Powrót
gołąb i jastrząb w polityce monetarnej

Gołąb i jastrząb w polityce monetarnej. Co oznaczają?

Gołębi sentyment, jastrzębie nastawienie - takie określenia możemy spotkać, gdy czytamy o tendencjach polityki monetarnej banków centralnych. Czy jastrząb, czy gołąb kieruje teraz Rezerwą Federalną? - pytała agencja Reuters przed pierwszym przemówieniem prezesa FED, Jerome Powella. Co znaczy gołąb i jastrząb w polityce monetarnej i czy gołąb może stać się jastrzębiem? Tego właśnie dowiesz się z wpisu: Gołąb i jastrząb w polityce monetarnej.

Co znaczy gołąb w polityce monetarnej?

Gołąb w polityce monetarnej oznacza taką postawę, która popiera utrzymywanie niskich stóp procentowych, aby pobudzić gospodarkę. Gołębiami nazywani są ekonomiści, którzy preferują niskie stopy procentowe, ponieważ bardziej zależy im na niższej stopie bezrobocia, niż na niwelowaniu negatywnych skutków inflacji. Dlaczego taka postawa została powiązana z gołębiem? Wytłumaczenie jest proste. Chodzi o to, że gołębie charakteryzują się spokojnym charakterem, są pozbawione agresji. Polityka monetarna, określana jako łagodna jest równoznaczna ze stymulacją gospodarki za pomocą utrzymywania niskich stóp procentowych (oraz poluzowaniem polityki), które w dłuższej perspektywie prowadzą do obniżenia stopy bezrobocia i zwiększenia popytu na kredyty oraz pobudzenie konsumpcji.

Gołębi przekaz, czyli pomoc dla gospodarki w razie potrzeby

Niskie stopy procentowe mają jednak swoje negatywne strony, najważniejszą z nich jest wzrost inflacji, a co za tym idzie spirala wysokich cen. Według gołębi i ekonomistów o gołębim nastawieniu nie należy przejmować się negatywnymi skutkami niskich stóp procentowych, ważniejsze jest dążenie do niskiej stopy bezrobocia i zwiększenie konsumpcji, niż do ograniczania inflacji. Tak więc, gołębie preferują ekspansywną politykę monetarną, a gołębi przekaz dla inwestorów oznacza, że można się spodziewać pomocy dla gospodarki.

Nie przegap: Inflacja w Polsce 2020. Dlaczego złoty traci na wartości?

gołąb i jastrząb w polityce monetarnej

Co znaczy jastrząb w polityce monetarnej?

Jastrząb w polityce monetarnej oznacza taką postawę, która popiera utrzymywanie wysokich stóp procentowych, dzięki którym można ograniczyć inflację, albo przynajmniej utrzymać ją w ryzach. Mówiąc w skrócie, ekonomiści o jastrzębim nastawieniu są bardziej nastawieni na to, aby gospodarka nie wpadła w recesję, niż na to, aby ją pobudzić. Dlaczego taka postawa została powiązana z jastrzębiem? Chodzi o to, że jastrząb, w przeciwieństwie do gołębia, jest agresywnym ptakiem, który w dodatku w przyrodzie jest największym wrogiem gołębia. Jastrząb zwyczajny nazywany jest także jastrzębiem gołębiarzem, ponieważ najchętniej poluje na gołębie.

Jastrzębi przekaz, czyli zaostrzanie polityki monetarnej

Koncentracja na dążeniu do ograniczenia inflacji, z obawy o recesję jest w polityce monetarnej powiązana z zaostrzeniem polityki pieniężnej. Co ciekawe, chociaż wysokie stopy procentowe przynoszą korzyści gospodarce, przyjęło się, że określenie “jastrzębi” jest zniewagą. Wprawdzie, wysokie stopy procentowe powodują zmniejszenie konsumpcji i liczby zaciągniętych kredytów (kredyty są wtedy droższe), to jednak zmniejszony popyt pomaga w utrzymaniu stabilności cen i ograniczaniu inflacji. W skrócie - jastrzębie mają tendencję do zaostrzania polityki monetarnej i ograniczania pakietów fiskalnych.

Rodzaje kursów walut. Systemy, przykłady, podsumowanie

gołąb i jastrząb w polityce monetarnej

Czy gołąb może stać się jastrzębiem?

Tak. Gołąb i jastrząb to etykiety, które są używane przez media, aby podkreślić tendencję , którą preferuje dany decydent z banku centralnego. Jednak poglądy ekonomiczne, podobnie jak inne poglądy, mogą się zmieniać i gołębie nastawienie może zostać zastąpione jastrzębim, na przykład w następstwie ostrej recesji, szoku lub wstrząsu inflacyjnego. W grę wchodzą tutaj psychologiczne (behawioralne) czynniki, które mogą wpływać na decyzje bankierów centralnych. Zwłaszcza, że konsekwencje i gołębiego, i jastrzębiego nastawienia mają szerokie konsekwencje dla polityki pieniężnej i społeczeństwa. W każdym razie, decydenci z banków centralnych podlegają takim samym zmianom nastawienia jak inne jednostki, które potem wpływają na ich wybory przy ustalaniu celów i stóp procentowych.

Czym jest bank centralny i jakie ma funkcje?

Podsumowując - Gołąb i jastrząb w polityce monetarnej. Co oznaczają?

Rozróżnienie postawy gołębiej i jastrzębiej jest bardzo popularne w analizach rady polityki pieniężnej. Dlatego warto zapamiętać, że gołąb to decydent, który lubi realizować ekspansywną politykę pieniężną, a jastrząb woli ją zaostrzać (zacieśniać). Jednocześnie zmiany strategii i kompromisy makroekonomiczne są czymś naturalnym w polityce monetarnej, i jastrzębie, i gołębie z różnych przyczyn mogą łagodzić swoje postawy.

Chcesz być na bieżąco z tym, co dzieje się na rynku walutowym? Regularnie zaglądaj do naszego działu Prasówka, w którym w każdy poniedziałek publikujemy najważniejsze newsy rynku walutowego.

[Głosów: 2   Average: 5/5]
O autorze /

Marta Kozioł, content creator kantoronline.pl. Od koncepcji tekstu, poprzez wywiady z analitykami walutowymi, aż po publikację. Za artykułami kantoronline.pl stoi więcej niż jedna osoba, ale to dzięki niej cały czas coś się tworzy. Posiada akademickie podstawy z zakresu dziennikarstwa i łączy je z czujnym spojrzeniem na to, co ważne dla użytkowników kantoru internetowego.

Dodaj komentarz