Powrót

Na czym polega Day Trading? Zalety i wady krótkoterminowych inwestycji

Niezależność finansowa, praca na własnych zasadach bez przełożonych - to marzenia większości z nas. Nic dziwnego, że Day Trading zyskuje tak dużą popularność. Każdy może spróbować swoich sił w handlu krótkoterminowym. Jedyne, czego potrzebujesz to komputer i dostęp do internetu.

Czym jest Day Trading?

Day Trading to krótkoterminowa strategia, która polega na otwieraniu i zamykaniu wielu pozycji w trakcie trwania jednej sesji. Handlowcy działają w okresach kilkuminutowych lub kilkugodzinnych. Zawsze jednak trader powinien zamknąć pozycję tego samego dnia.

Day Trading to kusząca strategia zarówno dla początkujących, jak i zaawansowanych traderów. Dźwignia daje szansę na atrakcyjne zyski i proporcjonalnie wysokie straty. Inwestorzy, którzy chcą odnieść sukces w Day Tradingu, muszą zdobyć wiedzę na temat handlu, nauczyć się dyscypliny, cierpliwości oraz chłodnego podejścia do inwestycji.

Najpopularniejsze rodzaje Day Tradingu

Każdy inwestor musi zdecydować, czy wybiera trading krótko czy długoterminowy. Kiedy już dokonasz wyboru, powinieneś pozostać przy swojej strategii nawet w gorszych momentach. Wyróżniamy kilka rodzajów Day Tradingu. Najpopularniejsze z nich to scalping, reverse oraz momentum.

Momentum to najprostsza strategia, która polega na kupowaniu aktywa, gdy jego wartość znacznie spadnie. Kolejny krok to oczekiwanie aż cena wzrośnie i sprzedaż z zyskiem. Metoda wymaga od inwestora dużo cierpliwości, czujności i dyscypliny.

Potrafisz szybko reagować na zmiany na rynku? Scalping to opcja dla Ciebie. Strategia polega na zawieraniu wielu transakcji w krótkim czasie. W rezultacie masz szansę na osiągnięcie licznych zysków o niewielkiej wartości.

Reverse trading opiera się na grze przeciwnej do aktualnych trendów. Metoda wiąże się z dużym ryzykiem i wymaga od inwestora wieloletniego doświadczenia i wiedzy.

Wady Day Tradingu

Day trading to strategia, która może generować atrakcyjne zyski, ale wymaga dużej aktywności oraz zaangażowania inwestora. Jakie są główne wady tej metody?

 1. Musisz nabywać i sprzedawać akcje nawet kilka razy dziennie. Najskuteczniejsi traderzy poświęcają na handel nawet kilkanaście godzin na dobę. Dodatkowo powinieneś wyćwiczyć w sobie umiejętność błyskawicznej reakcji na wydarzenia.
 2. Skuteczny Day trading wymaga wiedzy i doświadczenia. Opracowanie strategii, która pomoże wypracować zyski to niełatwe zadanie. Koniecznie śledź notowania giełdowe, trendy oraz wydarzenia gospodarcze i polityczne.
 3. Day trading wymaga od inwestora dużego skupienia i dyscypliny. Angażujesz o wiele więcej czasu niż przy średnio i długoterminowych inwestycjach. Każdego dnia czeka Cię analiza kursów poszczególnych par walutowych i śledzenie bieżących trendów.
 4. Handel krótkoterminowy wiąże się z dużym ryzykiem i generuje stres. Codziennie musisz zachować czujność. Day trading to działanie pod presją i podejmowanie decyzji w krótkim czasie. Powinieneś być dobrze zorganizowany i konsekwentnie realizować swoje założenia każdego dnia.
 5. Duża ilość transakcji to więcej sytuacji, w których możesz ponieść straty. Opcja stop loss jest koniecznością dla większości graczy. Handel długoterminowy to dużo łatwiejsza opcja.
 6. Strategia Day Trading może uzależniać. Wiele osób wpada w tak zwany “overtrading”. Szybko okazuje się, że spędzasz większą część doby sprawdzając notowania i wykresy. Takie działanie jest szkodliwe i może powodować przemęczenie, a nawet problemy ze zdrowiem psychicznym.
 7. Inwestycje wiążą się z dużą adrenaliną. Możliwość pomnożenia lub utraty dużych środków w krótkim czasie również generuje stres. Day Trading nie jest opcją dla osób o słabych nerwach, którzy nie potrafią odciąć się od emocji podczas inwestowania.

Zalety Day Tradingu

Inwestorzy wybierają Day Trading głównie ze względu na szanse na wysokie zarobki w krótkim czasie. Polecamy handel krótkoterminowy ze względu na następujące zalety:

 1. Dzięki wysokiej dźwigni nie musisz inwestować wysokich kwot, aby wygenerować atrakcyjne zyski. Nawet niewielki ruch ceny może przynieść pokaźny zarobek.
 2. Day Trading przyciąga niecierpliwych inwestorów. Już po kilku minutach lub godzinach dowiadujesz się, czy Twoje działanie przyniosło skutek. W rezultacie strategia bardzo szybko uczy inwestora podejmowania skutecznych działań handlowych.
 3. Możesz uzyskać zadowalające zyski w stosunkowo krótkim czasie.
 4. Ograniczasz ryzyko, jakie wiąże się z pozostawieniem otwartych na noc pozycji.
 5. W każdym momencie możesz skończyć trading i odejść od komputera.
 6. Możesz stosować Day trading na różnych rynkach. Ze względu na płynność Forex, inwestorzy decydują się przede wszystkim na inwestycje na rynku walutowym.

Jeśli chcesz spróbować Day Tradingu, zachęcamy Cię do zgłębiania wiedzy na temat inwestowania i bieżącego śledzenia sytuacji rynkowej. Polecamy platformy inwestycyjne, które dają dostęp do wersji demo. Dzięki temu dopracujesz swoją strategię i zapoznasz się z funkcjonowaniem rynku. Inwestycje krótkoterminowe zawsze wiążą się z ryzykiem, dlatego spróbuj wyeliminować emocje. Inwestuj wyłącznie środki, których utrata nie narazi Cię na kłopoty finansowe.

[Głosów: 1   Average: 5/5]

Dodaj komentarz