Powrót

Cień Putina nad rynkami

Tydzień mija pod znakiem wyraźnego osłabienia polskiej waluty i odwrotu inwestorów tak z rynku walutowego jak i rynku akcji. Powodów jest kilka, jednak najistotniejszym jest możliwość zaognienia konfliktu na Ukrainie i zbrojnej interwencji Rosji. Nie jest pocieszającym fakt, że na równi ze złotówką inwestorzy wyprzedają węgierskiego forinta i czeską koronę. Drugim powodem wyprzedaży są złe sygnały płynące z Niemiec, gdzie produkcja przemysłowa w czerwcu wrosła o 0,3% przy konsensusie 1,0%. Wczorajsze dane o zamówieniach w przemyśle mierzone rok do roku u naszego zachodniego sąsiada także nie pozostawiały złudzeń – z prognozowanych 0,9% wyliczono minus 4,3%. Dodając słabe dane z naszej gospodarki należy przyjąć, że powrót do mocnej złotówki jest na razie dyskusyjny. Wszystko wskazuje na to, że Rada Polityki Pieniężnej zdecyduje się na cięcie stóp procentowych, a to może jeszcze zaszkodzić złotówce.

Dolar znajduje się obecnie na półrocznych maksimach, a euro na trzymiesięcznych. Za dolara zapłacić należy 3,1445 PLN, za euro 4,2035 a za franka szwajcarskiego 3,4590.

Wydarzeniem dnia (a nawet tygodnia) będzie konferencja Europejskiego Banku Centralnego o godzinie 14.00. Kwadrans wcześniej poznamy decyzję o wysokości stóp procentowych w Strefie Euro – rynek spodziewa się utrzymania stóp ma obecnym poziomie 0,5%. Dużo ważniejsze będą słowa Mario Draghiego podczas samej konferencji. Na pewno odniesie się on do prognoz wzrostu gospodarczego w Strefie – w związku z sankcjami Rosji zapewne je obniży. Powie również o przyszłości programu QE, który wydaje się być coraz bardziej realny, a który nie pomoże wycenie euro.

Technicznie dzisiejsza sesja może przynieść próbę odreagowania wczorajszych spadków na głównych parach złotowych. Przemawiałby za tym wczorajszy obroniony opór na USD/PLN na poziomie 3,1580. Celowo skupiam się na dolarze, bo to on pociągnął rodzimą walutę w dół w perspektywie ostatnich dwóch tygodni. Na to jednak, czy odreagowanie na złotym będzie miało miejsce, wpłynie rozwój sytuacji na wschodzie Ukrainy i reakcje na konferencję ECB.

Dealer walutowy KantorOnline.pl,
Robert Madejski

[Głosów: 0   Average: 0/5]
O autorze /

Dział Wymiany Walut i Operacji Finansowych Kantoronline.pl jest zespołem ekspertów, którzy zdobywali swoje doświadczenie nie tylko na polskich, ale i na światowych rynkach.

Dodaj komentarz