Powrót

Inwestujesz w kryptowaluty? Sprawdź jak dbać o bezpieczeństwo

Jedna z największych zalet rynku kryptowalut to wolność i brak kontroli ze strony osób trzecich. To jednak sprawia, że każdy uczestnik rynku musi samodzielnie zadbać o swoje bezpieczeństwo. Jeśli pomylisz się w trakcie transakcji, nie możesz liczyć na pomoc banku.

Rozwiązaniem może być escrow, które zapewnia pośrednika transakcji na wolnym rynku, jeśli obie strony wyrażą zgodę. Wstępnie opracowano już zmiany w protokole, które pozwolą na warunkowe oraz odroczone akceptacje. W przypadkach niektórych sieci funkcjonują już podobne rozwiązania (np. Ethereum). EOS pracuje nad blockchainem, który będzie przewidywał problemy i dobierał niezbędne rozwiązania.

Co możesz zrobić, aby zapewnić sobie bezpieczeństwo na rynku kryptowalut?

Z biegiem lat rynek kryptowalut staje się coraz bezpieczniejszy dla inwestorów. Przybywa regulowanych giełd oraz brokerów. Nie jesteśmy już zdani na niepewne platformy, które nie zapewniają odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa. Coraz więcej państw oraz instytucji finansowych pracuje nad wprowadzeniem własnych walut cyfrowych.

Jeśli chcesz wybrać giełdę, dokładnie sprawdź, jak wygląda sprawa regulacji oraz ochrony interesów użytkowników. Niektóre platformy przeprowadzają nieuczciwe manipulacje, a część nie zabezpiecza środków i danych inwestorów przed atakami hakerów.

Obowiązkowo wybierz najlepszy portfel cyfrowy. Każdy z nich posiada inny stopień bezpieczeństwa. Zastanów się, jakie kryptowaluty chcesz przechowywać w portfelu. Określ ilość oraz oczekiwany stopień bezpieczeństwa.

Jak upewnić się, że środki i dane są bezpieczne na platformie transakcyjnej?

  1. Wybieraj platformy, które korzystają z szyfrowania SSL. Pamiętaj, że przestępcy potrafią stworzyć witrynę, która do złudzenia przypomina stronę zaufanego dostawcy. Upewnij się, że na pewno korzystasz z właściwej domeny.
  2. Sprawdź, czy platforma posiada opcję dodatkowej weryfikacji. Jeśli tak, koniecznie z niej skorzystaj. Giełdy coraz częściej wprowadzają dwuskładnikowe uwierzytelnianie 2FA.
  3. Jeśli korzystasz z kilku serwisów, używaj różnych haseł. Nigdy nie zapisuj ich w przeglądarkach. Po zakończeniu pracy koniecznie wyloguj się z urządzenia. To utrudni działanie hakerom.
  4. Uważnie wybierz portfel do przechowywania aktywów. Każda kryptowaluta posiada dedykowany portfel. Jeśli przelejesz środki na inny, utracisz aktywa.

Dlaczego powinieneś unikać przechowywania środków na giełdach?

Wielu początkujących inwestorów rejestruje się na popularnych platformach i automatycznie zakłada, że konto jest bezpieczne. To duży błąd, ponieważ nawet największe światowe giełdy często stają się celem hakerów. Najwyższe standardy bezpieczeństwa nie ochronią naszego konta w 100%. Jeśli chcesz mieć pewność, że aktywa są Twoje, przenieś je na swój prywatny portfel offline.

Użytkownicy giełd często stają się ofiarami tzw. phishingu. Podczas logowania nieświadomie podajemy złodziejom nasze dane autoryzacyjne. Oszuści zyskują nieograniczony dostęp do naszych środków.

Giełda, na której znajdują się Twoje aktywa, w każdym momencie może ogłosić upadłość. W przypadku utraty środków możemy ubiegać się o odszkodowania, ale nie mamy gwarancji ile pieniędzy uda nam się odzyskać.

Co jeśli chcesz kupić kryptowalutę poza regulowanymi giełdami?

Handel poza sprawdzonymi platformami jest bardzo ryzykowny dla inwestorów. Zawsze sprawdzaj dostawcę oraz jego reputację w internecie. Jeśli sprzedawca oferuje podejrzanie niskie ceny i podejmuje wielokrotne próby kontaktu z własnej inicjatywy, to prawdopodobnie nie działa uczciwie.

Jeśli nie masz pewności, której platformie powinieneś zaufać, możesz skorzystać z profesjonalnego robota. Oprogramowanie wykona najbardziej opłacalne transakcje za Ciebie. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, sprawdź ofertę Bitcoin Compass.

Jakie portfele kryptowalut zapewniają bezpieczeństwo środków?

Podstawą bezpieczeństwa w świecie kryptowalut są portfele. Jeśli chcesz mieć pewność, że Twoje aktywa są chronione przed atakiem hakerów, wybierz tzw. “cold wallet”. Do wyboru masz wersję papierową lub sprzętową.

Portfele papierowe

Ten typ portfela to nic innego, jak klucz prywatny zapisany albo wydrukowany na kartce papieru. Przechowujesz go poza internetem, dlatego hakerzy nie mają dostępu do Twoich środków. To rozwiązanie posiada również minusy. Kartka papieru łatwo może się zgubić lub zniszczyć. Jeśli schowasz ją do sejfu, nie będziesz mieć jej zawsze przy sobie. Kiedy chcesz wykonać przelew, musisz najpierw zaimportować klucz do portfela sprzętowego lub aplikacji.

Portfele sprzętowe

Portfel sprzętowy na pierwszy rzut oka przypomina zwykły pendrive USB. Najpopularniejsze modele to Ledger Nano S i Trezor. Kiedy chcesz wykonać przelew, musisz podłączyć urządzenie do internetu. Każdą z transakcji podpiszesz i zaszyfrujesz w izolowanym środowisku portfela. Dopiero potem przekażesz ją dalej. Przy każdej operacji, urządzenie wymaga wpisania dodatkowego PINu.

Portfele sprzętowe uchodzą obecnie za najpraktyczniejsze spośród “zimnych portfeli”. Możesz przechowywać na nich środki długoterminowo. Rozwiązanie pozwala na tworzenie kopii zapasowych. To oznacza, że jeśli urządzenie zniszczy się lub zgubi, możesz odzyskać jego zawartość.

Artykuł sponsorowany

[Głosów: 1   Average: 5/5]

Dodaj komentarz