Powrót
waluty cyfrowe

Dlaczego banki centralne chcą wprowadzić waluty cyfrowe?

Nie jest tajemnicą, że w ostatnim czasie banki centralne przyspieszyły prace nad cyfrowymi walutami. Jak na razie wyścig o to, który bank centralny jako pierwszy wprowadzi walutę cyfrową wygrywają Chiny. Na razie, ponieważ do wyścigu wkroczył właśnie Europejski Bank Centralny i Bank Anglii. Dlaczego banki centralne chcą wprowadzić waluty cyfrowe?

Waluta cyfrowa - co to znaczy?

Koncepcja waluty cyfrowej banków centralnych polega na stworzeniu waluty cyfrowej za pomocą technologii blockchain, która jednak w przeciwieństwie do tradycyjnych kryptowalut (np. bitcoina), byłaby nadzorowana przez centralny organ rządowy. Obecnie zespoły badawcze banków centralnych pracują nad tym, na jakiej zasadzie tego rodzaju pieniądz cyfrowy miałby funkcjonować. Pewne jest jedynie to, że nowa waluta cyfrowa nie ma całkowicie zastępować dotychczasowych pieniędzy, a istnieć na równie z obecnymi ich formami. Najprawdopodobniej już w przeciągu kilku lat będziemy mieli do czynienia z cyfrową wersją juana chińskiego, euro czy funta brytyjskiego.

Nie przegap: Kryptowaluty - czym są i jak działają? Doskonały pieniądz coraz bliżej

waluty cyfrowe

Dlaczego banki centralne chcą wprowadzić walutę cyfrową?

Kilka impulsów przyczyniło się do rozpoczęcia prac badawczych i pilotażowych nad walutami cyfrowymi banków centralnych. Pierwszym z nich był potężny rozwój bitcoina i innych kryptowalut. Drugim jest ogólne odejście od gotówki przez sprzedawców i klientów. Na całym świecie udział gotówki w transakcjach płatniczych zmniejsza się, powodując naturalne przesunięcie w kierunku digitalizacji i nowocześniejszej infrastruktury finansowej. Również sama funkcjonalność gotówki jest negowana, ponieważ generuje koszty przechowywania, przewozu i druku. Dlatego więc, nowe waluty cyfrowe koncepcyjnie mają być zbliżone do gotówki, ale mają nie generować dodatkowych kosztów. Z kolei nieoficjalne informacje mówią o tym, że banki centralne przyspieszyły wyścig o to, który z nich pierwszy wprowadzi cyfrową walutę po tym, jak Facebook zaangażował się w projekt cyfrowej monety, a dokładniej: Libry.

Które banki centralne chcą wprowadzić waluty cyfrowe?

Z ankiety przeprowadzonej przez Bank Rozrachunków Międzynarodowych (Bank for International Settlements) wynika, że aż 86% z 65 banków centralnych świata prowadzi prace nad walutami cyfrowymi. Jednak najbardziej zaawansowane w tym względzie są Chiny, które już testują cyfrowego juana w miastach takich jak Shenzhen, Chengdu i Suzhou. Cyfrowa wersja juana nosi teraz nazwę DCEP (Digital Currency Electronic Payment). Kroku Chinom chce dotrzymać Europejski Bank Centralny, który zapowiedział w styczniu 2021 r., że cyfrowe euro - CBDC (Central Bank Digital Currency) zostanie wprowadzone w ciągu najbliższych 5 lat. Z kolei w kwietniu br. Bank Anglii zapowiedział, że rozpoczął prace nad powstaniem cyfrowej wersji funta brytyjskiego - Britcoina. Ostrożne podejście do walut cyfrowych prezentuje Fed, który wprawdzie przyznał, że pracuje nad rozwojem cyfrowego dolara, ale nie potwierdził kiedy amerykańska waluta mogłaby zostać wprowadzona, dodając, że "cyfrowe pieniądze mogłyby zakłócić system finansowy".

waluty cyfrowe

Jakie korzyści przyniosą waluty cyfrowe?

W założeniu waluty cyfrowe mają umożliwiać natychmiastowe płatności i oferować niższe koszty transakcji. Szczególna rewolucja dotyczyłaby więc rozliczeń i płatności transgranicznych. Obecnie sporo mówi się o tym, że cyfrowe waluty przyniosą przedsiębiorstwom nowe możliwości handlowe i stanowią przyszłość coraz bardziej bezgotówkowego społeczeństwa. Przesyłanie pieniędzy cyfrowych ma się odbywać nie za pomocą rachunków bankowych, a jedynie przy użyciu cyfrowego portfela.

Przeczytaj: Kiedy dojdzie przelew bankowy? Sprawdź, ile poczekasz na pieniądze

Podsumowując - Dlaczego banki centralne chcą uruchomić waluty cyfrowe?

Zainteresowanie cyfrowymi walutami rośnie, zarówno wśród inwestorów, jak i banków centralnych. trzeba zauważyć również, że pandemia koronawirusa przyspieszyła przejście od gotówki do płatności cyfrowych wśród klientów, niosąc szerokie konsekwencje dla całego systemu finansowego. Jedno jest pewne - emisja cyfrowych walut banków centralnych z pewnością na zawsze zmieni system finansowy na świecie, niosąc za sobą nowe możliwości gospodarcze i finansowe.

Nie przegap: Dlaczego euro drożeje?

Źródła:

  1. Zob. https://www.cnbc.com/2021/04/19/uk-to-explore-issuing-its-own-digital-currency-amid-bitcoin-boom.html, dostęp: 22.04.2021 r.
  2. Por. https://www.reuters.com/business/finance/uk-launches-taskforce-potential-bank-england-digital-currency-sunak-2021-04-19/, dostęp: 22.04.2021 r.
  3. https://www.reuters.com/article/cenbanks-digital-china-rules-idINKBN2BH2CJ, dostęp: 22.04.2021 r.
  4. https://www.reuters.com/article/cenbank-currency-digital-facts-explainer-idUSKBN26U0L0, dostęp: 22.04.2021 r.
  5. https://www.cnbc.com/2021/04/19/central-bank-digital-currency-is-the-next-major-financial-disruptor.html, dostęp: 22.04.2021 r.

 

[Głosów: 6   Average: 5/5]
O autorze /

Marta Kozioł, content creator kantoronline.pl. Od koncepcji tekstu, poprzez wywiady z analitykami walutowymi, aż po publikację. Za artykułami kantoronline.pl stoi więcej niż jedna osoba, ale to dzięki niej cały czas coś się tworzy. Posiada akademickie podstawy z zakresu dziennikarstwa i łączy je z czujnym spojrzeniem na to, co ważne dla użytkowników kantoru internetowego.

Dodaj komentarz