Powrót
inwestować w funty

Czy warto inwestować w funty brytyjskie (GBP)?

Czy warto inwestować w funty? Właściwie, nie ma obecnie trudniejszego kursu do przewidzenia, niż kurs funta brytyjskiego. Co nie zmienia faktu, że GBP właśnie teraz wydaje się najciekawszą okazją inwestycyjną. Z tego wpisu dowiesz się, jakie są plusy i minusy inwestowania w brytyjską walutę.

Coraz więcej osób wpada na pomysł, aby inwestować w funty właśnie teraz, kiedy następuje przełom w historii tej waluty. Z końcem 2020 roku funt brytyjski znowu będzie walutą osobną, niepowiązaną z Unią Europejską, która od blisko 50. lat wpływała na silną pozycję GBP na globalnym rynku. Dobiega końca pewna era w historii GBP i dlatego wydaje się, że funt jest teraz jedną z ciekawszych opcji do zainwestowania. Czy można zarobić na kursie GBP/PLN?

inwestować w funty

Czy inwestować w GBP?

Jeśli interesujesz się kursem funta brytyjskiego, pewnie zauważyłeś, że od 4. lat szterling notuje swoje historyczne minima. Przed pamiętnym referendum z 2016 r. funt kosztował ok. 5,7000 PLN, a po referendum rzadko przekraczał poziom 4,9000 PLN. Wykluczając granie na spadkach, trzeba przyznać, że historycznie niskie poziomy kursu funta mogą zachęcać do inwestowania: kupienia funta, gdy kurs GBP/PLN jest niski i sprzedaniu go, gdy jego kurs wzrośnie. Dlatego odpowiedź na pytanie o to, czy warto inwestować w funty, trzeba zacząć od postawienia pytania: czy kurs GBP wzrośnie po Brexicie?

Czy kurs funta wzrośnie po Brexicie?

Postawmy sprawę jasno: obecnie gospodarka brytyjska, oprócz problemów związanych z COVID-19, które mają teraz wszystkie gospodarki świata, posiada jeszcze jeden problem: Brexit. W historii Europy Brexit jest ewenementem, a to oznacza, że nikt nie potrafi  przewidzieć jaka rzeczywistość nastanie po okresie przejściowym. A jakie mogą być skutki Brexitu? Optymiści zakładają, że Brexit wyjdzie na dobre Wielkiej Brytanii a pesymiści, że Wielka Brytania już nigdy nie będzie tak wielką potęgą, jak za czasów członkostwa w Unii Europejskiej. Wątpliwości budzą obecnie oba stanowiska, i żadne z nich nie wydaje się bardziej słuszne. Którakolwiek opinia nie wydawałaby Ci się bardziej prawdopodobna, powinieneś pamiętać o jednym fakcie: niepewność na rynku walutowym jest wyceniana negatywnie.

inwestować w funty

Nie przegap: Co ma wspólnego funt szterling z Newtonem i Hitlerem?

Niepewność związana z Brexitem

W związku z niepewnością spowodowaną Brexitem, GBP zyskuje na wartości na przykład wtedy, gdy inwestorzy zwiększają swój apetyt na ryzyko oraz gdy komunikaty płynące od negocjatorów ws. Brexitu (Michela Barniera po stronie UE i Davida Frosta po stronie UK) budzą nadzieję na dojście do porozumienia we wszystkich spornych sprawach. Na razie jednak wiemy, że negocjacje te są bardzo trudne i systematycznie kończą się impasem. W obecnym czasie negocjowane są prawa dotyczące połowów: Bruksela nalega, aby wszystkie państwa UE miały taki sam dostęp do brytyjskich łowisk, natomiast UK chce, aby prawo to było uzgadniane co roku. Można powiedzieć więcej: nawet Angela Merkel, która początkowo była otwarta na kompromis z Wielką Brytanią, w lipcu br. zmieniła swoje nastawienia ostrzegając Brytyjczyków przed „skutkami braku sojuszu z UE”. Realnie rzecz biorąc, dopiero w październiku 2020 roku można liczyć na przełamanie impasu w negocjacjach UK z Unią Europejską, choć i ono pozostaje wielkim znakiem zapytania. Wątpliwości i niepewność do przyszłości Wielkiej Brytanii wśród inwestorów budzi również „nowa umowa”, która ma ożywić brytyjską gospodarkę.

Niepewność związana z koronawirusem

W obecnej sytuacji na brexitowe obawy nakłada się również widmo gwałtownego wzrostu zachorowań na COVID-19, które mogłyby na nowo zatrzymać brytyjską, jak i światową gospodarkę. W tym miejscu warto sobie zdać sprawę z faktu, że podobnie spektakularny spadek wartości funta brytyjskiego jak w 2016 roku (po pamiętnym referendum), obserwowaliśmy również w marcu 2020 roku, kiedy to analitycy byli zgodni co do tego, że „pandemia uderzyła w UK w najgorszym możliwym momencie”. W obecnej sytuacji rynek jest w dużej mierze skoncentrowany na polityce, ale na twardych danych również. Dlatego chcąc inwestować w funty, trzeba być świadomym tego, że na kursie GBP ciążą również dane z brytyjskiej gospodarki, która jest teraz osłabiona przez COVID-19.

inwestować w funty

Czy warto inwestować w funty? Perspektywy kursu GBP/PLN

Najczęściej teraz powtarzanym zwrotem przez Michela Barniera jest "zegar tyka". Coś w tym jest, ponieważ we wrześniu pozostaną już tylko 2 miesiące do zawarcia umowy z Unią Europejską. Jeśli interesujesz się kursem GBP możesz być pewien, że w perspektywie najbliższych miesięcy funt brytyjski będzie coraz bardziej wrażliwy na postępy w negocjacjach handlowych z UE lub ich całkowity brak. Po 4 latach rozmów, negocjacji i impasu nadal jednak nie jest w 100% pewne, czy Brexit odbędzie się z umową, dlatego należy zachować ostrożność nawet, jeśli teraz wydaje Ci się, że warto inwestować w funty.

Nie przegap: Czy warto inwestować w euro?

Inwestycja w GBP

Powszechnie uważa się, że handlowanie walutami jest jedną z najbardziej ryzykownych form inwestowania. Mnóstwo czynników, które wpływają na kursy walut nie są łatwe do zrozumienia przez nowicjuszy, którzy nie mają jeszcze wyrobionej odporności na stres, przez co mogą podejmować zbyt emocjonalne decyzje. Pamiętając więc o zasadzie, że "lepiej stracić okazję, niż pieniądze", należy dokładnie przeanalizować pomysł z inwestowaniem w funty. Nawet jeśli jesteś całkowicie przekonany o tym, że w niedalekiej perspektywie kurs GBP wzrośnie, lepiej i tak zabezpieczyć się i zacząć od inwestowania małych kwot. Pamiętaj, że nawet najbardziej pozytywne dane gospodarcze mogą zostać przyćmione przez niepewność i przez długi czas ograniczać wzrosty GBP.

Wymiana GBP/PLN

Jeśli pomimo dużego ryzyka, zdecydujesz się na inwestować w funta brytyjskiego, zakup GBP po najkorzystniejszym kursie na rynku będzie najpilniejszą sprawą. W Kantoronline.pl kursy walut są do 8% korzystniejsze niż w bankach i kantorach stacjonarnych, a dodatkowo jako nowy użytkownik możesz zarejestrować się poprzez specjalną stronę i otrzymać 30% zniżki od marży na wymianę GBP. Jeśli wymieniasz większą sumę, skontaktuj się z naszym Działem Wymiany Walut, który zaproponuje najlepszy możliwy kurs wymiany GBP/PLN lub PLN/GBP.

Podsumowując – Czy warto inwestować w GBP?

Na chwilę obecną nadzieje na ożywienie kursu funta po Brexicie wydają się przedwczesne. Jestem przekonana to tym, że jeśli zaczniesz dokładnie analizować temat tego, czy inwestować w funty, dostrzeżesz jak wielkie ryzyko za tym stoi. Wystarczy zauważyć, że w obecnej sytuacji klasyczne czynniki wpływające na kurs waluty mają na GBP ograniczony wpływ. Wprawdzie funt jest w rękach Banku Anglii, który znany jest z tego, że perfekcyjnie reaguje na sytuacje kryzysowe, ale w tej sytuacji "doświadczony kapitan" może nie wystarczyć.W każdym razie najważniejsze jest, aby przed zainwestowaniem w GBP, zainwestować swój czas w dokładną analizę kursu funta brytyjskiego.

Chcesz być na bieżąco z newsami rynku walutowego? Co poniedziałek czytaj nową Walutową Prasówkę.

Treść artykułu jest wyłącznie wyrazem osobistych poglądów autora i nie stanowi "rekomendacji" w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych lub ich emitentów (Dz.U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715). Kantoronline.pl nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie lektury artykułu.

[Głosów: 2   Average: 5/5]
O autorze /

Marta Kozioł, content creator kantoronline.pl. Od koncepcji tekstu, poprzez wywiady z analitykami walutowymi, aż po publikację. Za artykułami kantoronline.pl stoi więcej niż jedna osoba, ale to dzięki niej cały czas coś się tworzy. Posiada akademickie podstawy z zakresu dziennikarstwa i łączy je z czujnym spojrzeniem na to, co ważne dla użytkowników kantoru internetowego.

Dodaj komentarz