Powrót

Dobry tydzień dla złotego za nami.

Dobry tydzień dla złotego za nami, jest szansa na dalsze umocnienie. Złoty odrabia straty po gwałtownych spadkach na skutek Brexitu. Wczoraj polska waluta była drugą najsilniejszą na świecie, a w poniedziałek jej aprecjacja nie miała sobie równych. Po nieudanym zamachu stanu w Turcji i w efekcie łamaniu zasad demokracji i praw człowieka przez prezydenta Erdogana, analitycy nie wieszczyli złotemu łatwego tygodnia. Stało się jednak inaczej i kapitał uciekający z Turcji popłynął również do Polski. Czy jest szansa na dalsze umocnienie? Na sentyment inwestorów w najbliższej przyszłości największy wpływ będą miały decyzje banków centralnych głównych światowych graczy.Z wczorajszych wypowiedzi szefa Europejskiego Banku Centralnego wynika, że skłonny jest on do rozszerzenia programu luzowania ilościowego QE na nowe instrumenty i zwiększenia jego skali. Wszystko za sprawą słabego wzrostu w strefie euro i oczywiście zagrożeń związanych z Brexitem. W najbliższą środę oczy inwestorów zwrócone będą za ocean, gdzie zbierze się na posiedzeniu FED i opublikowane zostaną istotne dane makro. Również przyszłotygodniowe posiedzenie Banku Japonii nie zostanie pominięte przez obserwatorów. W osłabieniu japońskiej waluty, na czym rządowi zależy, pomóc ma komunikat o pakiecie fiskalnym, którego rozpoczęcie planowane jest na wrzesień. Wreszcie rynki oczekują na decyzję Banku Anglii o ewentualnym cięciu stóp procentowych. Rynek powoli ujmuje w cenie spekulacje o zmniejszeniu stóp o 25 punktów bazowych. Inna decyzja na najbliższym posiedzeniu odczytana będzie jako rozczarowanie. Gorszy odczyt indeksów PMI dla Wielkiej Brytanii z godziny 10.30 może skłonić BOI do takiej decyzji, a także do wprowadzenia polityki luzowania. PMI dla przemysłu spadł nieznacznie do 49,1 pkt. przy konsensusie 50 pkt., za to istotniejszy indeks PMI dla usług spadł do 47,4 pkt. z oczekiwanych 49,2 pkt. Oczywiście dane osłabiły funta brytyjskiego, który w ciągu minuty stracił 3 grosze.

Wcześniej poznaliśmy zaskakująco dobre odczyty tych samych indeksów dla Francji z godziny 9.00, pół godziny później analogiczne dane podali Niemcy, które również wypadły powyżej oczekiwań. Nieco gorszy odczyt zanotowały indeksy PMI dla Strefy Euro dla przemysłu, które wyniosły 51,9 pkt. przy konsensusie 52,5 pkt., za to indeks dla usług był wyższy od spodziewanych 52 pkt. i wyniósł 52.7 pkt. Należy jednak pamiętać, że jest jeszcze za wcześnie aby oceniać gospodarcze skutki decyzji Brytyjczyków o opuszczeniu Unii. Jednocześnie powyższe dane mogą premiować notowania złotego w najbliższym czasie. 

Oprócz posiedzeń banków centralnych, w nadchodzącym tygodniu warto zwrócić uwagę na wtorkową publikację amerykańskiej Conference Board i Indeksu z Richmond o godzinie 16.00 oraz wtorkowe dane z Wysp Brytyjskich o PKB za lipiec, które poznamy następnego dnia o godzinie 10.30.

Na godzinę 11.00 średnie kursy podstawowych walut kształtowały się następująco: 4,3584 EUR/PLN; 3,9524 USD/PLN; 5,2066 GBP/PLN oraz 4,0100 CHF/PLN.

Robert Madejski

Dealer Walutowy Kantoronline.pl

[Głosów: 0   Average: 0/5]
O autorze /

Dział Wymiany Walut i Operacji Finansowych Kantoronline.pl jest zespołem ekspertów, którzy zdobywali swoje doświadczenie nie tylko na polskich, ale i na światowych rynkach.

Dodaj komentarz