Powrót

Czym są pary walutowe? Jak je dzielimy?

Słynna zasada głosi, że „rzecz jest warta tyle, ile ktoś chce za nią zapłacić”. Podobnie jest z walutami. Z tą różnicą, że jeśli chcesz kupić lub sprzedać jedną walutę, musisz zestawić ją z inną walutą. I w ten właśnie sposób powstają pary walutowe. Z tego artykułu dowiesz się, czym są pary walutowe, jak je dzielimy oraz poznasz te, które są na rynku walutowym najważniejsze.

W przeciwieństwie do rynku akcji, na którym sprzedaje się lub kupuje pojedyncze aktywa, na rynku walutowym obraca się parami walutowymi. Jeśli chcemy sprzedać 1 PLN, musimy zestawić 1 PLN z inną walutą, żeby dowiedzieć się, ile za niego dostaniemy pieniędzy. Na przykład: za 1 PLN dzisiaj otrzymamy 23 eurocenty[1] albo 6 koron czeskich[2]. To, za ile sprzedamy naszą złotówkę zależy więc od tego, z którą walutą ją zestawimy. I właśnie zestawienia walut takie jak np. EUR/PLN czy CZK/PLN nazywamy parami walutowymi. Poniżej przedstawiamy definicję par walutowych oraz ich dokładny podział na rynku walutowym.

pary walutowe

Czym są pary walutowe?

Łatwo zrozumieć czym są pary walutowe, ponieważ każdy, kto sprzedaje lub kupuje walutę, posługuje się parami walutowymi. Zgodnie z definicją, para walutowa określa wartość jednej waluty w stosunku do innej waluty. Każda para walutowa składa się z waluty bazowej, która jest podawana zawsze na pierwszym miejscu oraz waluty kwotowanej, która jest podawana jako druga. Wartość pary walutowej podaje się z dokładnością do czwartego miejsca po przecinku (czyli 1 pipsa), a wartość pary walutowej nazywamy kursem walutowym.

Dowiedz się, co to jest pips z artykułu: Jak szybko zrozumieć rynek walutowy?

Pary walutowe - przykład

Przykład: zaglądając na stronę kurs EUR – kantoronline.pl, dowiemy się, że dla pary walutowej EUR/PLN, kurs sprzedaży wynosi dzisiaj 4,3357[3] PLN. Wynika z tego, że za 1 EUR musimy zapłacić 4,3357 PLN. I w tym przypadku walutą bazową jest EUR, a kwotowaną PLN. Gdyby para walutowa była przedstawiona odwrotnie – tzn. PLN/EUR – wtedy walutą bazową byłby PLN, a walutą kwotowaną EUR. Trzeba również wiedzieć, że na rynku walutowym o wiele częściej spotkamy się z parą walutową EUR/PLN, niż PLN/EUR, a to dlatego, że euro jest ważniejszą walutą, niż złoty i dlatego w stosunku do niej, a nie do złotego liczona jest wartość waluty.

pary walutowe

Pary walutowe – ile ich jest?

Uznanych walut na świecie jest blisko 180. Tak więc, na rynku walutowym istnieje łącznie ok. 16 110 par walutowych! Dodajmy jeszcze do tego, że kurs każdej pary walutowej zmienia się co sekundę. Oddaje to doskonale to, jak wielki i dynamiczny jest rynek walutowy. Niektóre z par walutowych doczekały się swoich przydomków np. Kabel, Ozzy albo Kiwi. Z tego artykułu dowiesz się wszystkiego o nich: Poznaj przydomki par walutowych!

Pary walutowe – jak dzielimy?

Jak dzielimy pary walutowe? Ze względu na ważność na rynku walutowym pary walutowe dzielimy na: główne pary walutowe (The Majors) oraz egzotyczne pary walutowe (Exotic). A ze względu na udział w parze walutowej dolara amerykańskiego, wyróżniamy także krzyżowe pary walutowe (Cross).  Zdecydowanie najbardziej popularne na rynku walutowym są główne pary walutowe i to one najczęściej znajdują się w koszykach inwestorów. Które to i ile ich jest?

pary walutowe

Główne pary walutowe – The Majors

Główne pary walutowe są najbardziej płynnymi parami walutowymi. Słowo „płynny” tutaj oznacza, że bardzo łatwo taką walutą sprzedać lub kupić, co z kolei powoduje, że spread na kursie tych walut jest znacznie niższy, niż w przypadku egzotycznych walut. Według najnowszych statystyk obrót głównymi parami walutowymi stanowi blisko 80% wartości obrotu na rynku walutowym, chociaż głównych par walutowych jest tylko 7. Poniżej przedstawiamy listę wszystkich głównych par walutowych.

 1. Eurodolar – EUR/USD
 2. Funt brytyjski-dolar amerykański – GBP/USD
 3. Dolar amerykański-frank szwajcarski – USD/CHF
 4. Dolar amerykański-jen japoński – USD/JPY
 5. Dolar amerykański-dolar kanadyjski – USD/CAD
 6. Dolar nowozelandzki-dolar amerykański (NZD-USD)
 7. Dolar australijski-dolar amerykański – AUD/USD

Pary egzotyczne – Exotic

Z kolei pary egzotyczne to inaczej pary walutowe, które składają się z jednej głównej waluty (EUR, USD, GBP) oraz waluty powiązanej z krajem mającym gospodarkę wschodzącą. W przeciwieństwie do głównych par walutowych, pary egzotyczne są mniej płynne, trudniej je sprzedać, a przez to spready dla tych par walutowych są znacznie wyższe. Egzotycznych par walutowych jest bardzo dużo. Ich przykładami są:

 • Dolar amerykański-złoty polski – USD/PLN
 • Euro-złoty polski – EUR/PLN
 • Dolar amerykański-turecka lira – USD/TRY
 • Euro-korona szwedzka – EUR/SEK
 • Dolar amerykański-korona czeska USD/CZK

pary walutowe

Pary krzyżowe – Cross

Czym są pary krzyżowe? Żeby je scharakteryzować, trzeba przypomnieć sobie, że dolar jest najważniejszą walutą na świecie, a przez to stanowi najważniejsze odniesienie wobec pozostałych, mniej istotny na rynku walutowym walut. Stąd parą krzyżową nazywamy taką parę walutową,  która nie zawiera dolara amerykańskiego. Pary krzyżowe są więc o wiele mniej płynne, niż główne pary walutowe. Spośród krzyżowych par walutowych tzw. crossów, najważniejszymi z nich są pary skrzyżowane z EUR, GBP oraz JPY. Przykładami krzyżowych par walutowych są:

 • Euro-funt brytyjski – EUR/GBP
 • Euro-juan chiński – EUR/CNY
 • Funt brytyjski-frank szwajcarski – GBP/CHF 

Podsumowując - Czym są pary walutowe? Jak je dzielimy?

Codziennie na rynku walutowym inwestorzy handlują dziesiątkami tysięcy par walutowych. Kursy par walutowych zmieniają się bardzo dynamicznie, nawet co pół sekundy. Stąd uważa się, że rynek walutowy jest najbardziej dynamicznym rynkiem finansowym na świecie. Istnieje też przekonanie, że najbardziej stabilne są kursy głównych par walutowych. Warto jednak zwrócić uwagę na to, że jest to tylko przekonanie, ponieważ nie ma nikogo, kto mógłby dać gwarancję tego, że pod wpływem różnych zupełnie nieprzewidzianych zdarzeń, kursy głównych walut nie zostaną złamane.

[1] Podano wartość przybliżoną kursu rynkowego PLN/EUR z dnia 21.02.2020 r. Dokładna wartość to 0,2334 EUR.

[2] Podano wartość przybliżoną kursu rynkowego PLN/CZK z dnia 21.02.2020 r. Dokładna wartość to 5,8525 CZK.

[3] Podano wartość kursu sprzedaży z dnia 12.03.2020 r.

[Głosów: 5   Average: 5/5]
O autorze /

Marta Kozioł, content creator kantoronline.pl. Od koncepcji tekstu, poprzez wywiady z analitykami walutowymi, aż po publikację. Za artykułami kantoronline.pl stoi więcej niż jedna osoba, ale to dzięki niej cały czas coś się tworzy. Posiada akademickie podstawy z zakresu dziennikarstwa i łączy je z czujnym spojrzeniem na to, co ważne dla użytkowników kantoru internetowego.

Dodaj komentarz