Powrót
kurs średni nbp

Co to jest kurs średni NBP?

Kurs średni – czy warto go znać? Czy można po tym kursie wymienić walutę? Z tego wpisu dowiesz się, co to jest kurs średni oraz do czego się go wykorzystuje.

Jednym z rodzajów kursów walutowych jest kurs średni. W odróżnieniu od kursu kupna i sprzedaży, po kursie średnim nie można wymienić waluty. Naturalnie powstaje więc pytanie o to, do potrzebny jest kurs średni? Odpowiedź okazuje się bardzo prosta. Kurs średni NBP wykorzystuje się przede wszystkim do celów księgowych i statystycznych.

Do czego potrzebny kurs średni NBP? Księgowość

Na pierwszym miejscu kurs średni NBP jest wykorzystywany w księgowości. Między innymi, przy użyciu kursu średniego obliczamy różnice kursowe, które są potrzebne do rozliczenia się z fiskusem, jeśli prowadzimy transakcje w walutach obcych. Co ciekawe, księgując należności lub zobowiązania w walutach obcych zawsze wykorzystuje się kurs średni NBP z dnia poprzedzającego wystawienie faktury.

Dodatkowo, kursy średnie wykorzystywane są podczas zawierania różnego rodzaju umów sprzedaży, gdy transakcja jest zawierana w obcej walucie. W takim przypadku należność jest podawana np. w EUR, ale w rzeczywistości kwota jest pobierana w PLN po kursie średnim NBP dla EUR.

Nie przegap: Poradnik: jak zapłacić podatek od wymiany walut?

kurs średni nbp

Do czego potrzebny kurs średni NBP? Statystyka

Natomiast, jeśli chodzi o cele statystyczne, kurs średni pozwala nam określić jaki jest trend odnośnie kursu danej waluty. Kurs średni ma tą zaletę, że jest wartością porównywalną, ponieważ jest liczony o tej samej porze i na podstawie tych samych danych. Jeśli uświadomimy sobie, że kursy walut zmieniają się nawet co pół sekundy, wtedy podczas dokonywania jakichkolwiek obliczeń z walutami, kurs średni staje się niezwykle pomocny. Na przykład wtedy, gdy chcemy sprawdzić o ile procent zmieniał się dany kurs waluty na przestrzeni ostatnich kilku lat. Taka wiedza jest z kolei ważna np. dla przedsiębiorców, którzy chcą rozpocząć współpracę z zagranicznym kontrahentem i próbują oszacować stopień ryzyka walutowego.

Kiedy i gdzie publikowany jest kurs średni?

W Polsce kurs średni ustalany jest przez Narodowy Bank Polski. Kursy średnie są przez NBP publikowane raz dziennie w każdy dzień roboczy między godziną 11:45 a 12:15[1]. Żeby sprawdzić aktualny kurs średni danej waluty należy poszukać na stronie nbp.pl: Tabela A kursów średnich walut obcych. W tabeli A znajdziemy codzienne kursy średnie do złotego 34. najbardziej popularnych walut na świecie oraz jednostki rozrachunkowej Międzynarodowego Funduszu Walutowego SDR (specjalne prawa ciągnienia). Z kolei w Tabeli B kursów średnich walut obcych znajdziemy średni kurs złotego do bardziej egzotycznych walut np. szylinga tanzańskiego czy birra etiopskiego. Przy czym tabela B z kursami średnich walut jest aktualizowana tylko raz w tygodniu, w każdą środę między godziną 11:45 a 12:15.

kurs średni nbp

Jak liczony jest kurs średni NBP?

Sposób w jaki liczone są średnie kursy walut sprowadza się do tego, że najpierw każdego dnia roboczego o godz. 11:00 Narodowy Bank Polski pobiera dane z dziesięciu banków komercyjnych w Polsce dotyczące kursu EUR/PLN i USD/PLN. Następnie pozbywa się dwóch najwyższych i najniższych kursów, a z pozostałych 6. liczy średnią ważoną. W ten sposób liczony jest kurs średni EUR i USD. Natomiast kursy średnie pozostałych walut są liczone na podstawie powstałego w powyższy sposób kursu EUR do złotego wobec kursów rynkowych poszczególnych walut pobranych z dwóch agencji informacyjnych: Thomson Reuters i Bloomberg. Uchwałę Zarządu NBP, która wskazuje sposób w jaki liczone są kursy średnie znajdziesz tutaj.

Nie przegap artykułu o Narodowym Banku Polskim: Czym jest bank centralny i jakie ma funkcje?

Kurs średni euro

Zdecydowanie najbardziej popularnym kursem średnim w Polsce jest kurs średni euro. Dzieje się tak dlatego, ponieważ kurs euro jest najpopularniejszą walutą w naszym kraju. Z jednej strony członkostwo w Unii Europejskiej, a z drugiej strony bliskość Strefy Euro powoduje, że właśnie w tej walucie obcej najczęściej rozliczają się polscy przedsiębiorcy, polscy emigranci zarabiają za granicą a polscy turyści kupują ją na zagraniczny wyjazd. Pomijając jednak osoby zawodowo związane z rynkiem walutowym, zdecydowanie najczęściej kurs średni euro jest poszukiwany przez polskich księgowych.

kurs średni nbp

Podsumowując – co to jest kurs średni NBP?

Okazuje się, że kurs średni NBP jest ważnym wskaźnikiem, przy czym ma zastosowanie tylko w szczególnych przypadkach. Najważniejsze jest to, że stanowi punkt odniesienia, dzięki któremu łatwiej jest odnosić się do zmieniających się (nawet co pół sekundy) kursów walut. Zwłaszcza w księgowości i zwłaszcza w statystyce.

Chcesz zaoszczędzić na wymianie walut? Najwięcej skorzystasz na wymianie walut w kantoronline.pl. Z tego artykułu dowiesz się, czy bezpiecznie jest wymieniać waluty w kantorach online.

[1] Por. https://www.nbp.pl/home.aspx?f=/statystyka/kursy.html, dostęp: 6.05.2020 r.

[Głosów: 3   Average: 5/5]
O autorze /

Marta Kozioł, content creator kantoronline.pl. Od koncepcji tekstu, poprzez wywiady z analitykami walutowymi, aż po publikację. Za artykułami kantoronline.pl stoi więcej niż jedna osoba, ale to dzięki niej cały czas coś się tworzy. Posiada akademickie podstawy z zakresu dziennikarstwa i łączy je z czujnym spojrzeniem na to, co ważne dla użytkowników kantoru internetowego.

Comment(1)

  • Rafał

    20 lutego 2021

    Bardzo czytelnie wytłumaczona metodologia obliczeń. Interesuje mnie natomiast określenie "z pozostałych 6. liczy średnią ważoną" . Co jest wagą przy tym sposobie wyliczenia?

Dodaj komentarz