Powrót
Brexit a Polska

Brexit a Polska. Co zmieni się dla polskich firm po Brexicie?

Czy to koniec eksportu do Wielkiej Brytanii? Mniejsi eksporterzy i przedsiębiorcy boją się, że nadchodzące zmiany uderzą w ich biznes. Zwłaszcza, że Polska jest w gronie państw, które najbardziej ucierpią przez Brexit. Sprawdziliśmy, na co powinni się przygotować polscy przedsiębiorcy.

Po oświadczeniu Banku Gospodarstwa Krajowego, o tym, że polski eksport do Wielkiej Brytanii zmniejszy się o 3,2%, w Internecie zawrzało. Czy skończy się dobra passa polskich firm współpracujących z UK? Na ten temat pojawiło się wiele spekulacji, dlatego postanowiliśmy przyjrzeć się faktom. Zapraszamy na: Brexit a Polska. Co zmieni się dla polskich firm po Brexicie?

Brexit a Polska

Brexit a Polska

Brexit to nie tylko konsekwencje dla budżetu Unii Europejskiej oraz jej gospodarki, która zmniejszyła się o 15% i straciła stolicę finansową, jaką jest Londyn. Wyjście Wielkiej Brytanii z UE odczują także kraje takie jak Malta, Irlandia, Słowacja, Belgia, Holandia, Czechy oraz Polska. Według informacji przekazanych przez Polską Agencję Prasową w wyniku Brexitu PKB w Polsce spadnie o 0,14% co daje około 3 mld PLN, a liczba miejsc pracy zmniejszy się o 0,13%, czyli o ok. 20 tys.

Brexit a polskie firmy

Trzeba mieć świadomość, że brak porozumienia o wolnym handlu najbardziej uderzy w firmy, które eksportują towar do Wielkiej Brytanii oraz importują produkty z UK. W tej chwili największy udział w polskim eksporcie do UK mają firmy z branży spożywczej, elektromaszynowej oraz transportowej. Problemy nie ominą także tych firm, które uczestniczą w łańcuchu dostaw przez UK np. eksportują części samochodowe na rynek niemiecki, ale z Niemiec docelowo trafiają one na rynek brytyjski. Postęp negocjacji handlowych powinni śledzić także Polacy, którzy założyli swoje firmy w Anglii oraz osoby prowadzące działalność gospodarczą w Polsce, ale sprzedający swoje usługi firmom z Wielkiej Brytanii.

Brexit a Polska

To nie koniec Brexitu

Dzień 31 stycznia 2020 r. to nie koniec Brexitu. Teraz UK weszła w 11-miesięczny okres przejściowy, w którym zachowa większość praw państwa członkowskiego, ale nie ma już wglądu ani wpływu na to, co dzieje się w Brukseli. Okres przejściowy to przede wszystkim czas ustalania relacji handlowych, jakie mają obowiązywać po jego zakończeniu. Obie strony muszą dojść do porozumienia do końca 2020 r.

Co zmieni się dla polskich firm po Brexicie?

Okres przejściowy oznacza, że obowiązują te same zasady współpracy handlowej, jak w przypadku innych państw członkowskich. Tak więc do 31 grudnia 2020 r. nie ma i nie będzie nałożonego cła, kontyngentów ani nie powstaną żadne inne bariery i regulacje, które mogłyby zaburzyć wymianę handlową pomiędzy Polską a Wielką Brytanią. Eksporterzy nie są także zobowiązani do uzyskania nowych licencji, certyfikatów, spełniania norm sanitarnych ani fitosanitarnych. Do końca okresu przejściowego obowiązują zasady prawa Unii Europejskiej. Tak więc, przez najbliższe 11 miesięcy na granicy UE – Wielka Brytania nie pojawią żadne, dodatkowe kontrole, a Wielka Brytania będzie respektować unijne regulacje handlowe.

Brexit a Polska

Negocjacje handlowe UE z UK  

Prawdziwe emocje rozpoczną się z dniem 1 stycznia 2021 r. Wszystko zależy od tego, czy negocjacje handlowe okażą się fiaskiem, czy negocjatorzy dojdą do porozumienia. Priorytetem dla obu stron jest wynegocjowanie umowy o handlu na preferencyjnych warunkach, a więc bez kontyngentu i bez cła. Jak podaje Guardian, UE zgodzi się na to pod warunkiem, że Wielka Brytania nie będzie dumpingować europejskich firm. Jednak trzeba wziąć pod uwagę, że Boris Johnson nie chce, żeby UK podlegała przepisom UE. Właśnie ten konflikt jest największą przeszkodą do szybkiego porozumienia i zakończenia negocjacji. Co więcej, Johnson naciska, żeby Wielka Brytania nie przedłużała okresu przejściowego. Dlatego nadal, pomimo wszystko istnieje ryzyko, że po okresie przejściowym nastąpi Brexit bez umowy, który wywoła szok gospodarczy.

Harmonogram negocjacji Wielka Brytania – UE

Rozmowy UE z Wielką Brytanią mają rozpocząć się 3 marca 2020 r. W czerwcu 2020 roku ma nastąpić ocena postępów negocjacyjnych, a do 1 lipca 2020 r. Wielka Brytania musi zdecydować, czy złożyć prośbę o przedłużenie okresu przejściowego. Według Ursuli von der Leyen czasu na porozumienie we wszystkich kwestiach handlowych jest za mało, ponieważ umowa handlowa musi być gotowa na koniec listopada 2020 r., co pozwoli ją ratyfikować do końca 2020 roku.

Brexit a Polska

Brexit bez umowy – co dalej?

Jeśli porozumienie nie zostanie zawarte, a Wielka Brytania nie przedłuży okresu przejściowego, wtedy zaczną obowiązywać postanowienia Światowej Organizacji Handlu (WTO), czyli takie same jak wobec krajów nie będących krajem członkowskim. Oznacza to, że przywrócone zostaną cła oraz kontrole graniczne. Między innymi trzeba będzie zarejestrować się w usłudze e-Klient oraz wystąpić o nadanie numeru EORI (Economic Operator Registration Index). Dodatkowo, niektóre towary mogą być objęte zakazami lub ograniczeniami wwozu i wywozu z UK. Z perspektywy polskich firm, byłyby to gorsze warunki niż podczas eksportu towarów do Kanady albo Japonii, z którymi UE ma podpisane porozumienia o preferencyjnym handlu i wzajemnym uznawaniu certyfikatów[1].

Brexit z umową – co dalej?

Pozytywny scenariusz zakłada, że w określonym czasie Wielka Brytania dojdzie do porozumienia z UE, a nowe prawa wejdą w życie 1 stycznia 2021 roku. Do tej pory Wielka Brytania była najlepszym miejscem do założenia i rozwoju własnej firmy oraz największym rynkiem zbytu dla wszystkich 27. krajów członkowskich Unii Europejskiej. Zwróćmy uwagę również na to, że w samym 2018 r. w UK Polacy założyli ponad 60 tys. firm. Choć Brexit oficjalnie stał się faktem, jeśli zasady przyszłej współpracy okażą się elastyczne i preferencyjne, wtedy można będzie żywić nadzieję na to, że Wielka Brytania nadal będzie najlepszym miejscem do prowadzenia działalności gospodarczej, a brytyjski rynek pozostanie tak samo duży i chłonny jak dotychczas.

Nie przegap taniej wymiany GBP/PLN w kantoronline.pl, gdzie kursy są do 8% niższe niż w banku lub kantorze stacjonarnym.

Kurs GBP to PLN

Silne wahania kursowe GBP do PLN mogą być przeszkodą do podjęcia decyzji o współpracy międzynarodowej z Wielką Brytanią. Przedsiębiorcy pytają Jaki będzie kurs funta po Brexicie? Wyrazem tego jest także to, że wyraźnie pogorszyły się stosunki handlowe na linii Londyn – Berlin: eksport z Niemiec do UK spadł o 11%. Aktualnie kurs funta brytyjskiego nie jest ustabilizowany i trudno przewidywać, kiedy się to zmieni, ponieważ wiele zależy od wyników negocjacji. Po kilku tygodniach zwyżki po wyborach parlamentarnych w UK dla funta teraz przyszedł czas na korektę. Jeśli chcesz być na bieżąco z tym co, dzieje się z kursami walut, śledź dział Walutowa Prasówka na naszym blogu, w której co poniedziałek komentujemy wydarzenia ważne dla rynku walutowego.

Chcesz otrzymywać informacje na swoją skrzynkę mailową? Zapisz się do naszego Newslettera (niebieski formularz na blogu).

Brexit a Polska

Podsumowanie – Brexit a Polska. Co zmieni się dla polskich firm po Brexicie?

Po 47 latach członkostwa Wielka Brytania opuściła Unię Europejską. Niepewna, pobrexitowa rzeczywistość szczególnie dotknęła brytyjską branżę automotive. Do 2021 r. zamknięcie swoich fabryk w Wielkiej Brytanii zapowiedziała Grupa PSA, Honda, Ford, Nissan, a Jaguar zapowiedział redukcję pracowników o połowę. Dla polskich firm z branży automotive nie jest do dobry znak. Jednak jak duży podatek od Brexitu zapłacą polskie firmy dowiemy się dopiero z końcem 2020 roku. Na razie jest za wcześnie zarówno na wieszczenie końca współpracy biznesowej z UK, jak i stwierdzenie, że będzie ona tak prężna, jak do tej pory.

Warto śledzić:

[1] Zob. https://www.pb.pl/co-po-brexicie-979694, dostęp: 5.02. 2020 r.

[Głosów: 5   Average: 5/5]
O autorze /

Marta Kozioł, content creator kantoronline.pl. Od koncepcji tekstu, poprzez wywiady z analitykami walutowymi, aż po publikację. Za artykułami kantoronline.pl stoi więcej niż jedna osoba, ale to dzięki niej cały czas coś się tworzy. Posiada akademickie podstawy z zakresu dziennikarstwa i łączy je z czujnym spojrzeniem na to, co ważne dla użytkowników kantoru internetowego.

Dodaj komentarz