Powrót

Brytyjczycy dziś decydują - także o polskiej walucie

Brytyjczycy głosują dziś w sprawie wyjścia, bądź pozostania ich kraju w Unii Europejskiej. Ostatnie sondaże pokazują lekką przewagę zwolenników pozostania Wielkiej Brytanii w strukturach UE. Nie jest ona jednak na tyle wyraźna, żeby uspokoić inwestorów co do ostatecznego rozstrzygnięcia, a jak wskazują analitycy, grupa chcąca Brexitu wydaje się bardziej zdyscyplinowana.
 
Tak wiec, wszystko wskazuje na to, że losy Brytyjczyków oraz całej wspólnoty europejskiej w dotychczasowym kształcie, ważyć się będą do końca, tzn. do godz. 22.00. Niepewność tą widać również na brytyjskiej ulicy, gdzie ustawiają się przed kantorami kolejki osób, chcących zakupić euro na wypadek spadku wartości funta w przypadku Brexitu.
 
Wstępne wyniki referendum poznamy oczywiście dopiero jutro, jednak  uczestnicy rynków finansowych na bieżąco śledzą rozwój wypadków, przenosząc każdą zmianę na rynek walutowy, skupiający jak w soczewce nastroje inwestorów. Odczuwalna jest nerwowość wyrażona między innymi szerokimi spreadami na parach walutowych, również na naszym lokalnym rynku złotego, który jak większość walut wschodzących jest szczególnie narażony na związane z referendum wahania kursu. 
Rozstrzygnięcie dzisiejszego plebiscytu na korzyść zwolenników Brexitu, na pewno osłabi naszą walutę. W takiej sytuacji, w krótkim terminie możemy spodziewać się cen głównych walut:  4,45 zł za euro,  4- 4,10 za dolara i nawet  4,20 za franka szwajcarskiego.
 
Natomiast wygrana osób chcących pozostania w Unii Europejskiej (co wydaje się bardziej prawdopodobne) powinna przełożyć się na wyraźne umocnienie złotego: 4,30 zł do euro, 3,70 zł do dolara, czy 3,80 zł do franka. Nie dziwi więc duża zmienność na rynku, podsycana spekulacjami. Obecnie jedno euro kosztuje: 4,39 zł, dolar: 3,86, a frank szwajcarski: 4,05.

Damian Papała, 
Główny Dealer Walutowy w kantoronline.pl
[Głosów: 0   Average: 0/5]
O autorze /

Dział Wymiany Walut i Operacji Finansowych Kantoronline.pl jest zespołem ekspertów, którzy zdobywali swoje doświadczenie nie tylko na polskich, ale i na światowych rynkach.

Dodaj komentarz