Powrót
Na rynkach awersja do ryzyka, złoty traci

Dobry dzień dla złotego

Zaskoczenie na rynku walutowym: osłabienie się dolara i funta skutkowało umocnieniem się polskiej waluty. Dlaczego złoty nagle zaczął zyskiwać?

W ciągu doby złoty umocnił się do dolara amerykańskiego o 3 gorsze. Wszystko przez opublikowany wczoraj wieczorem komentarz prezydenta Trumpa, w którym skrytykował politykę FED polegającą na podwyżkach stóp procentowych. Dolaniem oliwy do ognia był fakt, że w swoim komentarzu prezydent USA oskarżył Chiny oraz Unię Europejską o manipulację kursami swoich walut. Na te doniesienia dolar amerykański zareagował spadkami.

Tymczasem na szerokim rynku stracił dzisiaj także funt brytyjski do czego przyczyniła się nowa informacja związana z tzw. „twardym” Brexitem. Rynek obiegła wiadomość, że gabinet Teresy May ma gotowy „plan B” dla biznesu na wypadek „twardego” wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, czyli bez porozumienia z Brukselą.

Z kolei wycena złotego w stosunku do euro pozostaje dzisiaj na poziomie wczorajszym. Walucie europejskiej nie sprzyja problem Turcji, czyli drastyczny spadek kursu liry związany z podwyższeniem ceł m.in. na turecką stal i aluminium przez USA. Wspólnej walucie szkodzą również problemy z groźbą ponownego wzrostu i tak już ogromnego długu publicznego we Włoszech.

W samo południe wycena rodzimej waluty wyglądała następująco: 4,3070 EUR/PLN; 3,7390 USD/PLN; 3,7850 CHF/PLN oraz 4,7930 GBP/PLN.

Robert Madejski
Starszy Dealer Walutowy

[Głosów: 0   Average: 0/5]
O autorze /

Robert Madejski, Starszy Dealer Walutowy kantoronline.pl. Analityk z dwudziestoletnim doświadczeniem w branży finansowej, w tym na rynku międzynarodowym. Związany z wiodącymi funduszami inwestycyjnymi i ubezpieczeniowymi. Analizuje rynek finansowy, inwestując na warszawskiej giełdzie i rynku walutowym, członek Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych. W kantoronline.pl odpowiedzialny za przeprowadzanie korzystnych transakcji walutowych, negocjowanie kursów oraz sporządzanie analiz makroekonomicznych.

Dodaj komentarz