Powrót
kurs funta po Brexicie

Jaki będzie kurs funta po Brexicie?

Od pamiętnego referendum w Wielkiej Brytanii minęło 3 i pół roku, ale dopiero teraz Brexit stał się pewny. Niemniej jednak, umowa z Unią Europejską wciąż nie została podpisana, dlatego ryzyko bezumownego rozwodu nadal istnieje. Cała ta niepewność, chaos i gęsta atmosfera wokół negocjacji z Unią Europejską odbiły swoje piętno na kursie funta brytyjskiego. Zapraszamy na analizę kursu funta i jego prognozę na najbliższy czas. Jaki będzie kurs funta po Brexicie?

Od czasu pierwszej konferencji Borisa Johnsona po referendum w Wielkiej Brytanii, która bardziej przypominała stypę niż fetę, kurs funta brytyjskiego do PLN obniżył się o 12%, czyli około 70 groszy. Nie jest to zaskoczeniem: przez ponad 3 lata nie było jasne, czego naprawdę chcą Brytyjczycy, a niepewność jest dla inwestorów negatywnym sygnałem. Dopiero wygrana w przedwczesnych wyborach parlamentarnych Partii Konserwatystów zakończyła spekulacje co do ponownego referendum odnośnie Brexitu. Dopiero teraz nikt nie może zaprzeczyć, że #GetBrexitDone jest niepodważalną wolą Brytyjczyków.

kurs funta po brexicie

Co dalej z kursem funta po wyborach w UK?

Wyniki wyborów w UK to zdecydowane zwycięstwo premiera Borisa Johnsona, którego naczelną obietnicą wyborczą  było i jest wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej do końca stycznia 2020 r. W naszej ocenie skokowy wzrost wartości funta, który miał miejsce w dniu wyborów 12 grudnia 2019 r. to efekt oceny rynków, że nie dojdzie do bezumownego Brexitu. Czy jednak na takie założenie nie jest jeszcze za wcześnie? Na wykresie GBP/PLN widać obecnie, że kurs funta nadal pozostaje niestabilny. Z pytaniem o to, zwróciliśmy się do analityka walutowego Roberta Madejskiego. Czy w najbliższym czasie kurs funta może się osłabić?

Czy w najbliższym czasie kurs funta może się osłabić?

Robert Madejski: Odpowiedź na to pytanie, nie jest prosta, co bardzo dobrze pokazuje historia negocjacji w sprawie Brexitu. Premier Johnson mówi teraz o szybkim wyjściu z Unii Europejskiej, ale dobrze pamiętamy, że wcześniej równie mocno nalegał na Brexit bez umowy. Dlatego od kilku dni obserwujemy ponowną wyprzedaż funta. W mojej ocenie możliwe jest jeszcze kilkuprocentowe zejście kursu brytyjskiej waluty, ale docelowo 2020 rok może być rokiem funta brytyjskiego.

Czy Brexit z umową umocni kurs funta?

Robert Madejski: Same komunikaty z negocjacji to pożywka dla spekulacji walutowych, więc przez najbliższe tygodnie możemy spodziewać się zwiększonej zmienności. W przypadku udanego dla Brytyjczyków Brexitu (kompromisowe warunki) funt jest w stanie nadrobić nawet 10 proc. Oprócz powyższego warunku - są też inne. Zachowana musi być dobra koniunktura - zarówno w samej Wielkiej Brytanii (ostatnie dane makro są obiecujące), jak i w krajach Unii Europejskiej (z tym jest gorzej) oraz w Stanach Zjednoczonych. W sprzyjających dla funta warunkach, jego cena w drugiej połowie 2020 roku może sięgnąć 5,50 PLN. W przypadku jednak opuszczenia Wspólnoty bez porozumienia, wartość kursu funta może zbliżyć się nawet do ceny euro. Jest to jednak mniej prawdopodobny scenariusz.

kurs funta po brexicie

Oszczędzaj na wymianie GBP z kantoronline.pl

Bez względu na to, czy kurs funta wzrośnie po Brexicie, czy spadnie, jeśli często kupujesz i sprzedajesz funty brytyjskie, możesz oszczędzać na swoich transakcjach, dzięki kantorom internetowym, takim jak kantoronline.pl. Koszty sprzedaży i kupna walut są w nim nawet do 8% korzystniejsze, niż podczas wymiany w banku lub kantorze stacjonarnym. Jedyne, czego potrzebujesz do wymiany waluty online jest posiadanie rachunku złotowego oraz w GBP w swoim banku.

Nie wiesz, jak policzyć koszty wymiany waluty? Dowiesz się tego z tego artykułu: Co to jest spread walutowy?

Podsumowując - Jaki będzie kurs funta po Brexicie?

Wiadomość o wynikach referendum w Wielkiej Brytanii w 2016 roku była wstrząsem, i to takim, który zdominował scenę polityczną UK na długo. Natomiast wyniki grudniowych wyborów parlamentarnych przeciwnie - były całkowicie spójne z tym czego oczekiwali inwestorzy na rynku walutowym. Jedynym zaskoczeniem była skala przewagi, którą uzyskał Johnson. Jeśli w najbliższym czasie trend ten się nie odwróci, możemy być przekonani o tym, że kursowi GBP/PLN nie grozi aż tak długotrwała destabilizacja.

[Głosów: 36   Average: 3.1/5]
O autorze /

Marta Kozioł, content creator kantoronline.pl. Od koncepcji tekstu, poprzez wywiady z analitykami walutowymi, aż po publikację. Za artykułami kantoronline.pl stoi więcej niż jedna osoba, ale to dzięki niej cały czas coś się tworzy. Posiada akademickie podstawy z zakresu dziennikarstwa i łączy je z czujnym spojrzeniem na to, co ważne dla użytkowników kantoru internetowego.

Dodaj komentarz