Powrót
co to jest ETF

Co to jest ETF? Dowiedz się, jak inwestować w ETF-y

Co to jest ETF? Jak inwestować w ETF-y? To pytania, które zaprzątają głowy wielu początkujących inwestorów. Nigdy wcześniej fundusze ETF w Polsce nie były tak popularne jak w 2021 roku. Zanim jednak będziemy mogli z całą pewnością odpowiedzieć na pytanie, czy warto inwestować w ETF, przedstawimy sposób ich działania. 

Z tego wpisu dowiesz się:

 1. Co to jest fundusz ETF?
 2. Jakie są zalety funduszy ETF?
 3. Rodzaje ETF
 4. Jakie są ryzyka inwestowania w ETF?
 5. Jak kupować i sprzedawać ETF?
 6. Czy warto inwestować w ETF?

Chcesz wymieniać walutę korzystnie? Nie przegap naszej specjalnej oferty.

Co to jest ETF?

Co to jest ETF? Zacznijmy od podstaw: na giełdzie można inwestować pieniądze na 3 sposoby: 1) kupując akcje lub obligacje; 2) inwestując w fundusze inwestycyjne; 3) inwestując w fundusze ETF. Zatem: co to jest ETF? Rozwinięciem tajemniczego skrótu ETF jest wyrażenie exchange trade fund, które oznacza po prostu "fundusz notowany na giełdzie". W Polsce ten rodzaj funduszu nazywany jest funduszem indeksowym ETF. Jest to jeden z najmłodszych funduszy rynku kapitałowego na świecie. ETF to rodzaj funduszy otwartych, które w przeciwieństwie do funduszy inwestycyjnych, śledzą wahania indeksów poszczególnych branż, towarów lub aktywów i są zarządzane pasywnie. Fundusz indeksowy ETF może śledzić indeks zarówno pojedynczego towaru, jak i określonych strategii inwestycyjnych. Najpopularniejsze światowe ETF-y to:

 • SPDR S & P 500 (Spy) - śledzi indeks S & P 500
 • SPDR złota ETF (GLD) - śledzi indeks złota
 • Technologia Select Sector ETF SPDR (XLK) - śledzi indeks firm technologicznych z USA
 • Vanguard Real Estate ETF (VNQ) - śledzi indeks MSCI US Investable Market Real Estate 25/50 Index
 • iShares MSCI Emerging markets (EEM) - śledzi indeks MSCI Emergring Markets.

co to jest ETF

Jakie są zalety funduszy ETF?

Powszechnie uważa się, że fundusze ETF łączą w sobie zarówno zalety akcji jak i klasycznych funduszy inwestycyjnych. Przede wszystkim fundusz ETF jest instrumentem przeznaczonym dla mniejszych inwestorów. Wynika to z faktu, że ETF cechują niższe opłaty bieżące, niż w przypadku tradycyjnych funduszy inwestycyjnych. ETF-y nie są zarządzane przez menadżerów, którzy musieliby podejmować decyzje, są to fundusze całkowicie zarządzane pasywnie i stąd biorą się stosunkowo niskie opłaty związane z zakupem lub sprzedażą ETF-ów.

Kolejną zaletą ETF-ów jest łatwość handlu nimi i płynność. ETF-y są przedmiotem obrotu na giełdzie, toteż bardzo łatwo je kupować i sprzedawać. Właściwie jedynym ograniczeniem dla obrotu ETF-ami są godziny otwarcia i zamknięcia handlu indeksami, które różnią się w zależności od rodzaju aktywów i stref czasowych, z których pochodzą.

Istotną zaletą funduszy ETF jest także łatwy dostęp do wielu różnych rynków zagranicznych, sektorów lub segmentów rynków np. indeksów chińskich lub amerykańskich akcji. Plusem jest również to, że ETF cechuje znacznie większa przejrzystość, niż fundusze inwestycyjne i większa efektywność, niż inwestowanie w akcje. Co więcej, powszechnie uważa się, że ETF-y są jednym z najlepszych instrumentów do inwestowania długoterminowego.

W kwestii zalet funduszy ETF niektórzy wymieniają również bezpieczeństwo. Czy faktycznie są to fundusze bezpieczne? Na rynku polskim fundusze ETF są uregulowane prawnie przez ustawę o funduszach inwestycyjnych z dnia 27 maja 2004 roku. Z kolei w całej Europie fundusze ETF podlegają dyrektywie UCITS. Jednak nie zmienia to wszystko faktu, że nadal istnieje ryzyko tzw. delistingu, a więc sytuacji w której dany fundusz ETF jest usuwany z giełdy.

Rodzaje ETF

Głównym kryterium rodzajów funduszy ETF jest ich skład. Pod tym względem do najważniejszych rodzajów ETF-ów należą:

 • ETF-y na indeksy giełdowe (śledzą indeksy giełdowe)
 • ETF-y na indeksy sektorów lub branż (śledzą indeksy np. firm technologicznych)
 • ETF-y na style (śledzą indeks określonego stylu inwestycyjnego)
 • ETF-y na indeksy towarów (śledzą indeks np. złota, ropy itd.)
 • ETF-y na obligacje
 • ETF-y na nieruchomości
 • ETF-y na kursy walut
 • ETF-y typu inverse (pozwalają zarabiać na spadkach bazowego indeksu).

Innym kryterium ze względu na które możemy podzielić fundusze ETF jest szerokość geograficzna, wyróżniamy wtedy ETF-y np. krajowe, międzynarodowe i globalne. Obecnie dostępnych jest ok. 6000 różnych ETF-ów, które odzwierciedlają różne segmenty światowych rynków.

co to jest ETF

Jakie są ryzyka inwestowania w ETF?

Istnieje kilka ryzyk związanych z inwestowaniem w fundusze ETF, ale największym z nich jest ryzyko rynkowe. Z tego rodzaju ryzykiem mamy do czynienia, gdy bazowy indeks ETF lub składnik aktywów ETF straci na wartości. Jeśli tak się stanie, wartość Twojego portfela inwestycyjnego również straci na wartości. Przykładowo: spadek indeksu ceny złota o 15% oznacza równoczesny spadek SPDR złota ETF (GLD) o 15%. Zasada ta oczywiście nie obowiązuje, jeśli inwestujemy w ETF-y inverse (czyli odwrócone, wtedy ryzykiem rynkowym jest wzrost indeksu). Jak przeciwdziałać ryzyku rynkowemu? Rekomendowanym przez znawców sposobem jest dywersyfikacja inwestycji, a więc nabywanie różnego rodzaju ETF-ów. Jednak nie jest to rozwiązanie pozbawione wad, ponieważ dywersyfikacja może pomnażać koszty i prowizje, co sprawia, że zyski z całej inwestycji będą niższe.

Uwaga! Jeśli decydujemy się na inwestycję w ETF-y notowane na zagranicznych rynkach, nie możemy zapomnieć, że ponosimy wtedy ryzyko walutowe. Przeczytaj o tym, jak ustalane są kursy walut lub naucz się tworzyć własne prognozy walutowe. Jeśli chcesz otrzymywać na swoją skrzynkę najważniejsze newsy rynku walutowego, zapisz się na nasz Newsletter.

 

Jak kupować i sprzedawać ETF?

Jak inwestować w ETF? Jak kupować i sprzedawać tego rodzaju fundusze? Możemy to zrobić na 3 sposoby. Pierwszym z nich jest zakup funduszu ETF-u na Giełdzie Papierów Wartościowych poprzez polski dom maklerski. Drugim sposobem jest zakup zagranicznego ETF-u poprzez polski dom maklerski, a ostatnim sposobem jest zakup zagranicznego ETF-u poprzez zagraniczny dom maklerski. Decydyując się na zagranicznego brokera i zagraniczne ETF-y pamiętajmy o tym, że ponosimy wtedy ryzyko walutowe, warto również przed decyzją sprawdzić kwestię opodatkowania.

Podsumowanie - Co to jest ETF? Czy warto inwestować w ETF?

Co to jest ETF i czy warto w nie inwestować? Okazuje się, że im bardziej niepewne czasy, tym wytrwalej inwestorzy poszukują prostych i przejrzystych instrumentów finansowych, które zapewnią im uczciwą stopę zwrotu. Za takie właśnie instrumenty uważa się powszechnie fundusze indeksowe ETF, które mają dużą płynność i nie wymagają ani szczególnej bariery wyjścia/wejścia, ani wysokich kosztów transakcyjnych, ani większego kapitału. Trzeba jednak dodać, że wymienione zalety są relatywne i odnoszą się przede wszystkim do klasycznych przykładów funduszy inwestycyjnych. Bez przyjęcia tej perspektywy, opłaty transakcyjne rzędu 0,15%-0,5% dla funduszy ETF mogą być dla niektórych niemałym kosztem, a potencjalna stopa zwrotu niewarta podejmowanego ryzyka. Z drugiej strony, nie brak jest ostatnio głosów, że fundusze ETF są "bańką finansową" i takie stanowisko przyjął jeden ze światowych inwestorów (przeczytaj o tym tutaj). Pamiętajmy też, że fundusze ETF są bardzo młodym instrumentem inwestycyjnym, chociaż prace nad nimi w USA były już prowadzone w drugiej połowie lat 90., to jednak w Europie ETF-y zadebiutowały dopiero w 2000 roku, a w Polsce w 2010 r.

Treść artykułu jest wyłącznie wyrazem osobistych poglądów autora i nie stanowi "rekomendacji" w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych lub ich emitentów (Dz.U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715). Serwis Kantoronline.pl nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie lektury artykułu.

 

[Głosów: 5   Average: 5/5]
O autorze /

Marta Kozioł, content creator kantoronline.pl. Od koncepcji tekstu, poprzez wywiady z analitykami walutowymi, aż po publikację. Za artykułami kantoronline.pl stoi więcej niż jedna osoba, ale to dzięki niej cały czas coś się tworzy. Posiada akademickie podstawy z zakresu dziennikarstwa i łączy je z czujnym spojrzeniem na to, co ważne dla użytkowników kantoru internetowego.

Dodaj komentarz