Powrót
dolar australijski

Dolar australijski. Ile kosztuje i czy jest dobrą walutą na inwestycję?

Choć Australia jest dopiero 13. spośród najsilniejszych gospodarek na świecie, dolar australijski zajmuje 5. miejsce pod względem obrotu na rynku walutowym. Dlaczego inwestorzy i spekulanci tak często nim handlują?  Zapraszamy na wpis: Dolar australijski. Ile kosztuje i czy jest dobrą walutą na inwestycję?

Dolar australijski jest wyjątkowy i to pod wieloma względami. Jest jedną z najmłodszych walut i jednocześnie najbardziej pożądaną przez inwestorów.  Do tego banknoty dolara australijskiego są wykonywane w najnowocześniejszej technologii, a przy okazji jako pierwsze na świecie zostały wykonane całkowicie z plastiku. Wprawdzie zabieg ten tłumaczono względami trwałości i bezpieczeństwa, to jednak w efekcie powstały jedne z najpiękniejszych i najbardziej wielobarwnych banknotów na świecie. Jeśli nigdy nie mieliście ich w rękach, zobaczcie na filmie, jak się prezentują.

Udział dolara australijskiego na międzynarodowym rynku walutowym obecnie wynosi 6,9%[1]. To bardzo dużo, ale za takim stanem rzeczy przemawia kilka twardych argumentów. Jednym z nich jest położenie geograficzne Australii. I bynajmniej nie chodzi tu o to, że Australia śpi, gdy Europa i Stany Zjednoczone pracują. Poznajcie historię dolara australijskiego.

Dolar australijski – historia

Funty australijskie na dolary Australia wymieniła dopiero w 1966 r., choć kwestia przejścia na system dziesiętny była podejmowana na tym kontynencie od 100 lat. Australijskie społeczeństwo od dawna dostrzegało wady systemu brytyjskiego, a więc tego, że ówczesny funt australijski, składał się z 20 szylingów i 12 pensów. Gdy wprowadzono nową walutę, nadano jej nazwę dolara. Urząd, który wdrażał reformę brał pod uwagę blisko 1000 kreatywnych nazw, jednak propozycja polityka zajmującego się tą sprawą, Roberta Menziesa - royal - spotkała się z tak wielkim sprzeciwem, że zdecydowano się na najbardziej oczywistą nazwę waluty - dolara australijskiego. Międzynarodowym skrótem dolara australijskiego jest AUD, oficjalną nazwą jest Australian Dollar, a symbol to A$.

dolar australijski

Dolar australijski – dlaczego jest jedną z ulubionych walut inwestorów?

W jaki sposób dolar australijski w ciągu kilku dekad stał się jedną z najbardziej popularnych walut wśród inwestorów? Najważniejszym czynnikiem było to, że Australia przez długi czas, aby pokonać problem inflacji, utrzymywała wysokie stopy procentowe. Były one znacznie wyższe niż w innych krajach  rozwiniętych, dla przykładu: w 2012 roku w Australii stopy procentowe wynosiły 3,5%, a w Wielkiej Brytanii 0,75%. Z tego też powodu, dolar australijski stał się bardzo popularną walutą w transakcjach carry trade (dziś strategia ta straciła na znaczeniu). Australia przez ekonomistów nazywana jest także Zieloną Wyspą, ponieważ omijają ją kryzysy finansowe, jak na przykład ten z 2008 roku. Nie bez wpływu na popularność dolara australijskiego wśród inwestorów pozostaje także siła i stabilność gospodarki Australii. Dzięki temu, chociaż w Polsce dolar australijski wydaje się walutą egzotyczną, tak naprawdę na rynku walutowym obrót handlowy na dolarze australijskim jest bardzo duży.

Gospodarka Australii

Gospodarka Australii w głównej mierze jest oparta na eksporcie surowców. Obecnie kraj ten słynie z tego, że jest największym eksporterem węgla. Na dużą skalę wydobywa się tu także ropę, gaz ziemny, rudy żelaza, złoto i diamenty. Dlatego inwestorom i spekulantom stosunkowo łatwo szukać okazji do handlu dolarem australijskim. Dla przykładu: gdy cena złota idzie w górę, praktycznie zawsze niesie za sobą wzrost kursu dolara australijskiego. Największymi partnerami handlowymi Australii są szybko rozwijające się państwa z Azji, dlatego powszechnie uważa się, że Australia jest gospodarczo zależna od tego, co dzieje się m.in. w Japonii, Chinach, Korei Południowej i Indiach.

dolar australijski

Dolar australijski – nominały

Banknoty dolara australijskiego mają nominały 5, 10, 20, 50 i 100 dolarów, a monety 5, 10, 20 i 50 centów oraz 2 dolary. Dolar australijski nie posiada monety 1- centowej, dlatego wszystkie transakcje zaokrąglane są do 5 centów. Wszystkie banknoty są zgodnie z nową technologią polimerową, której Australia jest prekursorem. Emisją pieniędzy zajmuje się Bank Rezerw Australii. Banknoty dolara australijskiego zawierają elementy świata typowych dla Australii zwierząt oraz roślin, jak również wizerunki słynnych Australijczyków, zwłaszcza naukowców.

Dolar australijski - kurs

Kurs dolara australijskiego na początku był sztywno określany wobec USD. W chwili wprowadzenia tej waluty 1 USD był równy 1,12 AUD. Dopiero w 1983 r. kurs dolara australijskiego stał się kursem płynnym. Na początku XXI wieku na skutek dużej deprecjacji, 1 dolar australijski osiągnął wartość dokładnie 50 centów amerykańskich. Z kolei 8 lat temu, po raz pierwszy w historii dolar australijski osiągnął równowartość 1 dolara amerykańskiego. W chwili pisania tego artykułu kurs AUD/PLN wynosi 2,6492 PLN. Aktualny kurs sprzedaży i kupna sprawdzisz tutaj.

Dolar australijski na złotówki

Polaków w Australii mieszka stosunkowo niewielu - łącznie ok. 200 000 osób. Dlatego waluta Australii nie jest w Polsce popularna i nie tak łatwo jest wymienić dolary australijskie na złotówki. Jednym z miejsc, w którym można najszybciej i  najtaniej wymienić AUD/PLN jest polski kantor internetowy kantoronline.pl. W tym kantorze wymiana walut odbywa się online, a kursy walut są zgodne z bieżącymi notowaniami na rynku walutowym. To bardzo wygodne rozwiązanie, zwłaszcza dla biznesu. A jak wiadomo Polska Agencja Inwestycji i Handlu w ubiegłym roku utworzyła Zagraniczne Biuro Handlowe w Sydney, tak więc jest całkiem możliwe, że dolar australijski w Polsce będzie zyskiwał na znaczeniu.  Za obszary szczególnie perspektywiczne dla polskiego biznesu uznano sektor górnictwa i gazownictwa.

Podsumowanie - Dolar australijski. Ile kosztuje i czy jest dobrą walutą na inwestycję?

Wprawdzie istnieje kilka twardych powodów dla których dolar australijski jest jedną z ulubionych walut inwestorów i spekulantów. Na pewno jest to waluta uważana za stabilną, a nawet Narodowy Bank Polski przechowuje w tej walucie część rezerw finansowych. Aussie, bo tak walutę Australii zwykli nazywać inwestorzy, choć jest popularny na rynku walutowym, jej kurs nie jest pozbawiony zagrożeń. To prawda, że przez wiele lat Australia unikała problemów typowych dla innych krajów rozwiniętych. Jednak, gdy spojrzymy na kurs USD/AUD to okaże się, że kurs waluty australijskiej w ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy był dość chwiejny. Pomiędzy styczniem 2018, a wrześniem 2019 różnica wyniosła aż 20%.

dolar australijski

Źródła:

[1] Por. https://comparic.pl/kurs-dolara-australijskiego-audpln-notowania-online/, dostęp: 22.11.2019 r.

[2] Zob. https://pl.investing.com/currencies/usd-aud, dostęp: 22.11.2019 r.

[3] Por. https://www.australiangeographic.com.au/topics/history-culture/2016/05/the-faces-on-australias-bank-notes/, dostęp: 22.11.2019 r.

 

[Głosów: 10   Average: 4.7/5]
O autorze /

Marta Kozioł, content creator kantoronline.pl. Od koncepcji tekstu, poprzez wywiady z analitykami walutowymi, aż po publikację. Za artykułami kantoronline.pl stoi więcej niż jedna osoba, ale to dzięki niej cały czas coś się tworzy. Posiada akademickie podstawy z zakresu dziennikarstwa i łączy je z czujnym spojrzeniem na to, co ważne dla użytkowników kantoru internetowego.

Dodaj komentarz