Powrót

Co ma wspólnego Funt Szterling z Newtonem i Hitlerem?

Jest coś niezwykłego w historii funta szterlinga. Mówi się „staruszek dolar”, ale to brytyjski funt jest najdłużej używaną walutą na świecie. Bez względu na zarazy, wojny, a później integrację monetarną UE, szterling towarzyszy Brytyjczykom od XI wieku. Czy uda nam się zaskoczyć Cię jego historią? Przekonajmy się.

Dziś wokół funta zrobiło się dużo szumu, na co wpływ ma niewątpliwie Brexit oraz rekordowe osłabienie się tej waluty. Jednak bez względu na to, czy to kryzys brytyjskiej waluty, czy krótkotrwała awaria, warto przyjrzeć się kilku faktom z imponującej historii angielskich dewiz.

Związki Newtona z funtem szterlingiem

Mało kto wie o tym, że po odkryciu teleskopu, praw grawitacji i ruchu ciał niebieskich, Isaac Newton zdecydował się na zmianę swojej kariery. Odrzucił niebo i gwiazdy, aby skoncentrować się na sprawach przyziemnych: pieniądzach. Został Mistrzem Mennicy Królewskiej w czasie, gdy brytyjskie monety były masowo podrabiane. I udało mu się wygrać z fałszerzami. Newton zwykł nawet odwiedzać podejrzane knajpy podając się za kogoś innego po to, by wytropić dowody fałszowania monet. Dzięki temu udało mu się zebrać wystarczającą ilość dowodów na to, by pogrążyć Williama Chalonera – największego fałszerza ówczesnej Anglii. To dlatego John Maynard Keynes uważał Newtona jako nie tylko największego geniusza czasu Oświecenia, ale także jednego z najbardziej efektywnych urzędników państwowych.

Podrobiony funt ekonomiczną bronią hitlerowców

Przez długi czas, pomimo 150 różnych zabezpieczeń funt uchodził za stosunkowo łatwą walutę do podrobienia, co wykorzystali Niemcy w trakcie II wojny światowej. Sfałszowali wtedy niewiarygodną ilość funtów brytyjskich. Drukarnia Reichsbanku wydała około 32 miliardy fałszywek (!). Tym podstępem państwo niemieckie miało zamiar zdewaluować brytyjską gospodarkę. W 1945 roku szacowało się, że podrobione przez nich funty stanowią około 12% wszystkich funtów szterlingów w obiegu. Przez tą akcję funt stracił około 75% swojej wartości.

Jak skomplikowane mogą być wielokrotności waluty?

Decimal Day to dzień, który starsi Brytyjczycy pamiętają doskonale, bo od tej pory liczenie funtów stało się prostsze. Spór o liczby po przecinku funta był przedmiotem żarliwych debat w Wielkiej Brytanii od XVI wieku, a ich kres nastąpił dopiero 15 lutego 1971 roku. Po raz ostatni w dniu 14 lutego szyling składał się z 12 pensów, a funt z 20 szylingów, zatem 1 funt składał się z 240 pensów. Deciml Day to dzień w którym funt zaczął składać się ze 100 pensów. Była to największa transformacja w historii brytyjskich pieniędzy. Wyrzucono szylinga, pół korony i sześć pensów razem z ich wszystkimi historycznymi (rzymskimi) skojarzeniami. Specjalnie z tej okazji Max Bygaves nagrał piosenkę pt. Decimalisation, (POSŁUCHAJ TUTAJ).

Wieli atak spekulacyjny na funta

Funt jest niezłomny i nawet z poważnych opałów wychodzi obronną ręką. Otóż 16 września 1992 r. doszło do ataku spekulacyjnego na funta brytyjskiego na wielką skalę. Za atak odpowiadał amerykański finansista George Soros. Szacuje się, że na całej operacji zarobił około 1 mld USD, a straty Brytyjczyków mogły wynieść nawet 3,5 mld GBP. Ocena tych wydarzeń nie jest jednoznaczna, gdyż wielu ekonomistów dostrzega ich pozytywny wpływ na gospodarkę brytyjską. Okazało się bowiem, że w związku z nimi, funt szterling opuścił tzw. koszyk ERM, czyli mechanizm wspólnej stabilizacji walut członków ówczesnej Europejskiej Wspólnoty Gospodarczej. W kolejnym dziesięcioleciu średnia stopa wzrostu gospodarczego Zjednoczonego Królestwa była wyraźnie wyższa, niż w pozostałych państw Unii.

Podsumowując

Zmiany gospodarcze zazwyczaj powodują osłabienie się waluty, i niewątpliwie Brexit jest jednym z tych wstrząsów, który musiał odbić swoje piętno na funcie. Niemniej jednak, historia funta brytyjskiego liczona jest nie w latach, ale w wiekach. I właśnie z uwagi na „długowieczność” tej waluty jakiekolwiek wieszczenie końca funta szterlinga, wydaje się, nomen omen, funta kłaków niewarte.

Poznaj także niezwykłą historię juana (CNY). 😉

[Głosów: 3   Average: 4.3/5]
O autorze /

Marta Kozioł, content creator kantoronline.pl. Od koncepcji tekstu, poprzez wywiady z analitykami walutowymi, aż po publikację. Za artykułami kantoronline.pl stoi więcej niż jedna osoba, ale to dzięki niej cały czas coś się tworzy. Posiada akademickie podstawy z zakresu dziennikarstwa i łączy je z czujnym spojrzeniem na to, co ważne dla użytkowników kantoru internetowego.

Dodaj komentarz