Powrót
co importuje Polska

Co importuje Polska i skąd?

Co importuje Polska? Chociaż od połowy marca światowy handel zdaje się zamierać, wydaje nam się to ważne, aby przyjrzeć się temu, od gospodarki których krajów jesteśmy najbardziej zależni. Z tego wpisu dowiesz się, co importuje Polska i który kraj jest naszym największym partnerem importowym.

W czarnej godzinie dla światowego handlu, którą spowodował COVID-19, warto sprawdzić co importuje Polska i które kraje są naszymi głównymi partnerami importowymi. Krajobraz polskiego importu zapewne mocno zmieni się w 2020 roku, sprawdźmy jednak jak to było dotychczas. Co importuje Polska i skąd?

Skąd importuje Polska?

Według danych GUS-u[1] bezdyskusyjnie naszym największym partnerem importowym są Niemcy. W samym tylko 2019 roku wartość importu z Niemiec wyniosła 248 mld zł. Na drugim miejscu naszych partnerów importowych są Chiny, z których importujemy towary o wartości 75,3 mld zł, a więc ponad trzykrotnie mniej, niż z Niemiec. Trzecie miejsce wśród największych partnerów importowych Polski zajmuje Rosja, towary importowane od wschodniego sąsiada są warte dokładnie 59 mld zł. Na kolejnych miejscach znajdują się kraje takie jak:

  • Holandia - 50,8 mld zł
  • Włochy - 46,4 mld zł
  • Francja - 37,1 mld zł
  • Czechy - 36,7 mld zł
  • Belgia - 34,2 mld zł
  • Wielka Brytania - 22,7 mld zł
  • Słowacja - 21 mld zł

co importuje polska

Co importuje Polska?

Najwięcej, bo aż 36,3% polskiego importu stanowią maszyny, urządzenia i sprzęt transportowy. W następnej kolejności najwięcej z zagranicy importujemy towarów przemysłowych, których łączny udział w polskim imporcie wynosi 16,6%. w porównaniu z towarami przemysłowymi, nieco mniej importujemy chemikaliów, których sprowadzana wartość to 13,3%.

Co importuje Polska z Niemiec?

Z Niemiec najczęściej importujemy maszyny oraz urządzenia mechaniczne wraz z częściami do nich. Nieco rzadziej kupujemy statki, samoloty, pojazdy i inne środki transportu. Na trzecim miejscu wśród najczęściej importowanych produktów z Niemiec znajdują się tworzywa sztuczne oraz artykuły z nich[2]. Oczywiście, Niemcy to przede wszystkim kraj, z którego Polacy najczęściej sprowadzają używane samochody: w 2019 roku aż 57,7% sprowadzanych samochodów pochodziło znad Odry. Ciekawe, że najczęściej sprowadzanym autem z Niemiec w 2019 roku było jedenastoletnie Audi A4.

Co importuje Polska z Chin?

Podobnie jak w przypadku Niemiec, z Chin importujemy przede wszystkim maszyny i urządzenia mechaniczne, elektryczne oraz ich części. Duży udział w imporcie z Chin mają także materiały oraz artykuły włókiennicze oraz różnego rodzaju artykuły przemysłowe[3]. Oprócz ubrań i butów, w 2019 roku popularne stały się także sprowadzane z Państwa Środka elementy dekoracji i wyposażenia wnętrz. Szczególne w polskim imporcie z Chin jest to, że daje on nam dostęp do szerokiej gamy tańszych produktów i półproduktów, których nie mielibyśmy możliwości kupić bez partnerów z Państwa Środka. Kij ten jednak ma dwa końce - polskim producentom np. lamp i oświetlenia bardzo trudno jest konkurować cenowo z analogicznymi, tylko że sprowadzanymi z Chin.

co importuje polska

Co importuje Polska z Rosji?

Szczególnie ciekawie wygląda ranking TOP 3 produktów importowanych z Rosji. Dlaczego? Otóż na miejscu pierwszym wśród importowanych towarów znajdują się produkty mineralne, a na drugim antyki, dzieła sztuki i przedmioty kolekcjonerskie. Na miejscu trzecim uplasowały się metale nieszlachetne oraz artykuły z nich. Potężne sumy generuje przede wszystkim import znad Wołgi surowców takich ropa, gaz oraz węgiel. Bezdyskusyjnie Rosja jest naszym największym dostawcą ropy naftowej, a do ciekawostek należy fakt, że polskie złoża ropy odpowiadają jedynie na 3% naszego zapotrzebowania na ten surowiec.

Czy Polska importuje żywność?

Wprawdzie Polska jest potentatem żywnościowym w Europie, ale to nie znaczy, że w ogóle nie importujemy żywności. Również polski rynek wymaga uzupełnienia. Udział żywności w naszym imporcie wynosi tylko 7,1%, a naszym głównym dostawcą jest Hiszpania, w następnej kolejności Niemcy oraz Norwegia. Z Hiszpanii najchętniej sprowadzamy owoce i warzywa, z Niemiec nabiał, mięso i słodycze, a z Norwegii, oczywiście, ryby[4].

co importuje Polska

Import a rynek walutowy

Problemem polskich importerów są teraz zarówno zamknięte granice, jak i mocne osłabienie się złotego wobec EUR i USD. Zwróćmy uwagę, że na początku 2020 roku za euro płaciliśmy 4,2223 PLN, a dzisiaj to już koszt rzędu 4,5538 PLN. Podobna sytuacja jest z dolarem, który w styczniu br. kosztował 3,8024 PLN, a dzisiaj płacimy za niego aż 4,2221 PLN. Umocnienie się o ponad 30 gr kursu EUR oraz o ponad 40 gr USD powoduje, że część transakcji, które jeszcze pół roku temu były intratne dla polskich importerów, dzisiaj mogą już być mniej opłacalne. Jedną z nielicznych dobrych wiadomości dla importerów są niższe ceny ropy naftowej, jednak nie jest ona w stanie zrekompensować strat spowodowanych osłabieniem się kursu PLN i wobec EUR, i wobec USD.

W jakich walutach rozliczany jest polski import?

Polscy importerzy zdecydowanie najczęściej rozliczają transakcje w EUR, ponieważ najwięcej handlują z partnerami z Niemiec. Drugą najczęściej używaną walutą do rozliczeń jest USD, z uwagi na duży udział w imporcie Chin oraz Rosji. Waluty takie jak juan chiński (CNY) czy rubel rosyjski (RUB) są stosowane rzadziej, przy czym warto zwrócić uwagę na to, że istnieją sytuacje w których używanie rosyjskiej lub chińskiej waluty będzie bardziej opłacalne.

Nie przegap: Juan chiński. Nowe informacje, wykres, historia, podsumowanie

co importuje Polska

Gdzie najtaniej wymienić walutę?

Korzystna wymiana walut to taka, za którą płacisz jak najniższy spread walutowy. Być może jeszcze o tym nie wiesz, ale w Kantoronline.pl wymienisz EUR, USD, CNY i RUB do 8% taniej niż w banku. Jeśli chcesz zaoszczędzić na przewalutowaniu, zobacz nasze kursy walut lub zapoznaj się z publikacją Kantor online - jak działa wymiana walut przez Internet?

Podsumowanie – Co importuje Polska i skąd?

W 2019 r. polski import wzrósł o 3,5%, ale teraz już wiemy, że dalszych wzrostów nie będzie. Przez ograniczenia związane z COVID-19 polski import po prostu nurkuje. Jedną z branż, które najbardziej ucierpiały w wyniku pandemii jest działalność związana ze sprowadzaniem używanych samochodów zza granicy. Jeśli porównamy dane r/r to okaże się, że tylko w kwietniu 2020 spadek wyniósł aż 65%. Efekt COVID-19 dotyka jednak wszystkich sektorów importu i to zarówno małych, jak i czołowych graczy na rynku importowanych towarów. Czy uda im się odnaleźć w nowej rzeczywistości? Mamy nadzieję, że tak, chociaż prognozy nie należą do zbyt optymistycznych: według wstępnych sondaży po opanowaniu pandemii popyt nie rośnie szybko.

[1] Zob. https://stat.gov.pl/obszary-tematyczne/roczniki-statystyczne/roczniki-statystyczne/rocznik-statystyczny-handlu-zagranicznego-2019,9,13.html, dostęp: 20.05.2020 r.

[2] Por. http://www.mapa.kuke.com.pl/niemcy.html, dostęp: 19.05.2020 r.

[3] Por. http://www.mapa.kuke.com.pl/chiny.html, dostęp: 19.05.2020 r.

[4] Por. https://www.infocredit.pl/pl/rankingi/archiwum/sk%C4%85d-najch%C4%99tniej-importujemy-%C5%BCywno%C5%9B%C4%87.html, dostęp” 20.05.2020 r.

[Głosów: 1   Average: 5/5]
O autorze /

Marta Kozioł, content creator kantoronline.pl. Od koncepcji tekstu, poprzez wywiady z analitykami walutowymi, aż po publikację. Za artykułami kantoronline.pl stoi więcej niż jedna osoba, ale to dzięki niej cały czas coś się tworzy. Posiada akademickie podstawy z zakresu dziennikarstwa i łączy je z czujnym spojrzeniem na to, co ważne dla użytkowników kantoru internetowego.

Dodaj komentarz