna osoba, ale to dzięki niej cały czas coś się tworzy. Posiada akademickie podstawy z zakresu dziennikarstwa i łączy je z czujnym spojrzeniem na to, co ważne dla użytkowników kantoru internetowego.

3 komentarze

 • Mateusz

  5 grudnia 2018

  Kiedyś pracując jeszcze na studiach w dziale RTV, byłem świadkiem ciekawego zjawiska.
  Zdałem sobie sprawę, że dla niektórych klientów najważniejszym i największym wydatkiem świątecznym jest zakup wielkiego telewizora, który mógłby zaimponować rodzinie 🙂

  Pozdrowienia.

 • Adrian

  22 lipca 2019

  Święta zawsze kosztują nas za dużo, warto skupić się na właściwym rozplanowaniu wydatków w czasie, wtedy jest dużo łatwiej. Natomiast wszelkie programy rządowe sprawią, że pewno w 2019 na święta i tak wydamy więcej... niestety

Dodaj komentarz