
Czy czeka nas dalszy rajd na złotym?
K oniec zeszłego tygodnia i obecny, krótki tydzień handlu, przyniósł skokowe osłabienie naszej waluty. W ciągu tygodnia złoty stracił 10 groszy do dolara i drugie tyle od połowy kwietnia. Euro od zeszłego piątku podrożało o 7 groszy, a frank szwajcarski o 6 groszy. Wszystko za sprawą dobrego sentymentu inwestorów do dolara amerykańskiego, który umocnił się do euro o ponad 4% od połowy kwietnia. Już po godzinie 14.30 dowiemy się, czy osłabiający rajd na wycenie złotego będzie kontynuowany.
Wtedy bowiem poznamy dane NFP z amerykańskiego rynku pracy. Rynek uważnie śledzić będzie dane o wzroście płac (konsensus roczny wynosi 2,7% a za kwiecień 0,2%), gdyż płace to główny czynnik wzrostu inflacji. Bez wyższej inflacji nie ma mowy o czwartej podwyżce stóp procentowych przez FED w tym roku. Rynek już zdyskontował kolejną podwyżkę stóp na posiedzeniu czerwcowym Rezerwy Federalnej. Dla zdyskontowania czterech w bieżącym roku, potrzebny będzie wzrost płac o 0,1-0,2% powyżej konsensusu. Jeśli do tego dojdzie, spadek bezrobocia poniżej 4% i przyrost zatrudnienia powyżej prognozy, która wynosi 192 tys., dolar nabierze ponownie wiatru w żagle i rajd na dolarze będzie kontynuowany. Dla złotego nie jest to oczywiście dobra wiadomość i możemy spodziewać się dalszej przeceny, z euro zmierzającym na kolejny opór w okolice 4,32 EUR/PLN.
Należy pamiętać, że dużym ryzykiem dla wyceny pieniądza są trwające negocjacje pomiędzy Chinami i USA w sprawie ceł. Każdy skrajny komunikat na ten temat może zachwiać wyceną.
W samo południe kurs średni euro wynosił 4,27 EUR/PLN, dolar kosztował 3,57 USD/PLN, za franka szwajcarskiego zapłacić należało 3,5760 CHF/PLN, a za funta brytyjskiego 4,84 GBP/PLN.
Aktualizacja godz. 15:00
Złoty zyskuje 3 grosze po danych z rynku pracy USA!
Dane z amerykańskiego rynku pracy są niejednoznaczne, ale pozwoliły inwestorom przychylniej spojrzeć na waluty rynków wschodzących. Dobra wiadomość dla dolara to większy spadek bezrobocia (odczyt 3,9% wobec prognozowanych 4%), gorzej wygląda wzrost płac za kwiecień (0,1% przy konsensusie 0,2%) i wzrost zatrudnienia w sektorze pozarolniczym (164 tys. wobec spodziewanych 192 tys.). Złoty zyskuj po 3 grosze do euro, dolara i funta brytyjskiego oraz 2,5 grosza do franka szwajcarskiego. To ciekawa poprawa sentymentu do naszej waluty, gdyż wycena dolara do euro pozostała praktycznie bez zmian (1,1950 EUR/USD).
Rajd dolara został powstrzymany, przynajmniej w krótkiej perspektywie.
Robert Madejski,
Starszy Dealer Walutowy