Powrót
kurs franka szwajcarskiego

Frank szwajcarski – dlaczego się osłabia i od czego zależy jego kurs?

Doniesienia o franku szwajcarskim od blisko 3 lat utrzymywane są w tonie sensacji. Czy słusznie? Spójrz na szwajcarską walutę okiem analityka walutowego Damiana Papały i dowiedz się, jakie są prawdziwe przyczyny wahań kursu tej waluty.

Zacznijmy od początku: frank szwajcarski to bezpieczna przystań

Do grona „bezpiecznych przystani”, czyli grupy aktywów o wysokiej wiarygodności, jak powszechnie wiadomo, należy szwajcarska waluta. Fakt ten, w znacznym stopniu determinuje popyt na nią. Szczególnie można to zaobserwować w sytuacji niestabilności politycznej, bądź gospodarczej na świecie.

Silna gospodarka z bezpieczną walutą

Źródłem „bezpieczeństwa” franka jest mocna i stabilna od lat pozycja gospodarcza Szwajcarii. Szczególną rolę odgrywa permanentna nadwyżka bilansu płatniczego tego kraju. W ciągu ostatnich 20. lat wynosiła ona  średnio ok. 10 proc. PKB rocznie. Z jednej strony oznacza to najwyższe poziomy na świecie, a z drugiej stałą, fundamentalną przewagę popytu na franka nad jego podażą. Ponadto, wciąż rosnący szwajcarski eksport, niska stopa bezrobocia oraz dobra sytuacja finansów publicznych stanowią solidne fundamenty ekonomiczne, predestynujące w oczach inwestorów rynkowych szwajcarską walutę do roli safe heaven.

Sprawdź również: Od czego zależy kurs waluty?

Czarny czwartek uwolnił siłę franka szwajcarskiego

Siłę franka mogliśmy odczuć, kiedy to 15 stycznia 2015 roku Szwajcarski Bank Narodowy zrezygnował ze sztucznego utrzymania wysokiego kursu wymiany EUR/CHF. Decyzja doprowadziła do paniki na rynkach i silnego umocnienia (od kilku do kilkudziesięciu procent) szwajcarskiej waluty względem innych walut, w tym również do złotego.

SBN nie chce silnego franka

Ostatnio jednak sytuacja wydaje się zmieniać w tym aspekcie na niekorzyść franka, przy wydatnym udziale Szwajcarskiego Banku Centralnego (SBN). Mamy tutaj do czynienia z licznymi interwencjami walutowymi, mającymi na celu osłabienie rodzimej waluty, które podejmuje sam emitent, wraz z utrzymywaniem ujemnych stóp procentowych. Powód? Niski kurs franka szwajcarskiego wpływa korzystnie na helwecką gospodarkę.

Żegnamy kryzys w strefie euro

Do tego wszystkiego dochodzi także malejące zagrożenie wystąpienia poważniejszych problemów w strefie euro. Ostatnie wybory prezydenckie we Francji (przegrana kandydata eurosceptycznego - Marie Le Pen) spowodowały osłabienie się franka na przestrzeni tego roku. Im bardziej stabilna sytuacja na świecie, tym frank szwajcarski jest mniej atrakcyjny dla inwestorów. Dlaczego? Ponieważ mogą oni zarabiać więcej na innych aktywach (w kraju w którym stopy procentowe są dodatnie), nie ponosząc większego ryzyka.

Nie można być pewnym długoterminowego spadku

Od  lipca 2017 roku frank szwajcarski (CHF) jest najsłabszą walutą na świecie wśród 31 gospodarek krajów rozwiniętych oraz rozwijających się. Nie znaczy to  bynajmniej, że inwestorzy odwrócili się na stałe od szwajcarskiej waluty. Pozostanie ona z pewnością ucieczką ich kapitału na trudne czasy, które jak historia uczy, niewątpliwie nadejdą.

Damian Papała

Główny Dealer Walutowy kantoronline.pl

[Głosów: 6   Average: 3.7/5]

2 komentarze

 • Maria

  24 stycznia 2018

  Jak pokazała historia należy ostrożnie podchodzić do inwestowania w aktywa w walucie szwajcarskiej

  • kantoronline

   25 stycznia 2018

   Dokładnie tak 🙂

Dodaj komentarz