Powrót
dolar kanadyjski

Dolar kanadyjski – kurs, notowania i historia. Poznaj największy problem kanadyjskiej waluty

Do czasu pandemii koronawirusa pozycja dolara kanadyjskiego na rynku walutowym umacniała się, a CAD dzielnie walczył w rankingach z funtem brytyjskim i dolarem australijskim. Ale jak większość walut G-10, teraz i dolar kanadyjski ma problemy.  Wciąż jednak waluta kraju klonowego liścia jest 5. najczęściej wymienianą walutą na świecie i jedną z kluczowych walut surowcowych. Poznaj historię, notowania i kurs kanadyjskiej waluty, na którą traderzy walutowi mówią tkliwie Loonie.

Dolar kanadyjski w Polsce

Co łączy Polskę z Kanadą? Trzeba przyznać, że w ostatnim czasie coraz więcej. W Kanadzie mieszka już ponad milion Polaków, a po podpisaniu umowy Kanady z UE o wolnym handlu, Polska stała się największym partnerem handlowym Kanady w Europie Środkowo-Wschodniej. Dlatego też, dolar kanadyjski jest w Polsce bardziej rozpoznawalny, niż jego australijski odpowiednik.

dolar kanadyjski

Pozycja dolara kanadyjskiego na świecie

Z kolei na świecie przełomem w karierze dolara kanadyjskiego były dwa wydarzenia. Pierwszym było ogłoszenie przez IMF (International Monetary Fund) kanadyjskiej waluty jako oficjalnej waluty rezerwowej (dziś w rankingu walut rezerwowych dolar kanadyjski zajmuje 7. pozycję). Drugim wydarzeniem był światowy kryzys finansowy z 2007 roku, podczas którego gospodarka kanadyjska pokazała swoją odporność i stabilność, wzmacniając kurs Loonie do tego stopnia, że kurs dolara kanadyjskiego i kurs dolara amerykańskiego zrównały się po raz pierwszy od 30 lat.

Dolar kanadyjski - dlaczego Loonie?

Dlaczego traderzy walutowi nazywają dolara kanadyjskiego Loonie? Loonie w języku Szekspira oznacza nura lodowca - ptaka, który jest charakterystyczny dla kanadyjskiej przyrody, a którego podobizna znajduje się na rewersie monety o wartości 1 dolara kanadyjskiego. To szczególny ptak, ponieważ jego niesamowity, przyprawiający o dreszcze głos, przypomina nawoływanie wilków, zresztą warto samemu się o tym przekonać.  Nazwa Loonie na tyle przypadła do gustu Kanadyjczykom, że moneta 2-dolarowa, która wprawdzie na rewersie posiada niedźwiedzia, jest nazywana Toonie (two + loonie = toonie).

Dolar kanadyjski historia

Historia dolara kanadyjskiego dobrze ilustruje przykład słynnego, kanadyjskiego kompromisu. Dlaczego? Chociaż dolar kanadyjski był prawnym środkiem płatniczym w Kanadzie już od 1858 roku, przez blisko dwie dekady funkcjonował na równi z funtem kanadyjskim. Debata nad systemem monetarnym trwała tak długo, ponieważ rząd imperialny (brytyjski) nie chciał zgodzić się na wprowadzenie do obiegu waluty powiązanej z dolarem amerykańskim, do czego z kolei skłaniały się rządy kolonialne przez wzgląd na coraz silniejsze powiązania handlowe z USA.  Ostatecznie, w 1871 roku CAD stał się jedynym prawnym środkiem płatniczym w Kanadzie, co było naturalnym efektem wzrastającej wartości handlu Kanady ze Stanami Zjednoczonymi i jednocześnie osłabiających się wpływów brytyjskich w Kanadzie.

Dolar kanadyjski - kod, symbol, nominały

Międzynarodowy kod dolara kanadyjskiego to CAD, który jest po prostu skrótem od nazwy Canadian Dollar. Kanadyjczycy dla określenia symbolu CAD stosują zwyczajny symbol dolara $, jednak na rynku międzynarodowym, aby odróżnić CAD od USD, często używa się dla dolara kanadyjskiego symbolu C$. Wyłącznym emitentem monet dolarów kanadyjskich jest Royal Canadian Mint, a banknotów Bank of Canada, którego siedziba znajduje się w Ottawie, w prowincji Ontario. Jeden dolar kanadyjski dzieli się na 100 centów. Monety posiadają nominały 5, 10, 25, 50 centów oraz 1 i 2 dolary. Z kolei banknoty dolara kanadyjskiego obejmują nominały 5, 10, 20, 50 i 100 CAD.

Dolar kanadyjski  - nominały, banknoty, monety

Powszechnie wiadomo, że to liść klonu jest symbolem Kanady i wszystkiego, co kanadyjskie: znajduje się również na banknotach i monetach dolara kanadyjskiego. Jednak to, co oryginalne w skali świata w banknotach i monetach kanadyjskich, to fakt, że odzwierciedlają one nie tylko zasłużonych Kanadyjczyków, ale także typowo kanadyjskie krajobrazy (gęste lasy, wodospady) i zwierzęta (niedźwiedzie, bobry, sowy, gęsi). Co więcej, banknoty dolara kanadyjskiego uważane są za jedne z najnowocześniejszych na świecie pod względem technologii druku i użytego materiału - polimeru. Polimer sprawia, że banknoty CAD są odporne na wodę i zgniatanie, w przeciwieństwie do swoich odpowiedników z włókna bawełnianego. Jedyne, na co nie są odporne plastikowe banknoty to wysoka temperatura. Czym jeszcze wyróżniają się banknoty CAD? Od dwóch lat Bank of Canada wprowadza do obiegu banknoty pionowe z transparentnym okienkiem (inne pionowe banknoty to szekel izraelski, frank szwajcarski i boliwar wenezuelski), a każdy banknot posiada inny kolor. Banknot 5-dolarowy jest niebieski, 10 dolarów jest fioletowe, 20 dolarów jest zielone, a 50 dolarów jest pomarańczowe i 100 dolarów jest brązowe.

dolar kanadyjski

Popularny comdolls, czyli waluta surowcowa

Dolar kanadyjski jest jedną z najważniejszych w XXI wieku walut surowcowych, tzw. comdolls (z ang. comodity currencies), ponieważ najważniejszą częścią kanadyjskiej gospodarki jest eksport zasobów naturalnych: zwłaszcza ropy naftowej, gazu ziemnego, drewna iglastego i metali szlachetnych. Niemniej jednak, w rzeczywistości kurs dolara kanadyjskiego przede wszystkim koreluje z cenami ropy naftowej, ponieważ Kanada jest jej 4. największym eksporterem na świecie. Ogólnie rzecz biorąc, dopóki eksport ropy naftowej będzie tak silnym elementem eksportu Kanady, dotąd ceny ropy będą wpływać na wartość dolara kanadyjskiego.

Dolar kanadyjski - kurs

Dopiero od początku lat 70. XX wieku dolar kanadyjski jest utrzymywany w systemie kursów płynnych (początkowo kurs CAD był oparty o parytet złota, a następnie został powiązany z dolarem amerykańskim). Kurs dolara kanadyjskiego zależy więc od podaży i popytu na rynku walutowym. Tak jak wspomniałam wcześniej, ważnym czynnikiem dla kursu dolara kanadyjskiego są ceny ropy naftowej. Wzrost ceny ropy naftowej umacnia Loonie, natomiast spadek cen ropy osłabia kanadyjską walutę. Ponieważ w większości, bo aż w 76,6% handel Kanady odbywa się ze Stanami Zjednoczonymi, kurs dolara kanadyjskiego jest również wrażliwy na siłę amerykańskiej gospodarki i kurs USD (Loonie umacnia się, kiedy dolar amerykański jest słaby). Swoje największe maksima kurs dolara kanadyjskiego notował w czasie kryzysu finansowego w 2007 roku. Gospodarka kanadyjska dzięki swojej suwerenności i stabilności okazała się odporna na wstrząs gospodarczy. Po obniżce stóp procentowych przez Bank of Canada, dolar kanadyjski stracił nieco na wartości (bank obawiał się o eksport towarów) i od tej pory jest wyceniany na poziomie CAD/USD ok. 1,2000 USD. Największy handel dolarem kanadyjskim odbywa się w Toronto, gdzie znajduje się najstarsza i największa giełda w Ameryce Północnej - Toronto Stock Exchange. Jak można się domyślić, od początku 2020 roku zmienność na kursie dolara kanadyjskiego jest bardzo wysoka, co jest ściśle związane z załamaniem się cen ropy naftowej na świecie spowodowanych przez pandemię koronawirusa oraz konflikt na linii USA-Arabia Saudyjska.

Nie przegap: Rodzaje kursów walut, systemy, podsumowanie.

dolar kanadyjski

Czy warto inwestować w dolara kanadyjskiego?

Kurs dolara kanadyjskiego wciąż notuje podwyższoną zmienność, co jest odzwierciedleniem obaw inwestorów o stabilność cen ropy naftowej w czasie trwajacej pandemii koronawirusa. W niespokojnych czasach, uczestnicy rynku częściej wybierają bezpieczne aktywa np. USD, CHF lub JPY, na czym traci Loonie. Najprawdopodobniej dobra passa dla dolara kanadyjskiego nastąpi po  ożywieniu się gospodarki światowej i zakończeniu pandemii COVID-19, co wzmocni ryzykowne nastroje na rynku walutowym.

Podsumowanie - Dolar kanadyjski – kurs, notowania i historia

Dolar kanadyjski, choć nie należy do popularnych w Polsce walut, z pewnością jest rozpoznawalny. Podobnie, jak i większość walut na rynku walutowym dzisiaj i Loonie nie jest pozbawiony problemów. Niemniej jednak, nad kursem CAD czuwa Bank of Canada, który znany jest z tego, że często interweniuje na rynku walutowym. Dlatego, wszystko wskazuje na to, że również nawet z tak historycznie znaczącego okresu jakim jest pandemia koronawirusa, dolar kanadyjski powinien wyjść obronną ręką.

Chcesz wymienić CAD/PLN? Sprawdź nasz aktualny kurs dolara kanadyjskiego.

Inne artykuły z kategorii "Świat walut":

[Głosów: 1   Average: 5/5]
O autorze /

Marta Kozioł, content creator kantoronline.pl. Od koncepcji tekstu, poprzez wywiady z analitykami walutowymi, aż po publikację. Za artykułami kantoronline.pl stoi więcej niż jedna osoba, ale to dzięki niej cały czas coś się tworzy. Posiada akademickie podstawy z zakresu dziennikarstwa i łączy je z czujnym spojrzeniem na to, co ważne dla użytkowników kantoru internetowego.

Dodaj komentarz