Powrót

Co to jest ryzyko walutowe i jak je ograniczyć?

Co to jest ryzyko walutowe i jak je ograniczyć? Okazuje się, że problemów związanych z wahaniami kursów walut jest całkiem sporo. Przeczytaj o tym, co każdy przedsiębiorca powinien wiedzieć o ryzyku walutowym i sposobach jego zabezpieczania.

Co to jest ryzyko walutowe?

Ryzyko walutowe wynika ze zmiany ceny jednej waluty w stosunku do drugiej waluty, powodując spadek należności lub wzrost należności. Warto podkreślić, że ryzyko walutowe może powodować zarówno nieprzewidziane straty w firmie, jak i nieprzewidziane zyski. Źródłem ryzyka walutowego jest fakt, że tak naprawdę nikt nie jest w stanie przewidzieć dokładnych kursów walut, ani skali wahań kursów. W firmach, które współpracują z zagranicą lub posiadają kredyty walutowe, ryzyko walutowe jest jednym z największych zagrożeń biznesowych. Definicja ryzyka walutowego jest zatem dość prosta, w dalszej części wpisu dowiesz się, kiedy ryzyko walutowe działa na Twoją niekorzyść i jak je zminimalizować.  

Sprawdź, co dzieje się teraz na rynku walutowym. Co dalej z kursami EUR, USD i GBP?

ryzyko walutowe

Ryzyko kursowe a walutowe — jaka jest różnica?

Jaka jest różnica pomiędzy ryzykiem kursowym a walutowym? Okazuje się, że nie ma pomiędzy tymi ryzykami żadnej różnicy. Szczegół tkwi w tym, że ryzyko kursowe jest potoczną nazwą ryzyka walutowego. Dlatego w niniejszym artykule wyrażenia te są używane wymiennie. 

Jakie są rodzaje ryzyka walutowego?

Możemy wyróżnić cztery rodzaje ryzyka kursowego, jeśli pod uwagę weźmiemy czas trwania tego ryzyka:

  • ryzyko spotowe — trwa do 1 tygodnia
  • ryzyko krótkoterminowe — trwa od 1 do 4 tygodni
  • ryzyko średnioterminowe — trwa od 1 do 3 miesięcy
  • ryzyko długoterminowe — trwające powyżej 3 miesięcy.

Kiedy jest ryzyko walutowe?

Ryzyko walutowe dotyczy wszystkich firm małych, średnich i dużych, które handlują z zagranicznymi dostawcami lub świadczą usługi klientom z zagranicy. Im wyższy jest obrót międzynarodowy przedsiębiorstwa, tym większe jest ryzyko walutowe, które ono ponosi. Trzy najczęstsze zdarzenia gospodarcze generujące ryzyko walutowe to: 

  • wystawienie faktury walutowej na rzecz polskiego odbiorcy
  • wystawienie faktury walutowej na rzecz zagranicznego kontrahenta
  • przyjęcie zamówienia, którego cena jest wyrażona w walucie obcej.

ryzyko walutowe

Jak lepiej nie ograniczać ryzyka walutowego?

Najbardziej powszechną praktyką ograniczania ryzyka walutowego jest przyjęcie przez przedsiębiorcę większego marginesu błędu podczas transakcji transgranicznych. Sprowadza się to do tego, że przedsiębiorca z jednej strony zakłada wyższe koszty zakupu towaru lub usługi, a z drugiej strony przyjmuje w swoim założeniu niższe przychody ze sprzedaży. Jaki jest minus takiej praktyki? Zbyt duży margines błędu powoduje, że oferta takiej firmy na rynku międzynarodowym staje się mniej konkurencyjna w porównaniu z konkurentami, którzy nie ponoszą ryzyka kursowego lub wystawiają się na większe ryzyko walutowe.  

Nie przegap: Aplikacje dla przedsiębiorców, które zwiększają efektywność

Jak ograniczyć ryzyko walutowe?

Obecnie firmy mają do wyboru wiele instrumentów finansowych, które mogą wykorzystać do ograniczania ryzyka kursowego. Najpowszechniejsze z nich to kontrakty forward lub kontrakty futures (korzystne przy krótkich terminach), a także opcje walutowe (korzystne przy długich terminach). Wśród dostępnych opcji walutowych możemy wyróżnić opcje PUT, które wykorzystują eksporterzy oraz opcje CALL, które są dedykowane importerom. Co ważne, każde z tych sposobów na ograniczanie ryzyka kursowego generuje dodatkowe koszty, które zależą od wielu czynników. 

Gdzie zamieniać walutę zagraniczną na PLN i na odwrót – PLN na walutę zagraniczną?

Gdzie wymieniać walutę zagraniczną na PLN, żeby było najtaniej? Najprostszym sposobem jest otwarcie rachunku walutowego w banku i dokonywanie kupna i sprzedaży walut w kantorze internetowym. Za pośrednictwem tego rodzaju serwisów finansowych możemy zaoszczędzić pieniądze na kosztach wymiany waluty, czyli na spreadzie walutowym. Spread walutowy w kantorach online jest nawet do 8% tańszy niż w bankach. Nie przegap: Co to jest spread walutowy?

Podsumowanie — Co to jest ryzyko walutowe i jak je ograniczyć?

Ryzyko walutowe i sposoby na zarządzanie nim to szeroka dziedzina, którą zajmują się zazwyczaj wyspecjalizowane działy w firmach. To, co jednak jest najistotniejsze w ograniczaniu ryzyka walutowego i z czego powinien zdawać sobie każdy przedsiębiorca to to, że istnieją zarówno bezpieczne instrumenty zabezpieczające, jak i niebezpieczne. Umiejętność odróżnienia ich jest kluczowa w przypadku wyboru strategii zabezpieczających ryzyko walutowe. W przeciwnym wypadku możemy swoją firmę "zarazić toksycznymi opcjami", co czasie kryzysu z 2007 roku było jednym z największych problemów polskich firm eksportowych i importowych.

Skorzystaj z rabatu na wymianę EUR, USD i GBP -30% na 3 miesiące 

A jakie są Twoje idealne sposoby na ograniczanie ryzyka kursowego? Daj nam znać w sekcji komentarzy poniżej. Smirking Face OK Hand

Źródło:

  • https://www.parp.gov.pl/storage/publications/pdf/16084.pdf

Treść artykułu jest wyłącznie wyrazem osobistych poglądów autora i nie stanowi "rekomendacji" w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych lub ich emitentów (Dz.U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715). Serwis Kantoronline.pl nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie lektury artykułu.

[Głosów: 1   Average: 5/5]
O autorze /

Marta Kozioł, content creator kantoronline.pl. Od koncepcji tekstu, poprzez wywiady z analitykami walutowymi, aż po publikację. Za artykułami kantoronline.pl stoi więcej niż jedna osoba, ale to dzięki niej cały czas coś się tworzy. Posiada akademickie podstawy z zakresu dziennikarstwa i łączy je z czujnym spojrzeniem na to, co ważne dla użytkowników kantoru internetowego.

Dodaj komentarz