Powrót

Czy bezpiecznie jest wymieniać waluty w kantorach online?

Wsieci łatwo znaleźć artykuły podkreślające rolę kantorów online w oszczędzaniu na wymianie walut. Brakuje jednak publikacji o bezpieczeństwie w tego rodzaju serwisach. Sami wcześniej opisaliśmy jak chronimy prywatność użytkowników w artykule: 5 wrażliwych kwestii polityki prywatności kantorów online, a teraz stworzyliśmy przewodnik bezpiecznej wymiany waluty w kantorach online.

Czy warto wymieniać waluty w kantorach online? O ile zdajemy sobie sprawę, że w kantorze online spready walutowe są nawet o 70% niższe niż w banku lub kantorze stacjonarnym, o tyle chyba nie do końca rozumiemy na czym polegają zabezpieczenia transakcji klientów w tego rodzaju serwisach. Mało kto wie o tym, że zabezpieczenia systemu IT w kantorach online wykorzystują rozwiązania stosowane w największych bankach na świecie. A sama działalność kantorów online podlega wielu ustawom.

Ustawy którym podlegają kantory online

W kwestii regulacji prawnych kantory online podlegają bardzo ważnym ustawom nad przestrzeganiem których czuwa m.in. Generalny Inspektor Informacji Finansowej. Najważniejsze z nich to:

 • ustawa o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu z dnia 1 marca 2018 roku
 • ustawa o ochronie danych osobowych z dnia 10 maja 2018 roku
 • ustawa o świadczeniu usług drogą elektroniczną z dnia 18 lipca 2002 roku
 • ustawa o świadczeniu usług płatniczych z 19 sierpnia 2011 r.

Czy bezpiecznie jest wymieniać pieniądze w kantorach online?

Załóżmy, że chcemy znaleźć w sieci kantor online, w którym bezpiecznie wymienimy walutę. Jakie informacje o nim powinniśmy najpierw sprawdzić? Na początek warto zainteresować się osobowością prawną właściciela serwisu. Dlaczego? Kolejna część artykułu wiele Wam w tej kwestii wyjaśni.

Jakie znaczenie ma osobowość prawna kantoru internetowego?

Zdarza się, że kantor internetowy prowadzony jest przez jedno- lub kilkuosobową działalność gospodarczą. Problem polega na tym, że w razie ogłoszenia upadłości w takim przypadku za wszystko odpowiada jedynie założyciel firmy, którego majątek nie jest znany publicznie. Stąd, znacznie bezpieczniej jest wymieniać walutę w kantorze internetowym, którego właścicielem jest np. spółka akcyjna z wieloletnią obecnością w branży finansowej. Dokładnie tak jak w przypadku spółki TNN Finance SA, właściciela serwisu kantoronline.pl, która została zawiązana w 2010 roku (kantoronline.pl powstał w roku 2011 i jest jednym z trzech pierwszych kantorów internetowych na świecie, który przeprowadził bezpieczną transakcję walutową online).

wymieniać waluty w kantorach online

Czas na sprawdzenie opinii innych użytkowników

Po sprawdzeniu statusu prawnego kantoru online, nadszedł czas na poszukanie opinii innych użytkowników o danym kantorze internetowym. Dzisiaj niezwykle często kierujemy się rekomendacjom innych użytkowników, dlatego poszukanie takich opinii jest dla nas bardzo ważne. Opinie o konkretnym kantorze internetowym znaleźć jest bardzo łatwo, wystarczy wpisać w wyszukiwarkę Google nazwę kantoru online z dopiskiem „opinie”. Jeśli jego użytkownicy mają dobre mniemanie o tym kantorze online, a żadnych głosów ostrzegających nie ma, możemy uznać, że transakcja walutowa będzie w nim bezpieczna. Możemy rozpocząć rejestrację.

Rozwiązania IT, które stosują banki

Wiedząc o tym, że w kantoronline.pl  wykorzystujemy zabezpieczenia stosowane w największych bankach na świecie, w dalszej części artykułu opisaliśmy najlepsze praktyki jakie powinien stosować użytkownik podczas zlecania transakcji walutowych. Są one uniwersalne i można je stosować do wykonywania każdej transakcji bezgotówkowej.

Czy Twoje hasło do konta jest bezpieczne?

Aby mieć dostęp do usług kantoru internetowego, trzeba utworzyć hasło do swojego konta. Nie ma co do tego wątpliwości, że niebezpieczną praktyką jest utworzenie takiego hasła, które ktoś z zewnątrz potrafiłby złamać. Ale gdyby najgorsze miało się wydarzyć: niektóre kantory internetowe (takie jak kantoronline.pl) rozszerzają bezpieczeństwo użytkowników o dodatkowe środki. Miedzy innymi poprzez zobowiązania użytkowników do ustawienia podczas rejestracji drugiego hasła do wypłat środków.

wymieniać waluty w kantorach online

Czy kantor internetowy szyfruje dane?

Standardem bezpieczeństwa w kantorach internetowych powinien być certyfikat SSL (z ang. Secure Socket Layer) czyli zaszyfrowane łącze zapewniające poufność transmisji danych. Są dwa sposoby na to, żeby sprawdzić czy dany kantor internetowy używa protokołu SSL. Po pierwsze adres URL wyświetlany w adresie przeglądarki internetowej powinien zawierać zapis „https://”. Po drugie, przeglądarka powinna wyświetlić symbol kłódki w swoim lewym, górnym rogu. Kliknięcie symbolu kłódki powinno spowodować wyświetlenie szczegółów witryny: upewnij się, że szczegóły te pasują do kantoru internetowego, którego używasz.

Nie zlecaj transakcji finansowych używając publicznego Wi-Fi

Bardzo ważną kwestią jest również nieużywanie publicznego Wi-Fi do przeprowadzania transakcji finansowych. Znacznie rozsądniej jest zlecać przelewy z domu, najlepiej z własnego komputera i własnej, zabezpieczonej hasłem sieci. Każdy z nas powinien także sprawdzać na bieżąco czy są dostępne już nowe aktualizacje zabezpieczeń i antywirusów. Dlaczego? Ponieważ hakerzy ciągle wymyślają nowe techniki, i ważne jest aby być zawsze o krok przed nimi.

Przeczytaj także: Skandaliczne sztuczki hakerów cz.1 i Skandaliczne sztuczki hakerów cz.2.

wymieniać waluty w kantorach online

Lepiej ręcznie wpisać adres, niż kliknąć w link

Bardzo ważna sprawa: nigdy, nie zakładaj z góry, że przesłane do Ciebie linki do kantoru internetowego są autentyczne. Za każdym razem sprawdź, czy faktycznie adres jest identyczny, a najlepiej ręcznie wpisz adres witryny. Nie odwiedzaj żadnych kantorów klikając w link: w wiadomości e-mail, na portalach społecznościowych lub wysłanych przez osoby, których nie znasz. Pamiętaj również, że żaden z kantorów internetowych nie wysyła e-maili z prośbą o: wysłanie danych osobowych, haseł bezpieczeństwa, ani wprowadzanie swoich wrażliwych danych w wyskakujących oknach.

wymieniać waluty w kantorach online

Wnioski - Czy bezpiecznie jest wymieniać waluty w kantorach online?

Warto wymieniać waluty w kantorach online, jeśli zachowamy czujność i będziemy korzystać z zaufanych kantorów internetowych. W tym wypadku odstępstwa od tej reguły nie ma. Już 20% wszystkich wymian walut w Polsce odbywa się z wykorzystaniem serwisów do wymiany walut online, a niektórzy w ten sposób oszczędzają już od 8 lat. Uzbrojonym w wiedzę o bezpieczeństwie online można ze spokojem samemu zacząć w ten sposób wymieniać walutę.

Dokonujesz transakcji walutowych często i chcesz uniknąć opłat dodawanych podczas wymiany waluty przez większość banków? Zapoznaj się z naszymi kursami walut lub dowiedz się więcej o tym, jak możesz zaoszczędzić z nami swoje pieniądze. Przeczytaj:

[Głosów: 3   Average: 5/5]
O autorze /

Marta Kozioł, content creator kantoronline.pl. Od koncepcji tekstu, poprzez wywiady z analitykami walutowymi, aż po publikację. Za artykułami kantoronline.pl stoi więcej niż jedna osoba, ale to dzięki niej cały czas coś się tworzy. Posiada akademickie podstawy z zakresu dziennikarstwa i łączy je z czujnym spojrzeniem na to, co ważne dla użytkowników kantoru internetowego.

2 komentarze

 • dorota

  12 października 2018

  Dopiero po przeczytaniu tego artykułu zobaczyłam jak bardzo trzeba uważać

  • kantoronline

   15 października 2018

   Doroto, w takim razie super, że zajrzałaś na naszego bloga. 🙂

Dodaj komentarz