Powrót
najbogatsi ludzie na świecie

Czego mogą nas nauczyć najbogatsi ludzie na świecie?

Z wyrażeniem „pieniądze szczęścia nie dają” miał do czynienia chyba każdy. Jednak bez względu na to, czy wolelibyśmy się o tym przekonać osobiście, czy nie, pewne jest to, że nikt nie ma o tym lepszego pojęcia, niż najbogatsi ludzie na świecie. Sprawdźmy, czego w dziedzinie szczęścia i pieniędzy mogą nas nauczyć multimiliarderzy. 

„Posiadanie wielkiego bogactwa nie jest automatyczną gwarancją szczęścia” stwierdził niedawno Jeff Bezos, założyciel Amazona i jeden z najbogatszych ludzi na świecie. Czy pieniądze faktycznie nie dają szczęścia? Przyjrzyjmy się argumentom po obu stronach debaty.

Czy za pieniądze można kupić szczęście?

Bez względu na to, jaki mamy stosunek wobec najbogatszych ludzi świata, na przykład Jeffa Bezosa (57 l.), Marka Zuckerberga (37 l.) i Elona Muska (50 l.), nie można im odmówić genu pracowitości. Pomimo tego, że najbogatsi ludzie na świecie posiadają na swoich kontach większą ilość pieniędzy, niż kiedykolwiek byliby w stanie wydać, nadal ciężko pracują, rozwijając swoje biznesy. Nie dość, że nie przeszli na emeryturę, to każdy ich kolejny projekt jest bardziej ambitny od poprzedniego! Najwyraźniej musi istnieć jakiś powód, dla którego kupowanie większej ilości rzeczy i prowadzenie dostatniego życia nie sprawia, że człowiek staje się bardziej szczęśliwy. Co w takim razie jest kluczem do życiowego szczęścia?

Piramida potrzeb Maslowa

Nie można jednak nie zgodzić się z faktem, że za pieniądze możemy zaspokoić potrzeby, które z uczuciem szczęścia są nierozerwalnie związane. Krótki rzut oka na piramidę potrzeb Maslowa wystarczy, aby uzmysłowić sobie, do którego etapu jesteśmy w stanie dotrzeć w zaspakajaniu potrzeb, jeśli będziemy mieli odpowiednią ilość pieniędzy.

najbogatsi ludzie na świecie

Na samym dole piramidy Maslowa umieszczone zostały potrzeby fizjologiczne człowieka, dlatego też na początku swojej drogi zawodowej staramy się zwykle zapewnić sobie taką ilość pieniędzy, która pozwoliłaby nam przetrwać. Ale gdy ta potrzeba zostanie zaspokojona, pojawi się nowa potrzeba, potrzeba bezpieczeństwa i stabilności, której nie można zaspokoić bez pieniędzy. Po zabezpieczeniu swoich finansów i oszczędności, według Maslowa będziemy dążyć do zaspokojenia potrzeby przynależności, a następnie do zaspokojenia potrzeby uznania. Dopiero zaspokajając te potrzeby dotrzemy do miejsca w którym najważniejsza stanie się potrzeba samorealizacji i spełniania swoich życiowych pragnień.

Nie przegap: Stopy procentowe w Polsce i w Europie. Jak ich obniżka wpływa na Twoje oszczędności?

Co możemy kupić za pieniądze?

Z pewnością pieniądze pozwalają nam sobie zapewnić spokój i bezpieczeństwo. Niekoniecznie jednak mogą zwiększyć nasze poczucie szczęścia w sposób, jaki powszechnie się tego oczekuje. Pieniądze pozwalają nam kupić rzeczy i doświadczenia, które mogą nam przynieść trochę zadowolenia. Paradoksalnie jednak, mogą stać się również przyczyną większego stresu. Patrząc na to, jakie życie prowadzą najbogatsi ludzie świata można wysnuć wniosek, że kiedy już osiągniemy pewien próg zaspokajania swoich potrzeb związanych z pieniędzmi (przetrwania, bezpieczeństwo, stabilność, komfortowe życie) większa ilość pieniędzy nie zwiększy drastycznie naszego poczucia szczęścia. Wskazuje na to także badanie z Princeton University według którego pieniądze poprawiają samopoczucie, ale tylko do osiągnięcia pewnego progu zarobków. W czasie przeprowadzania tych badań pułap ten wynosił 75 000 USD rocznie (ok. 275 000 PLN rocznie). Zarabianie powyżej tej kwoty (miesięcznie ok. 20 000 PLN) nie miało już znaczenia dla poczucia szczęścia badanych osób.

najbogatsi ludzie na świecie

Najbogatsi ludzie na świecie - czego mogą nas nauczyć?

Zwróćmy uwagę, że majątek Jeffa Bezosa przekracza 200 mld USD. Spokojnie więc mógłby już przestać pracować. Tymczasem nadal prowadzi ambitne projekty z Amazon i Blue Origin. Kieruje nim marzenie o kolonizacji Marsa i wszystkie jego wysiłki mają na celu urzeczywistnienie tego projektu. Pieniądze są dla niego ważne, ale gdyby były najważniejsze, z pewnością poprzestałby na pewnej kwocie, która zapewniłaby mu spokojne i dostatnie życie. Podobnie jest z Elonem Muskiem i Markiem Zuckerbergiem. Pierwszy z nich nadal realizuje zuchwałe plany związane z technologiami przyszłości, a drugi nie przestaje angażować się w rozwój Facebooka. Można stwierdzić, że dążąc do szczęścia najbogatsi ludzie na świecie koncentrują się na dodawaniu wartości dla świata do którego należą, zaspokajając tym samym potrzeby uznania, samorealizacji i spełnienia.

najbogatsi ludzie na świecie

Podsumowując - Czego mogą nas nauczyć najbogatsi ludzie na świecie?

Czego mogą nas nauczyć najbogatsi ludzie na świecie? Z pewnością tego, że dobra materialne przynoszą szczęście, ale tylko do pewnego momentu, na dalszym etapie przestają sprawiać tak wielką radość jak na początku i nie przyczyniają się do zwiększenia poczucia szczęścia. Jeśli traktujemy pieniądze we właściwy sposób, mogą nam one pomóc osiągnąć stabilność finansową, która pozwoli zaspokajać nasze potrzeby wyższego rzędu. I to właśnie zaspokajanie ich, nie pieniądze, wydają się kluczem do znalezienia szczęścia w życiu.

Nie przegap: Jak oszczędzać pieniądze efektywnie? Poznaj cenioną przez ekspertów zasadę 50/30/20

[Głosów: 7   Average: 5/5]
O autorze /

Marta Kozioł, content creator kantoronline.pl. Od koncepcji tekstu, poprzez wywiady z analitykami walutowymi, aż po publikację. Za artykułami kantoronline.pl stoi więcej niż jedna osoba, ale to dzięki niej cały czas coś się tworzy. Posiada akademickie podstawy z zakresu dziennikarstwa i łączy je z czujnym spojrzeniem na to, co ważne dla użytkowników kantoru internetowego.

Dodaj komentarz