Powrót
egzotyczne waluty

Egzotyczne waluty - czy warto i kiedy się nimi interesować. Inwestycyjny hit?

Można zarobić na nich wyjątkowo dobrze i to w krótszym czasie, niż inwestując w euro czy dolary. Powszechnie uważa się, że stanowią dużo lepszą okazję inwestycyjną niż główne waluty. Egzotyczne waluty - czy warto i kiedy się nimi interesować. Inwestycyjny hit?

Fakty są takie, że 80% osób na świecie inwestujących w waluty traci swoje pieniądze. Trendy na rynku walutowym są trudne do przewidzenia. Żyjemy w erze dynamicznych zmian, które błyskawicznie wpływają na waluty, zwłaszcza na egzotyczne: ich kursy są mniej "odporne" na wszelkiego rodzaju zawirowania. Zazwyczaj popularność egzotycznych walut wzmaga się z chwilą, kiedy zaczynają się nowe kryzysy polityczne i ekonomiczne. Choć egzotyczne waluty nie są szczególnie popularne w portfelach inwestycyjnych inwestorów, wielu traderów handluje nimi z nadzieją na duże zyski. Zarówno wtedy, gdy obstawiają wzrost lub spadek danego egzotyka [1].

egzotyczne waluty

Egzotyczne waluty – czym są?

Nazywane są walutami egzotycznymi, ponieważ nie są popularne na rynku walutowym, ani nie są wykorzystywane do rozliczania zagranicznych długów. Waluty egzotyczne, w przeciwieństwie do walut głównych, nie są płynne, trudno je kupić, sprzedać, w dodatku jest to kosztowne: spready na nich są większe niż w przypadku głównych walut takich jak USD, EUR, GBP i CHF. Waluta egzotyczna może pochodzić zarówno z rozwiniętych krajów europejskich tj. Danii czy Norwegii, jak i krajów rynków wschodzących np. Afryki, Azji czy Bliskiego Wschodu. Przykłady egzotycznych walut obejmują: korony: duńską (DKK), norweską (NKK), czeską (CZK), peso – argentyńskie (ARS) i meksykańskie (MXN), jak również złotego polskiego (PLN).

Przeczytaj także: Co to jest spread walutowy?

Jakie czynniki wpływają na egzotyczne waluty?

Kurs egzotycznej waluty nie zależy wyłącznie od kondycji gospodarki kraju, z którego pochodzi, ani prowadzonej przez jego bank centralny polityki pieniężnej. Kształtowany jest także przez to, jak wysoki bądź niski jest kurs głównych walut. Kiedy nadchodzą niestabilnie politycznie lub ekonomicznie czasy, inwestorzy mają awersję do ryzyka i pozbywają się walut egzotycznych. A wtedy ich kurs deprecjonuje się w szybkim tempie. Poniżej opisaliśmy kilka egzotycznych walut i podaliśmy jak zmieniły się kursy tych walut na przestrzeni ostatnich 5 lat wobec USD. Wszystkie kursy te waluty w tej perspektywie czasowej wobec dolara straciły swoją wartość. Jednak w 90% przypadków nie stało się tak z powodu problemów gospodarczych (wyjątkiem jest argentyńskie peso), ale z powodu umocnienia się dolara amerykańskiego.

Meksykańskie peso - MXN

Meksyk kojarzy się z gangami przestępczymi, kartelami narkotykowymi, politycznymi zabójstwami. Ale Meksyk to także meksykańskie peso, a więc najcenniejsza waluta Ameryki Łacińskiej. W języku hiszpańskim peso oznacza wagę. Ponieważ Meksyk jest 12 największym eksporterem ropy naftowej na świecie, wycena meksykańskiego peso jest silnie związana z ceną tego surowca. Jak na egzotyczną walutę, jest ono dość płynne, a wszystko to przez wzgląd na silne relacje handlowe Meksyku ze Stanami Zjednoczonymi. Czy kurs peso meksykańskiego jest bardzo zmienny? W ciągu ostatnich 5 lat peso meksykańskie straciło 46% wartości wobec dolara amerykańskiego.

Przeczytaj także: Waluty warte tyle, co nic? Poznaj najbardziej bezwartościowe waluty na świecie

egzotyczne waluty

Korona szwedzka - SEK

Silna gospodarka kapitalistyczna, hojny system opieki społecznej, zaawansowane technologie. Czy jednak to wystarczy, żeby uznać koronę szwedzką za dobrą opcje do inwestowania? Pod względem płynności ta waluta znajduje się dziś na 9. miejscu (tuż za juanem chińskim) z wynikiem 2,3% udziału. Dodatkowo Riksbank, najstarszy bank centralny na świeci i jednocześnie sponsor Nagrody Nobla dziś uchodzi za model do naśladowania, jeśli chodzi o prowadzoną politykę pieniężną, otwartość a także przejrzystość komunikacji. Niemniej jednak kurs szwedzkiej korony zależy od wielu czynników, nie tylko od polityki Riksbanku. Pomimo tego, że rokowania dla kursu korony szwedzkiej są dobre, kurs tej waluty spada wobec dolara, co jest wynikiem umacniania się głównych walut. W ciągu ostatnich 5 lat kurs korony szwedzkiej wobec dolara stracił 38% wartości.

egzotyczne waluty

Korona duńska - DKK

Jeśli nie szwedzka korona, to może duńska? Korona duńska jest ciekawym przypadkiem waluty egzotycznej, ponieważ jej kurs jest powiązany z jedną z najsilniejszych walut na świecie – euro. Tak więc, kurs korony duńskiej zmienia się w zależności od tego, co dzieje się w całej Strefie Euro. Pasmo wahań ograniczone jest do 2,25%. Można powiedzieć, że polityka kursowa duńskiego banku centralnego jest przewidywalna, ponieważ (przynajmniej obecnie) jego celem jest utrzymanie korony w tym paśmie wahań kursowych. Z drugiej zaś strony Europejski Bank Centralny jest zobowiązany do pomocy Danii w przypadku ataków spekulacyjnych. Powiązanie kursu korony duńskiej z euro, sprawia, że wahania kursowe tej waluty są mniejsze, co dla niektórych traderów jest sygnałem, że jest to waluta mniej atrakcyjna spekulacyjnie. Warto jednak zauważyć, że wobec dolara amerykańskiego korona duńska w ciągu ostatnich 5 lat straciła na wartości aż 21%.

egzotyczne waluty

Dolar singapurski - SGD

Singapur jest jedną z nielicznych gospodarek (jedną z 14), które mają rating kredytowy AAA. Ale nie tylko z tego powodu dolar singapurski uznawany jest za cenną walutę. Singapur jest centrum finansowym, centrum ropy naftowej, jak i bardzo popularnym miejscem dla zagranicznych inwestorów. Dziś dolar singapurski jest zdecydowanie najsilniejszą walutą Azji Południowo-Wschodniej. Czy to oznacza, że jest inwestycyjnym hitem? Problem polega na tym, że silna gospodarka Singapuru jest uzależniona od eksportu, zwłaszcza urządzeniami elektronicznymi. Jednym z największych partnerów handlowych tej wyspy są Stany Zjednoczone. Decydując się więc na zainwestowanie w dolara singapurskiego trzeba wziąć pod uwagę fakt, że rozpoczęta w 2018 r. wojna handlowa pomiędzy USA a Chinami jeszcze nie ucichła. Trudno przewidzieć czy i kiedy zakończy się ten konflikt, przy czym jego wynik na pewno będzie miał wpływ na kurs dolara singapurskiego. W ciągu ostatnich 5 lat kurs tej waluty stracił 8% wartości wobec dolara amerykańskiego.

egzotyczne waluty

Peso argentyńskie - ARS

Argentyna już od dekady pogrąża się w kryzysie finansowym. Załamania waluty, hiperinflacja, deficyt, niestabilność polityczna, uliczne protesty. W ciągu ostatnich 5 lat waluta Argentyny wobec dolara amerykańskiego straciła 375% wartości. Hiperinflacja jest smutnym faktem, ale co gorsze, ogólna tendencja, którą jest szybka utrata wartości wobec najważniejszych walut, nie zmienia się. Czy peso argentyńskie jest dobrą inwestycją? Chwiejne fundamenty Argentyny sprawiają, że inwestycja ta jest ryzykowna. Najprościej byłoby założenie, że kurs tej waluty będzie dalej spadał i spróbować zarobić na jej dalszym spadku. Niemniej jednak trzeba wziąć pod uwagę, że owszem, może będziemy mieć do czynienia z dalszą dewaluacją argentyńskiego peso, ale może się zdarzyć, że peso argentyńskie zostanie wycofane z obiegu i zastąpione dolarem amerykańskim.

egzotyczne waluty

Egzotyczne waluty - czy warto i kiedy się nimi interesować. Inwestycyjny hit?

Im mniejsza płynność, tym większa zmienność. Tak naprawdę wystarczy kilka minut, żeby kurs egzotycznej waluty wystrzelił w górę lub gwałtownie spadł (pamiętamy: argentyńskie peso czy turecka lira). Nie są to waluty okrzepłe, niemniej to właśnie ryzyko związane z kursami tych walut przyciąga traderów do inwestowania w egzotyczne waluty. Dla niektórych zasada, że "im większe ryzyko, tym większe zyski" jest zwykłym truizmem, jednak w przypadku rynku walutowego ma ona swoje uzasadnienie.

Jedną z najbardziej użytecznych rzeczy, jaką możesz zrobić zanim zainwestujesz w waluty to... zainwestować czas w zgłębianie wiedzy o nich. W Kantoronline.pl nie tylko pomagamy oszczędnie wymieniać waluty (również egzotyczne - sprawdź nasz aktualny kurs SEK/PLN albo DKK/PLN), ale i dzielimy się z Tobą wiedzą naszych ekspertów. Przeczytaj artykuły o innych walutach: 

[1] Kantoronline.pl nie ponosi odpowiedzialności za aktualność prezentowanych danych oraz za jakiekolwiek straty, w tym utratę zysków, które mogą się wiązać bezpośrednio z użytkowaniem informacji tego artykułu. Informacje zamieszczone w tym artykule nie są rekomendacjami w rozumieniu "Ustawy o obrocie instrumentami finansowymi", jak również nie stanowią zaproszenia do składania ofert zakupu, bądź sprzedaży walut. 

[Głosów: 11   Average: 4.8/5]
O autorze /

Marta Kozioł, content creator kantoronline.pl. Od koncepcji tekstu, poprzez wywiady z analitykami walutowymi, aż po publikację. Za artykułami kantoronline.pl stoi więcej niż jedna osoba, ale to dzięki niej cały czas coś się tworzy. Posiada akademickie podstawy z zakresu dziennikarstwa i łączy je z czujnym spojrzeniem na to, co ważne dla użytkowników kantoru internetowego.

Dodaj komentarz