Powrót

Inflacja HICP

Ostatni odczyt inflacji HICP w Eurolandzie za marzec wyniósł 0,5 proc rok do roku i okazał się dużo niższy od oczekiwania ( 0,6 proc). Jest to najniższy wynik od listopada 2009 r i szósty miesiąc z rzędu poniżej 1 proc. Choć do realnego zagrożenia deflacją jest jeszcze daleko, raport Ernst & Young i Oxford Economics wskazuje, że jest to jedno z głównych wyzwań stojących przed unią walutową. Na pewno dane te nie nastrajają optymistycznie. Zwiększa się, w związku z tym prawdopodobieństwo objęcia przez Europejski Bank Centralny na czwartkowym posiedzeniu stóp procentowych. Wyzwala to również spekulacje, po podjęciu przez EBC innych niestandardowych środków.

W trakcie dzisiejszej sesji poznamy szereg przemysłowych indeksów PMI dla gospodarek europejskich i amerykańskiej. Finalny odczyt dla strefy euro czeka nas o godzinie 10:00 dla Wielkiej Brytanii o 10:30 (konsensus 56,9 pkt.) oraz o 16:00 dla USA,(konsensus 53,6 pkt.). Dane z USA są szczególnie ważne, gdyż pokażą, czy wobec lepszych warunków pogodowych w marcu koniunktura znów się poprawiła. Dane z Polski już znamy: indeks dla polskiego przemysłu spadł z 55,1 pkt. do 54 pkt (prognoza 56,2 pkt.). Jest to kolejny lekko negatywny sygnał z polskiej gospodarki (ostatnio rozczarowały dane o produkcji przemysłowej). Nie wpłynęło to jednak znacznie na kwotowania naszej waluty względem walut bazowych.

Dealer walutowy KantorOnline.pl,
Damian Papała

[Głosów: 0   Average: 0/5]
O autorze /

Dział Wymiany Walut i Operacji Finansowych Kantoronline.pl jest zespołem ekspertów, którzy zdobywali swoje doświadczenie nie tylko na polskich, ale i na światowych rynkach.

Dodaj komentarz