Powrót
co eksportuje Polska

Co eksportuje Polska w 2019 roku?

Wszyscy wiemy, że niemieckie samochody są lepsze od francuskich, a mistrzami nowych  technologii są Japończycy. Gdy jednak zadamy sobie pytanie o to, w których branżach najlepsi są Polacy, odpowiedź nie będzie tak oczywista. W XVI w. byliśmy spichlerzem Europy, a czym dzisiaj podbijamy świat? Sprawdzamy polskie hity eksportowe i przyglądamy się temu, co eksportuje Polska w 2019 r.

Jeśli chodzi o dane z polskiego eksportu, przez długi czas mieliśmy na co narzekać. Od połowy lat 90. wartość polskiego importu przewyższała eksport, a kryzys gospodarczy na świecie oraz silny złoty skutecznie hamowały apetyt rodzimych eksporterów[1]. Pod tym względem rewolucyjny okazał się rok 2015, kiedy to GUS podał informację, że więcej eksportujemy, niż importujemy. Stan tej nadwyżki utrzymywał się także w 2016, 2017 i przez cały 2018 rok[2]. To dobra okazja, aby przyjrzeć się temu, co eksportuje Polska w 2019 r. i w których branżach nasz kraj na świecie wiedzie prym?

co eksportuje Polska

Dlaczego to ważne, żeby kraj dużo eksportował?

Eksperci mówią, że światowa gospodarka napędzana jest handlem i właściwie wydaje się, że wiele najbogatszych krajów potwierdza, że tak właśnie jest. Gospodarka oparta na eksporcie pozwala na efektywne wzbogacenie się kraju. Zwróćcie uwagę, że na wstępie wspomnieliśmy o 2. bardzo bogatych państwach: niemieckim i japońskim. Ich gospodarki oparte są na eksporcie wysokojakościowych towarów i zaawansowanych technologii i to właśnie, dzięki temu dziś mają status jednych z najbogatszych państw świata. Eksport wpływa bezpośrednio na bilans płatniczy kraju oraz kurs waluty. W skali makro poziom eksportu może być nieistotny dla danego państwa, wyłącznie pod warunkiem, że kraj ten nie chce uzależnić się od koniunktury na świecie oraz w poszczególnych państwach.

Nie przegap, jeśli chcesz oszczędzać na wymianie walut: Jak korzystać z kalendarza walutowego i robić prognozy walutowe?

Rok 2018 miał dobrą koniunkturę dla eksportu

Rok 2018 miał dobrą koniunkturę dla eksportu, a do tego trzeba sobie uświadomić, że z biegiem lat eksportowanie produktów jest coraz łatwiejsze. Eksportowanie towaru ułatwia postęp technologiczny oraz globalizacja handlu. W dodatku, w ostatnich latach mieliśmy do czynienia z osłabieniem się złotego polskiego oraz ożywieniem gospodarczym w krajach Unii Europejskiej, na czym zyskał polski eksport. Oczywiście, Polska nie ma tak rozwiniętej i zaawansowanej technologii jak Niemcy i Japonia. Zatem w których branżach jesteśmy najbardziej konkurencyjni i które polskie produkty są cenione na świecie?

Przemysł elektromaszynowy – najbardziej rozwinięta branża w Polsce

Co eksportuje Polska? Okazuje się, że fundamentem polskiego eksportu jest przemysł elektromaszynowy, który odpowiada za 38 proc. polskiego eksportu. Polska jest jednym z największych eksporterów części samochodowych, samochodów osobowych, ciężarowych, autobusów, pociągów, tramwajów i… telewizorów. Nie wszystkie jednak fabryki i montownie posiadają polski kapitał. To prawda, że z gruntu polskie "solarisy" przewożą mieszkańców w 32. krajach świata m.in. w Niemczech, Holandii, Francji, Norwegii, Włoch, Izraelu i generalnie uważa się je za najbardziej niezawodne. Natomiast za duży udział w polskim eksporcie części samochodowych oraz samochodów osobowych odpowiadają takie firmy jak: Inter-Cars Polska SA, Fiat Chrysler Automobiles Poland, Opel Manufacturing Poland oraz Volkswagen Motor Polska. Polskie komponenty samochodowe są sprzedawane od Niemiec, aż po Włochy, Brazylii a nawet Chiny.

co eksportuje Polska

Dlaczego przemysł elektromaszynowy?

W Polsce bardzo dobrze rozwinął się przemysł elektromaszynowy, a to w głównej mierze z uwagi na naszą konkurencyjność cenową. Uzyskujemy ją dzięki temu, że koszty pracy w Polsce są niższe niż w innych krajach Unii Europejskiej, a dodatkowo w naszym kraju mamy bardzo dobrze wykształconą kadrę inżynierską. Z uwagi na ten fakt wiele uznanych marek ma u nas swoje fabryki. Stąd w całej UE sprzedawane są na telewizory marek LG, Sharp oraz Philips z naklejką Made in Poland. Jeśli chodzi o polskiego producenta sprzętów AGD, który najwięcej eksportuje za granicę jest nim firma Amica Wronki SA. Produkty marki Amica są popularne m.in. w Niemczech, Wielkiej Brytanii i w Skandynawii.

co eksportuje Polska

Produkty chemiczne – drugą siłą napędową eksportu

Z wynikiem 14% wartości całego polskiego eksportu plasuje się przemysł chemiczny. Najwięcej eksportujemy leków oraz produktów farmaceutycznych. Spory udział mają tutaj polskie koncerny farmaceutyczne takie jak np. Polpharma lub chemiczne np. Synthos SA albo Grupa Azoty SA. Niemniej jednak, w ostatnim czasie mocno odżyła polska branża kosmetyczna. Polskie kosmetyki można kupić w 80. krajach na świecie, z czego do najbardziej globalnych marek należą Inglot, Dr Irena Eris oraz Ziaja. Za co cenione są polskie kosmetyki? Konsumenci z innych krajów wskazują, że ich cena idzie w parze z jakością, a polscy producenci stawiają na naturalną pielęgnację i nie testują swoich produktów na zwierzętach. Polska branża chemiczna kryje w sobie jeszcze jedną niespodziankę: eksportowym hitem jest polski trotyl (za sprawą bydgoskiego Nitro-Chemu), który od lat lat pozostaje bezkonkurencyjny w krajach Europy Zachodniej oraz w USA[3].

co eksportuje Polska

Przemysł rolno-spożywczy - polska, czyli zdrowa żywność

Trzeci na podium, jeśli chodzi o udział w polskim eksporcie jest przemysł rolno-spożywczy. Polska może poszczycić się bardzo dobrze rozwiniętą branżą mięsną. Przede wszystkim na europejskich rynkach ceniony jest polski drób i polska wołowina. Powszechnie mięsożercy uważają, że polskie mięso jest i bezpieczne, i bardzo wartościowe. Jednym z największych polskich eksporterów jest firma Indykpol SA. Na drugim miejscu pod względem wielkości eksportu w tym przemyśle znajdują się papierosy. Tak – Polska jest w ścisłej czołówce w Europie, jeśli chodzi o produkcję tytoniu, a największe plantacje usytuowane są w województwie lubelskim. Co eksportuje Polska jeśli chodzi o produkty roślinne?

co eksportuje Polska

Polskie warzywa, polskie owoce

Kolejną, największą kategorią produktów spożywczych eksportowanych z Polski są warzywa i owoce oraz przetwory z nich. W ościennych krajach słynne są polskie pieczarki, marchew, buraki i cebula, a także owoce: głównie jabłka, czarna porzeczka i wiśnie. Największym producentem soków oraz dżemów, który eksportuje swoje towary jest wadowicki Maspex, który eksportuje swoje flagowe produkty do 60. krajów na świecie. Soki Tymbark można kupić nawet w Wietnamie, nie mniej jednak Łowicz, Kotlin i Krakus zajmują czołową pozycję w sklepach w Czechach, na Słowacji i na Węgrzech.

co eksportuje Polska

Dokąd eksportuje Polska w 2019 r.?

Choć zdarzają się wyjątki, to 90% polskich towarów jest eksportowanych do krajów europejskich. Najwięcej eksportujemy do Niemiec, do których wysyłamy łącznie aż 27,5 proc. całkowitego krajowego eksportu. Z tej przyczyny dane makro z niemieckiej gospodarki są tak istotne dla polskiego eksportu.

Podsumowując - co eksportuje Polska w 2019 r. i czy istnieją zagrożenia dla polskiego eksportu?

Na pytanie: co eksportuje Polska można odpowiedzieć dość prosto. W naszym kraju mamy do czynienia z wieloma firmami, które odważnie wchodzą na globalny rynek i świetnie prosperują na międzynarodowym rynku. Na zakończenie musimy jednak zauważyć, że tym, co może stanowić zagrożenie dla polskich eksporterów jest prognoza mówiąca o tym, że Polska w najbliższych latach będzie miała najwyższą inflację w Unii Europejskiej. Przewidywania te związane są z polityką społeczną rządu, czyli transferami socjalnymi oraz wysokim, regularnym wzrostem płacy minimalnej (wzrost płacy minimalnej ma bezpośrednie przełożenie na wzrost płacy średniej, co skutkuje wyższą inflacją). Przy wyższej inflacji, Rada Polityki Pieniężnej może zdecydować się na podwyżki stóp procentowych. Te z kolei z reguły powodują umocnienie się polskiego złotego, a jak wiadomo - silny złoty to mniejsze zyski dla polskich eksporterów.

Sprawdź, jak zaoszczędzić do 8 proc. na rozliczeniach w EUR, USD, GBP, CHF i innych walutach. Zobacz ofertę kantoronline.pl.

[1] Por. https://www.ikalkulator.pl/blog/handel-zagraniczny-polski/, dostęp: 23.10.2019 r.

[2] Zob. https://stat.gov.pl/files/gfx/portalinformacyjny/pl/defaultaktualnosci/5515/9/12/1/rocznik_statystyczny_handlu_zagranicznego_2018.pdf, dostęp: 23.10.2019 r.

[3] Zob. https://tech.wp.pl/trotyl-z-bydgoszczy-podbija-swiat-ale-to-nie-jedyny-nasz-militarny-towar-eksportowy-6433982534412417a, dostęp: 24.11.2019 r.

[Głosów: 8   Average: 3.5/5]
O autorze /

Marta Kozioł, content creator kantoronline.pl. Od koncepcji tekstu, poprzez wywiady z analitykami walutowymi, aż po publikację. Za artykułami kantoronline.pl stoi więcej niż jedna osoba, ale to dzięki niej cały czas coś się tworzy. Posiada akademickie podstawy z zakresu dziennikarstwa i łączy je z czujnym spojrzeniem na to, co ważne dla użytkowników kantoru internetowego.

Dodaj komentarz