Powrót
euro drożeje

Dlaczego euro drożeje?

Dziesiątki tysięcy polskich firm, małych, średnich i dużych sprowadza towar zza granicy płacąc w euro. Ale od ponad roku euro drożeje zwiększając wydatki firm. Pierwszego stycznia 2020 roku za euro płaciliśmy 4,2900 PLN, dzisiaj cena euro wzrosła do 4,5900 PLN. Oznacza to, że towar sprowadzany zza granicy w ciągu roku stał się droższy o 7%. Dlaczego euro drożeje?

Wraz z nastaniem pandemii COVID-19 kurs EUR zaczął piąć się w górę, zwiększając wydatki firm, które importują towar z krajów Strefy Euro lub kupują usługi w tej walucie. Ponieważ w czasie pandemii wiele firm miało lub miewało problemy związane z lockdownem, dla części z nich wysoki kurs euro stał się kolejnym problemem.

Nie przegap: Jak kurs EUR wpływa na polskie firmy transportowe?

euro drożeje

Dlaczego euro drożeje?

Należy zacząć od tego, że spada kurs polskiego złotego. W chwili pisania tego artykułu kurs PLN jest drugą najsłabszą walutą wśród walut rynków wschodzących, zaraz po lirze tureckiej (TRY). Ostatnie miesiące przyniosły wiele niespodzianek dla rynków, przez co inwestorzy w dużej mierze odwrócili się od rynków wschodzących. Awersja do ryzyka, z którą mamy do czynienia obecnie jest bezpośrednio związana ze wzrostem zachorowań na koronawirusa i zaostrzaniem restrykcji. Wraz ze spadającym kursem polskiej waluty, drożeje nie tylko EUR, ale także USD i CHF.

Dlaczego złoty się osłabia?

Istnieje kilka przyczyn, które powodują słabość kursu PLN. Pierwszą z nich jest najsilniejsza, trzecia fala zachorowań w Polsce i długotrwałe obostrzenia, które nie służą polskiej gospodarce. Drugą przyczyną jest zbliżający się termin wyroku Sądu Najwyższego w sprawie kredytów frankowych, który ma nastąpić 29 kwietnia 2021 r. Dlatego też, podwyższona zmienność na kursie PLN w najbliższych tygodniach może się nasilić. Bez wątpienia negatywna informacją dla kursu PLN byłaby wiadomość o przewalutowaniu kredytów frankowych na PLN po kursie z dnia zaciągnięcia kredytu.

euro drożeje

Czy kurs euro wzrośnie?

Obecnie wiele się mówi o tym, że kurs EUR/PLN może wzrosnąć do 4,9000 PLN w trzecim kwartale 2021 roku. Czy taki scenariusz jest możliwy? Naszym zdaniem nie. W tym wypadku trzeba wziąć pod uwagę, że wraz z unormowaniem się sytuacji związanej z pandemią w Polsce oraz pozytywnym dla PLN scenariuszem ws. kredytów frankowych presja na PLN zakończy się. Co więcej, wraz z ożywieniem gospodarczym w Europie, apetyt na ryzyko wśród inwestorów wzrośnie, na czym polski złoty może skorzystać.

Nie przegap: Czy warto inwestować w euro?

Podsumowanie - Dlaczego euro drożeje?

Niezaprzeczalnie COVID-19 mocno wpłynął i na kursy walut, i stopy procentowe. Kraje, których dzienna liczba zachorowań jest większa, zazwyczaj odnotowują osłabienie swojej waluty. Natomiast te kraje, które odnosiły sukcesy w walce z koronawirusem, odnotowały umocnienie waluty (np. Wielka Brytania i kurs GBP, przy czym wpływ na umocnienie funta miało również zakończenie Brexitu). Obecnie mamy do czynienia z sytuacją, w której kurs PLN jest osłabiony, ale trzeba pamiętać, że w tym wypadku czas ma największe znaczenie. W ciągu kilku tygodni możliwe jest, że również PLN poprawi swoją pozycję na rynku walutowym. W dużej mierze zależy to od tego, czy Polska będzie miała większa kontrolę nad wirusem, i czy ryzyko polityczne zostanie wykluczone.

Jeśli chcesz być na bieżąco z newsami z rynku walutowego, zajrzyj do kategorii Prasówka, w której co poniedziałek komentujemy wydarzenia związane z kursami walut.

Treść artykułu jest wyłącznie wyrazem osobistych poglądów autora i nie stanowi "rekomendacji" w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych lub ich emitentów (Dz.U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715). Serwis Kantoronline.pl nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie lektury artykułu.

Źródła:

  1. investing.com
  2. reuters.com
[Głosów: 1   Average: 5/5]
O autorze /

Marta Kozioł, content creator kantoronline.pl. Od koncepcji tekstu, poprzez wywiady z analitykami walutowymi, aż po publikację. Za artykułami kantoronline.pl stoi więcej niż jedna osoba, ale to dzięki niej cały czas coś się tworzy. Posiada akademickie podstawy z zakresu dziennikarstwa i łączy je z czujnym spojrzeniem na to, co ważne dla użytkowników kantoru internetowego.

Dodaj komentarz