Powrót

Jak chcieć kontrolować swoje finanse?

Kiedy wszystko czego potrzebujemy do „szczęścia” możemy kupić przy pomocy trzech kliknięć myszką i w dodatku po rabacie, łatwo ulegać pokusom na tyle często, by stały się już nie zachcianką, lecz nawykiem. Nietrudno wtedy zapomnieć, że nie do końca ich potrzebujemy, a już na pewno nie po to, by nasze życie stało się pełniejsze. Poznaj sposoby na to, by chcieć kontrolować swoje wydatki. Nie dla idei, ale dla spełniania prawdziwych marzeń.

Niezależnie od tego kim jesteś, gdzie mieszkasz i ile zarabiasz, z pewnością dostrzegasz, że z dylematem: „chcę natychmiast czy poczekam?” stykasz się na okrągło. Będąc oślepionym promocjami, zarówno w galeriach handlowych, jak i podczas zakupów internetowych podejmujesz najłatwiejszą decyzję, o tym by niezwłocznie spełnić swój kaprys. Poniewczasie dopiero widać skutki i przyczyny: na koncie brak oszczędności na marzenia.

Test cukierkowy

Słyszałeś o teście cukierkowym? [1] To jeden z eksperymentów psychologicznych, który pozwoli Ci uświadomić sobie jak ważna w życiu jest umiejętność odraczania przyjemności. Test polegał na tym, że kilkoro dzieci zamknięto w pomieszczeniu, w którym na stole leżały cukrowe pianki. Dzieci mogły zjeść jedną piankę od razu lub poczekać 15 minut i otrzymać dwie pianki. Większość z nich rozsądnie zapowiedziała, że jest w stanie poczekać. Niewiele jednak dzieci oparło się piankowej pokusie, zaledwie 30% [2]. Po latach okazało się, że dzieci, którym udało się wytrzymać i nie zjeść pianki od razu, z czasem osiągały lepsze wyniki w nauce, były bardziej opanowane i lepiej potrafiły radzić sobie ze stresem [3]. Wniosków z przeprowadzonego badania jest wiele, jednak najważniejszy jest ten, że umiejętność odraczania przyjemności przynosi długofalowe korzyści. I podobnie, niezłomność w dążeniu do raz wyznaczonego celu może całkiem nieźle wpłynąć na stan finansów i jakość Twojego życia. Słowem: samokontrola może okazać się kluczem do tego, by pieniądze przestały uciekać z Twojego portfela i byś mógł przeznaczać je na realizowanie wyższych celów.

Długoterminowy cel

Czy zgodzisz się ze stwierdzeniem, że spełnianie marzeń daje większą satysfakcję, niż realizacja kaprysów? Dlatego właśnie warto koncentrować się na długofalowych korzyściach. W jaki sposób wykorzystać to podczas kontrolowania domowych finansów? To bardzo proste. Jeśli Twój cel to oszczędzanie 300 złotych miesięcznie po to, by potem wydać zaoszczędzoną kwotę np. na zagraniczny wyjazd, to podczas oszczędzania koncentruj się na tym, co dzięki temu uzyskasz, a nie na tym, czego w danym czasie musisz sobie odmówić [4].

Technika unikania

Bezpośrednio z nastawieniem na długoterminowy cel, wiąże się inna metoda samokontroli. A mianowicie uniknięcie wydawania pieniędzy poprzez wystrzeganie się sytuacji pokusy, w której można stracić kontrolę nad swoimi finansami [5]. To jeden z najprostszych sposobów na to, by umieć zachować finansową samokontrolę o wiele dłużej, niż tylko przez pierwszy miesiąc. Wystarczy, wyrobić w sobie nawyk chodzenia na zakupy z przygotowaną wcześniej listą potrzebnych produktów. Lista zakupów pozwala na rzadsze chodzenie do sklepów (na bieżąco uzupełniane są zapasy), a do tego kupowanie produktów, które są nam niezbędne. Oszczędzamy więc w tym wypadku podwójnie: nie kupując żywności, której i tak nie zjemy oraz nie ulegając promocyjnym pokusom, multipakom itd.). By listę zakupów mieć zawsze pod ręką i móc dzielić ją z innymi osobami zainstaluj na swoim telefonie aplikację listonic.

Przywiąż się do gotówki

Niestabilność naszych finansów może także powodować używanie karty płatniczej. Maksymalne uproszczenie płatności (wystarczy zbliżyć kawałek plastiku do terminalu) powoduje, że tracimy poczucie wydawania pieniędzy. W efekcie każdego dnia kusimy się na zrobienie dodatkowych, nie zawsze potrzebnych zakupów. Zjawisko to niedawno opisał w swoim raporcie Narodowy Bank Polski, którego badania wykazały, że wraz z popularyzacją kart zbliżeniowych, rośnie liczba małych zakupów dokonywanych przez Polaków [6].

Twój cel musi być SMART

Określenie celu dla którego będziemy oszczędzać jest najprzyjemniejszym elementem kontrolowania swoich finansów. Największą motywację dają cele związane z gromadzeniem kapitału na realizację marzeń. Wtedy wszystko może stać się realne: egzotyczne podróże (o tym, gdzie najlepiej wypoczniesz za granicą przeczytasz tu), własny dom, rodzina. Kiedy będziesz się zastanawiał, które największe pragnienie chcesz zrealizować, sprawdź czy Twój cel spełnia założenia koncepcji SMART [7] (koncepcja ta pozwala nie tylko łatwiej realizować cele, ale także osiągać większą satysfakcję ze swoich dokonań [8]).

Konkretny, mierzalny, osiągalny, realny, określony w czasie

Idea SMART zakłada, że cel powinien być konkretny (ang. Specific), a więc sformułowanie go, nie powinno pozwalać na dowolną interpretację. Z drugiej strony cel według idei SMART powinien być mierzalny (ang. Measurable), a to oznacza, że powinno się łatwo móc zweryfikować postęp dążenia do jego realizacji np. tygodniowo oszczędzam ustaloną kwotę. Kolejną cechą celu powinna być osiągalność (ang. Achievable), a więc to, by był realistyczny do osiągnięcia, np. zarabiając 1700 zł/m-c trudno jest od siebie wymagać, by połowę tej sumy przeznaczać na oszczędności. Kładąc sobie poprzeczkę zbyt wysoko możemy szybko stracić wiarę w siebie i swoje możliwości. Cel powinien być także realny do spełnienia (ang. Realistic), z czym wiąże się to, że niesie dla Ciebie określoną, realną wartość. Ostatnią cechą dobrze sformułowanego celu powinna być możliwość dokładnego określenia go w czasie (ang. Time-bound), czyli przewidzenia w jakim terminie uda się go zrealizować.

Serwis kantoronline.pl propaguje ideę oszczędzania i przeznaczania kapitału na realizację marzeń. Mamy nadzieję, że dzięki wymianie waluty w naszym serwisie również przyczyniamy się do tego, że w Waszych portfelach zostaje więcej pieniędzy J. Chciejcie oszczędzać, nie zważając na przeszkody. Jesteśmy pewni, że satysfakcja ze zrealizowanych marzeń wynagrodzi Wam je wielokrotnie.

[1] Więcej informacji na ten temat znajdziesz tu: http://badania.net/test-pianki-przewiduje-sukces-zyciowy/. Dostęp: 5.10.2016 r.
[2] Tamże.
[3] Por. http://charaktery.eu/artykul/id-10-eksperymentow-psychologicznych-ktore-zmienia-twoje-myslenie-o-sobie-5684. Dostęp: 5.10.2016 r.
[4] Tamże.
[5] Tamże.
[6] Por. http://www.nbp.pl/home.aspx?f=/systemplatniczy/karty_platnicze.htmlhttp://prnews.pl/analizy/polacy-polubili-karty-zblizeniowe-6548016.html. Dostęp: 5.10.2016 r.
[7] Więcej informacji na ten temat znajdziesz tu: https://pl.wikipedia.org/wiki/S.M.A.R.T._(zarz%C4%85dzanie). Dostęp: 5.10.2016 r.
[8] Tamże.

[Głosów: 2   Average: 5/5]
O autorze /

Marta Kozioł, content creator kantoronline.pl. Od koncepcji tekstu, poprzez wywiady z analitykami walutowymi, aż po publikację. Za artykułami kantoronline.pl stoi więcej niż jedna osoba, ale to dzięki niej cały czas coś się tworzy. Posiada akademickie podstawy z zakresu dziennikarstwa i łączy je z czujnym spojrzeniem na to, co ważne dla użytkowników kantoru internetowego.

3 komentarze

 • Waldemar Grześkowiak

  15 grudnia 2016

  Problem w tym, że nie każdy chce i potrafi kontrolować te finanse - nawet z tak przejrzystymi i konkretnymi radami. 🙂

 • Okłady żelowe

  12 stycznia 2017

  Przekonałam się, że od kiedy robię zakupy niemal wyłącznie przez internet, to moje wydatki znacznie się obniżyły. Zakupy robię teraz dużo bardziej świadomie, a nie pod wpływem chwili. Polecam takie postępowanie wszystkim osobom, które mają problem z kontrolowaniem finansów. 😉

 • Sylwia

  16 listopada 2020

  Świetny teks. Bardzo pomocny w planowaniu.

Dodaj komentarz