Powrót

Ciekawy koniec tygodnia

Czwartkowa sesja na rynku walutowym przyniosła wahania wyceny naszej waluty głównie względem amerykańskiego dolara. Do wczesnego popołudnia obserwowaliśmy kontynuację spadku wartości złotego względem dolara za sprawą słabnącej waluty euro. W końcówce dnia złoty jednak odrobił większość porannych strat. Zgoła inaczej miała się sytuacja z pozostałymi walutami bazowymi a zwłaszcza euro. W pierwszej części dnia w stosunku do innych walut bazowych, złoty pozostał stabilny. Dopiero po godzinie 14:00 wraz ze wzrostem eurodolara, wzrosły kusy tych walut do złotego. Za tę zmianę odpowiadają w głównej mierze napływające po południu zza oceanu odczyty makroekonomiczne:
- Pozytywne dane z amerykańskiego rynku pracy: liczba złożonych w ubiegłym tygodniu wniosków o zasiłek dla bezrobotnych spadła do 297 tys. (oczekiwano 320 tys.). Jest to najniższy odczyt od ponad 5 lat.
- Lepsze od oczekiwań majowe odczyty indeksów Filadelfijskiego (15,4, prognoza 14,0) i NY Empire State (19,01, prognoza 6,00).

Również czwartkowe dane z polskiej gospodarki, która wyraźnie nabiera tempa, napawają optymizmem. Wzrost gospodarczy w Polsce w pierwszym kwartale tego roku wyniósł 3,3% r/r. To jednak zdaje się nie przełożyło się na wyraźne wzmocnienie naszej waluty, ewentualnie pomogło jej stabilizacji.

Dzisiejsze kalendarium nie jest już tak bogate. Z ważniejszych poznamy o godzinie 11:00 bilans handlu zagranicznego w strefie euro, o godzinie 14:30 dane z rynku nieruchomości w USA, o godzinie 15:55 odczyt indeksu Uniwersytetu Michigan. Tym niemniej możemy oczekiwać wzmożonej zmienności na rynku złotego ze względu na domykanie pozycji na koniec tygodnia.

Dealer walutowy KantorOnline.pl,
Damian Papała

[Głosów: 0   Average: 0/5]
O autorze /

Dział Wymiany Walut i Operacji Finansowych Kantoronline.pl jest zespołem ekspertów, którzy zdobywali swoje doświadczenie nie tylko na polskich, ale i na światowych rynkach.

Dodaj komentarz