Powrót

Bezpieczeństwo konta internetowego – jak wybrać silne hasło?

Internet to miejsce, w którym przechowujemy kluczowe informacje z naszego życia, cyfrowy dom. Poczta mailowa, konta bankowe, zakupy, dokumenty robocze, faktury, prywatne zdjęcia. Wszystko jest dostępne za pomocą kilku kliknięć, lecz nie tylko dla Ciebie, ale także dla cyberprzestępców. Dlatego tak ważne jest, aby wybierać silne hasła. Podpowiadamy, jak to zrobić.

Najczęstsze błędy użytkowników

Liczba włamań na konta internetowe rośnie z roku na rok. Wielu użytkowników wciąż używa haseł, które nie są bezpieczne, takie jak imię bliskiej osoby lub zwierzaka, a najbardziej nieostrożni używają ponadczasowej sekwencji „123456”. Złamanie takich haseł zajmuje kilka chwil nawet najbardziej początkującym hakerom.

Drugim błędem użytkowników, poza wyborem zbyt słabych haseł, jest stosowanie tego samego hasła do różnych witryn. Haker może łatwo włamać się na serwery witryny  i wykraść wszystkie hasła jednocześnie. Zaleca się, aby każde bezpieczne hasło składało się z co najmniej ośmiu znaków różnego typu, czyli z wielkich i małych liter, cyfr i znaków interpunkcyjnych. Najlepiej użyć sekwencji liter, symboli i cyfr, które nie mają żadnego sensu.

Coraz częściej zdarzają się wycieki haseł do określonej witryny internetowej. Wystarczy jednak regularnie zmieniać swoje hasło, aby uniknąć problemów – zwłaszcza w przypadku najbardziej wrażliwych usług, takich jak konta bankowe lub główne konto e-mail.

Do najbardziej popularnych technik odkrywania haseł należy wyłudzanie informacji, wyszukiwanie haseł, na przykład poprzez wiadomości, e-maile lub fałszywe strony; odgadywanie haseł używając informacji osobistych, takich jak imię i nazwisko, data urodzenia i imiona zwierząt; oraz  automatyczne testowanie dużej liczby haseł do momentu znalezienia właściwego, przy użyciu specjalnych programów. Najczęściej utrata hasła wynika z winy użytkownika.

Menedżer haseł, czyli bezpieczny sejf

Zapamiętanie osobnego hasła do każdej witryny to nie lada wyzwanie. Dlatego też dobrym rozwiązaniem może okazać się skorzystanie z jednego z dostępnych menedżerów haseł, które tworzą długie i bezpieczne hasła (na przykład: w)X^bPBS1)~pTELxZ), a następnie je przechowują. Wystarzy zatem zapamiętać jedno hasło główne, a system automatycznie uzupełni dane do logowania na poszczególnych stronach.

Generator haseł warto uzupełnić o VPN, czyli usługę wirtualnej sieci prywatnej. VPN zmienia adres IP urządzenia, powodując, że jest niewidoczne dla hakerów, również podczas korzystania z publicznych, niezabezpieczonych sieci WiFi. Najwygodniej będzie wybrać znanych i sprawdzonych dostawców, takich jak niedawno utworzony tandem LastPass i ExpressVPN.

Jeszcze jeden krok, który należy podjąć w celu ochrony dostępu do kont, to skorzystanie z uwierzytelniania dwuskładnikowego. Polega ono w praktyce na podwójnej weryfikacji – najczęściej poprzez wpisanie hasła oraz jednorazowego kodu, wysyłanego na telefon komórkowy lub pocztę e-mail. Uwierzytelniania dwuskładnikowe można aktywować na większości większych portali – na pewno warto zrobić to w przypadku mediów społecznościowych i internetowych kont bankowych.

[Głosów: 1   Average: 5/5]

Comment(1)

  • Jacek

    11 lutego 2021

    Najnowsze aplikacje bankowości internetowej ułatwiają korzystanie ze swoich pieniędzy, ale są również pokusą dla różnego typu cyberprzestępców, czyhających na wszelkiego rodzaju luki w tego typu aplikacjach.

Dodaj komentarz