Powrót
sprawdź ile poczekasz na pieniądze

Kiedy dojdzie przelew bankowy? Sprawdź, ile poczekasz na pieniądze

Kiedy dojdzie przelew bankowy? Pewnie nie raz mieliście do czynienia z nerwową atmosferą, gdy przelew nie dotarł na czas. Jeśli chodzi o pieniądze, emocje zwykle są silne. Dlatego przygotowaliśmy poradnik, z którego dowiecie się, ile czasu na realizację przelewu ma bank.

Pieniądze można przesyłać na wiele sposobów, jednak najważniejsze jest, kiedy dojdzie przelew bankowy. To, że zlecamy je "elektronicznie", nie zawsze znaczy, że w mgnieniu oka! Transfer środków zostanie zakończony dopiero, gdy bank skończy go przetwarzać. No dobrze. Ale od czego to zależy?

kiedy dojdzie przelew

ELIXIR – przelew pomiędzy polskimi bankami

Przelew ELIXIR to najczęściej zlecany przelew, dlatego można go określić mianem tradycyjnego. Odbywa się w ramach Systemu Elektronicznej Izby Rozliczeniowej. Wybierasz go za każdym razem, kiedy płacisz rachunki lub przesyłasz pieniądze w złotówkach do odbiorcy, który także korzysta z polskiego banku. Zdarzają się przypadki, że jego realizacja trwa 50 minut, ale może on potrwać nawet kilka godzin.

Od czego zależy czas realizacji przelewu ELIXIR?

Do precyzyjnego ustalenia czasu realizacji przelewu potrzebne jest porównanie godzin 2 sesji rozliczeniowych ELIXIR.  Tak więc kluczowe jest to, o której godzinie przelew został zlecony. Poniżej przedstawiliśmy harmonogram sesji ELIXIR najpopularniejszych banków w Polsce. Aby precyzyjnie określić czas przelewu wystarczy zestawić ze sobą sesję wychodzącą banku z którego zlecany jest przelew oraz sesję przychodzącą banku do którego przelew jest wysyłany. Biorąc pod uwagę średnią ilość sesji w bankach, przyjmuje się, że przelew ELIXIR zlecony w dniu roboczym w godz. 8:00 – 16:00 powinien dotrzeć do odbiorcy w ciągu 2 godzin.

Kiedy dojdzie przelew

Źródło: Banki. Kantoronline.pl nie ponosi odpowiedzialności za aktualność prezentowanych danych.

Jak zestawić ze sobą sesje ELIXIR?

Przykład: Marek, który posiada konto w PKO Bank Polska o godzinie 7:00 zlecił przelew do Moniki na jej rachunek w Alior Banku. Jego zlecenie przelewu zostanie zaksięgowane w czasie I sesji wychodzącej PKO Bank Polska, która jest o godz. 8:00. Natomiast Monika odbierze przelew od Marka dopiero o godz. 12:00 w czasie I sesji przychodzącej w Alior Banku.

Jak skrócić czas realizacji przelewu ELIKSIR?

O tym, że banki nie pracują 24 godziny wiemy i mamy świadomość, że zlecenie przelewu w sobotę rano, oznacza, że dotrze on do odbiorcy dopiero w poniedziałek. Dlatego jeśli chcemy przyspieszyć realizację przelewu, konieczne jest, aby brać pod uwagę terminy sesji ELIXIR. Gdy ostatnia sesja zostanie zamknięta, a chcemy wysłać przelew „na już” pomocnym rozwiązaniem jest zlecenie przelewu ELIXIR Express. Co to za przelew?

ELIXIR Express – szybki przelew pomiędzy polskimi bankami

Przelew ELIXIR Express dotrze do odbiorcy już w ciągu kilkunastu sekund – bez względu na to, czy jest dzień wolny, czy nie. Jedynym mankamentem tego rodzaju przelewu jest fakt, że trzeba za niego zapłacić (około 5 złotych) i nie wszystkie banki dają możliwość realizacji takiego przelewu. Listę banków, które mają w ofercie przelewy ELIXIR Express znajdziesz tutaj.

Przeczytaj także: Czym jest bank centralny i jakie ma funkcje?

kiedy dojdzie przelew

SORBNET 2 – wysokokwotowy przelew PLN pomiędzy polskimi bankami

Dzięki SORBNET 2 możemy szybko zrealizować przelew na bardzo wysoką kwotę (do 2013 roku ten przelew był znany pod nazwą SORBNET). Jego realizacja odbywa się przez SORB, czyli System Obsługi Rachunków Banków. Koszt realizacji takiego przelewu to zwykle około 30 złotych, dlatego opłaca się go wykorzystać do przesyłania naprawdę wysokich kwot (w niektórych bankach jest to warunek konieczny). Jak długo trwa jego realizacja? Jeśli wyślemy przelew SORBNET 2 w godzinach 7:30 – 16:00 w dniu roboczym, przelew zostanie zrealizowany w ciągu kilku minut. W przeciwnym przypadku, jego realizacja nie powinna zająć więcej niż godzinę.

kiedy dojdzie przelew

BLIK – prawdziwy bankowy express

Jednak prawdziwym bankowym expressem, jeśli chodzi o czas realizacji jest przelew za pomocą aplikacji BLIK. Wystarczy choć raz przelać pieniądze za pomocą tego dostępnego wyłącznie w Polsce rozwiązania, aby przekonać się, że najwygodniej i najszybciej pieniądze przelewa się smartfonem. Środki docierają do odbiorcy błyskawicznie, przelew jest darmowy, a żeby go wysłać, wystarczy znać tylko numer telefonu odbiorcy. Które banki oferują przelewy BLIK? Obecnie są to: ING Bank Śląski, Bank Zachodni WBK, PKO Bank Polski, Bank Millenium, Orange Finanse, PeKaO SA, mBank, Alior Bank, Getin Bank, T-Mobile Usługi Bankowe, BGŻ BNP Paribas, Raiffeisen Polbank oraz Credit Agricole.

kiedy dojdzie przelew

Podsumowanie - kiedy dojdzie przelew bankowy?

Niewątpliwie byłoby to pomocne, gdyby można było z góry określić, ile dokładnie potrwa księgowanie środków odbiorcy, zamiast porównywania sesji bankowych i typowania przybliżonego czasu. Na szczęście nowe technologie nie omijają sektora finansowego. W każdej chwili tradycyjne przelewy możemy zastąpić nowymi rozwiązaniami, których realizacja jest liczona nie w godzinach, a w sekundach. Nawet, jeśli kręcimy głową na myśl o wysyłaniu pieniędzy przy użyciu numeru telefonu, to z jednym powinniśmy się zgodzić: czas to pieniądz, czyż nie?

Jeśli artykuł Ci się przydał, koniecznie udostępnij go dalej – tylko zainteresowanie utwierdzi nas w przekonaniu, że jest to temat, który nasi eksperci powinni poruszać częściej! 🙂

Te artykuły mogą Cię zainteresować:

  1. Co powinieneś wiedzieć o agencjach ratingowych?
  2. Kryptowaluty - czym są i jak działają?
  3. Jak najkorzystniej płacić w zagranicznych sklepach internetowych?
[Głosów: 7   Average: 5/5]
O autorze /

Marta Kozioł, content creator kantoronline.pl. Od koncepcji tekstu, poprzez wywiady z analitykami walutowymi, aż po publikację. Za artykułami kantoronline.pl stoi więcej niż jedna osoba, ale to dzięki niej cały czas coś się tworzy. Posiada akademickie podstawy z zakresu dziennikarstwa i łączy je z czujnym spojrzeniem na to, co ważne dla użytkowników kantoru internetowego.

Dodaj komentarz