Powrót
prognozy walutowe

Jak korzystać z Kalendarza Walutowego i robić prognozy walutowe?

Trwają odczyty danych makro. Finansiści z USA, Europy i Chin w napięciu śledzą wskaźniki. W napięciu, ponieważ każda sekunda spóźnionej reakcji może generować stratę. Z dzisiejszego wpisu dowiesz się, dzięki którym danym makro analitycy i dealerzy walutowi oceniają, kiedy wyprzedać, a kiedy kupić walutę. Nauczysz się robić własne prognozy walutowe i wymieniać walutę wtedy, gdy jej kurs jest dla Ciebie korzystny.

Rynek walutowy to skomplikowany twór. Na dokładne prognozy walutowe potrzeba czasu, wiedzy i doświadczenia. Ale w Kantoronline.pl znaleźliśmy sposób na to, żeby Ci je ułatwić. Stworzyliśmy Kalendarz Walutowy, dzięki któremu w kilka minut możesz ocenić, czy warto wymienić walutę teraz, czy lepiej wstrzymać się z wymianą kilka godzin, dni czy tygodni.

prognozy walutowe

Jak robić prognozy walutowe?

Nasi eksperci wyróżnili 3 kroki, które doprowadzą Cię do stworzenia własnej prognozy walutowej na podstawie najważniejszych danych makro*. Będziesz mógł wymieniać walutę wtedy, gdy jej kurs jest najbardziej korzystny:

Krok 1: Poznaj 10 najważniejszych danych makro dla rynku walutowego (opisujemy je poniżej).

Krok 2: Dowiedz się, w jaki sposób odczytywać i traktować dane ważne dla Twojej waluty (wypowiedź naszego eksperta na ten temat znajdziesz poniżej).

Krok 3: Sprawdź, kiedy istotne dane makro będą podawane do wiadomości publicznej (zapisz się do newslettera Kantoronline.pl, żeby co miesiąc otrzymywać Kalendarz Walutowy - w tym celu wypełnij niebieski formularz Zapisu do Newslettera, który znajduje się w prawej stronie tego tekstu).

Wszystkie dane makro na rynkach finansowych są ważne, ale nasi analitycy wybrali i opisali te, które dla kursów walut są najważniejsze. W dalszej części wpisu opiszemy każdy z nich, podkreślając dla których walut będą one miały największe znaczenie i dlaczego. Kolejność nie jest przypadkowa: zaczynamy od najważniejszego wskaźnika. Nim zaczniesz, rekomendujemy jeszcze przeczytać artykuł P.T.  Jak ustalane są kursy walut?

prognozy walutowe

 1. Pierwszy wskaźnik, czyli: Decyzja w sprawie stóp procentowych EBC, FED-u, Ludowego Banku Chin, Riksbanku, Banku Anglii oraz Banku Norwegii

Podwyżka stóp procentowych jest w stanie zmienić kurs waluty w niekorzystny dla kupującego sposób. Wahanie to jest pewne niemal tak samo, jak będący naturalną konsekwencją podwyżki stóp procentowych wzrost inflacji. Ogłoszenie decyzji w sprawie stóp procentowych Europejskiego Banku Centralnego jest istotne dla waluty euro, dolara i walut powiązanych z euro (m.in. złoty polski). Z kolei decyzja ws. stóp procentowych Systemu Rezerwy Federalnej jest ważna dla dolara, ale też w zasadzie wszystkich innych walut świata, z uwagi na to, że dolar jest najważniejszą walutą na świecie. Ten sam wskaźnik dla Ludowego Banku Chin jest istotny dla juana; z Riksbanku dla franka szwajcarskiego, z Banku Anglii dla funta brytyjskiego, a Banku Norwegii dla korony norweskiej.

W przypadku zbliżającej się decyzji w sprawie stóp procentowych, należy przyjąć zasadę, że: podwyżka stóp procentowych oznacza zazwyczaj umocnienie się kursu waluty, natomiast obniżenie stóp procentowych oznacza, że nastąpi spadek kursu danej waluty. Nie zawsze jest to jednak reguła. Najbardziej ryzykowna sytuacja jest wtedy, gdy dochodzi do rekordowych podwyżek stóp procentowych, a informacja ta jest zaskoczeniem dla ekonomistów.

2. Dane o PKB w UE, USA, Wielkiej Brytanii oraz w Chinach

PKB, czyli Produkt Krajowy Brutto, jest najczęściej stosowanym wskaźnikiem ekonomicznym gospodarki. Mierzy on wartość wszystkich towarów i usług wytworzonych w danym kraju w określonym czasie. A to, co istotne dla gospodarki, ważne jest także dla inwestorów handlujących walutami. Dlatego wysokość PKB, nie tylko pozwala określić to, czy gospodarka się rozwija, czy przechodzi recesję, ale także determinuje kurs krajowej waluty. W każdym państwie wskaźnik ten podawany jest z różną częstotliwością - roku, kwartału lub miesiąca.

Należy przyjąć zasadę, że wartość PKB nie zawsze świadczy o wartości waluty, której dotyczy. Choć korelacja ta nie jest jednoznaczna, można założyć, że jeśli PKB danego kraju gwałtownie spada, wtedy spadek ten może odbić się także na walucie. Natomiast, gdy wartość PKB powoli pnie się w górę, wtedy wskaźnik ten nie ma odzwierciedlenia w wartości kursu waluty.

3. Raport o zatrudnieniu ADP (ADP National Employment Report USA)

Raport o zatrudnieniu ADP to zdecydowanie jeden z najważniejszych raportów z USA. Dostarcza on informacji o miesięcznych zmianach w zatrudnieniu w małych firmach poza rolnictwem w Stanach Zjednoczonych. Jest on publikowany raz w miesiącu, dwa dni przed ogłoszeniem statystyk państwowych, dlatego inwestorzy traktują go jako prognozę formalnych danych. Nazwa ADP pochodzi od Automatic Data Processing Inc. – firmy, która jest odpowiedzialna za jego publikację oraz gromadzenie danych. Raport ADP traktowany jest także jako ogólny wskaźnik gospodarki USA.

Należy przyjąć zasadę, że kurs dolara amerykańskiego będzie notował spadki za każdym razem, gdy raport ten będzie pokazywał słabsze dane, niż oczekiwane są przez ekonomistów. Jednocześnie, kurs dolara będzie wzrastał wtedy, gdy wyniki Raportu ADP będą lepsze, niż oczekuje tego rynek.

prognozy walutowe

4. Raport Zaufania Konsumentów Conference Board z USA

Ekonomiczny think thank – to wyjaśnienie tego, dlaczego Raport Zaufania Konsumentów Conference Board z USA ma tak duże znaczenie dla kursu dolara. Ważna jest niezależność tego raportu, ale i przedmiot badań. Raport wskazuje, czy zmiany gospodarcze konsumenci odbierają optymistycznie czy pesymistycznie. Założenie jest takie – im więcej optymizmu, tym klienci są gotowi kupować więcej, im więcej pesymizmu, tym kupują mniej. To ważne, ponieważ konsumpcja odpowiada za 2/3 amerykańskiego PKB. Comiesięczna ankieta przeprowadzona jest w 5 tys. amerykańskich gospodarstwach domowych.

Należy przyjąć zasadę, że wzrost zaufania konsumentów powoduje umocnienie się kursu dolara amerykańskiego, a spadek zaufania powoduje osłabienie się kursu amerykańskiej waluty.

5. Dane o produkcji przemysłowej i sprzedaży w USA i Chinach

Kolejnym ważnym wskaźnikiem makroekonomicznym jest produkcja przemysłowa i sprzedaż. Podobnie jak w przypadku PKB, jest to wskaźnik który pozwala prognozować szybkość wzrostu gospodarczego. Produkcja przemysłowa i sprzedaż weryfikuje dynamikę zmian w produkcji w sektorze przemysłowym. Jeśli rozliczasz się w dolarach albo juanach chińskich, powinieneś zwrócić uwagę na dane o produkcji przemysłowej i sprzedaży z USA i z Chin.

Należy przyjąć zasadę, że im wyższy wskaźnik produkcji przemysłowej i sprzedaży z danego państwa, tym powoduje on umocnienie się kursu krajowej waluty. Spadek wskaźnika oznacza z kolei osłabienie się kursu danej waluty.

6. Dane o inflacji CPI z UE, Wielkiej Brytanii, USA i Chin

Dane o inflacji CPI, czyli wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych (Consumer Price Index). To wskaźnik, który wyraża aktualne ceny statystycznego koszyka towarów i usług w danym kraju. Jego ideą jest pokazanie w bezpośredni sposób tego, jak inflacja wpływa na koszty ponoszone przez obywateli.

To właśnie inflacja ma największy wpływ na decyzję o podwyżce, pozostawieniu bez zmian lub obniżeniu stop procentowych. Inwestorzy reagują czasem dość nerwowo na niespodziewane odczyty inflacji, ponieważ są one papierkiem lakmusowym dla wysokości stóp procentowych.

prognozy walutowe

7. Odczyt Indeksu Uniwersytetu Michigan w USA

Indeks Uniwersytetu Michigan z USA to kolejny kluczowy wskaźnik, ilustrującym poziom zaufania konsumentów w Stanach Zjednoczonych. Między innymi ocenia on poziom pesymizmu i optymizmu konsumentów. Indeks ten tworzony jest na podstawie próby liczącej minimum 500 osób, z których każdej zadaje się aż 50 pytań. Indeks ten stworzono już w latach 40. XX wieku i od tej pory ma wpływa on na wartość dolara amerykańskiego.

Należy przyjąć zasadę, że im wyższy indeks Uniwersytetu Michigan w USA, tym mocniejszy kurs dolara. Im słabszy indeks, tym większe prawdopodobieństwo, że dolar amerykański zanotuje spadki.

8. Bilans handlowy Chin – eksport i import wynik roczny

Na wskaźnik bilansu handlowego Chin, który jest liczony jako różnica pomiędzy eksportem a importem, czekają analitycy finansowi z całego świata. Chiny są największym eksporterem na świecie, dlatego dane płynące z ich gospodarki rzutują na handel z krajami, z którymi współpracują. Korelacja kursów walut a handlu zagranicznego jest silna i nierozerwalna. Im słabszy kurs waluty, tym tańszy eksport i droższy import. I odwrotnie – im wyższy kurs danej waluty, tym droższy eksport, ale tańszy import.

Należy przyjąć, że im większy deficyt bilansu handlowego Chin, tym większy popyt na główną walutę rozliczeniową Chin, czyli dolara amerykańskiego. Z powodu zwiększenia popytu, jego kurs może się umacniać, natomiast kursy pozostałych walut stają się słabsze.

9. Wskaźnik Zaufania Konsumentów w Unii Europejskiej

Wskaźnik Zaufania Konsumentów w Unii Europejskiej mierzy zmianę cen towarów i usług nabywanych przez obywateli Unii Europejskiej. Wzrost wartości tego wskaźnika może prowadzić do podwyżki stóp procentowych, co zazwyczaj przekłada się na umocnienie wspólnej waluty.

Należy przyjąć zasadę, że im słabszy wskaźnik, tym słabsza waluta euro, oraz im mocniejszy wskaźnik tym waluta euro jest mocniejsza.

prognozy walutowe

10. Odczyt Indeksu ZEW w Niemczech

Indeks ZEW (Zentrum für Europäische Wirtschaftsforschung) to wskaźnik mierzący opinie i nastroje niemieckich analityków instytucjonalnych. Pokazuje sentyment finansistów, którzy optymistycznie patrzą na przyszłość gospodarczą Niemiec wobec tych, którzy są nastawieni pesymistycznie.

Należy przyjąć zasadę, że przewaga optymistycznych analityków umacnia kurs euro, natomiast przewaga analityków pesymistycznie nastawionych do sytuacji gospodarczej Niemiec, osłabia europejską walutę.

Za Tobą pierwszy krok do zrobienia własnej prognozy walutowej - właśnie poznałeś 10 najważniejszych danych makro. Teraz przyszedł czas na krok drugi, dzięki któremu dowiesz w jaki sposób najrozsądniej jest odczytywać i traktować dane makro.

"Traktuj dane makro jak ostrzeżenia"

Robert Madejski, Dealer Walutowy Kantoronline.pl podkreśla, że najlepiej jest traktować odczyty danych makro jako ostrzeżenia. Warto zapamiętać te słowa i za każdym razem, gdy zbliżają się odczyty ważnych dla twojej waluty danych makro, przewalutować środki przed ich publikacją.

„Gdy chcemy kupić euro i wiemy, że już za 2 dni będzie ogłoszona decyzja Europejskiego Banku Centralnego w sprawie stóp procentowych, lepiej założyć, że cena euro będzie ulegała znacznym wahaniom. Czekanie z wymianą waluty do czasu ogłoszenia decyzji o stopach procentowych jest bardzo ryzykowne. Można zaoszczędzić, ale tez stracić więcej, niż się spodziewamy” – podkreśla Robert Madejski.  „W kontekście czytania chociażby Kalendarza Walutowego wysyłanego przez nas w ramach Newslettera, pamiętajmy także o zależności PLN od eurodolara. Jeśli jeden z 10. wymienionych przez nas wskaźników osłabi kurs euro (na parze EUR/USD wykres będzie zmierzał na południe), to wtedy polski złoty wobec dolara stanieje, a tym samym cena zakupu dolara dla Polaków wzrośnie (na parze USD/PLN wykres będzie zmierzał na północ) ” – dodaje.

prognozy walutowe

 

W jaki sposób korzystać z Kalendarza Walutowego i robić prognozy walutowe? Znasz już najważniejsze dane makro dla rynku walutowego i wiesz w jaki sposób je traktować, teraz nadszedł czas na krok trzeci: musisz dowiedzieć się, na kiedy zaplanowane są odczyty najważniejszych danych makro. Informacje te znajdziesz w Kalendarzu Walutowym Kantoronline.pl, który będziesz otrzymywał jeden raz w miesiącu, jeśli zapiszesz się na nasz newsletter. Aby się na niego zapisać, uzupełnij niebieski formularz, który znajduje się po prawej stronie ekranu.

Przeczytaj także: Jak szybko zrozumieć rynek walutowy?

Podsumowując - Jak korzystać z Kalendarza Walutowego i robić prognozy walutowe?

Gdy chcesz stworzyć prognozy walutowe, wielu czynników, które mają na nie wpływ nie jesteś w stanie przewidzieć. Bądźmy szczerzy: w obecnych czasach wystarczy jeden kontrowersyjny tweet Donalda Trumpa, żeby kurs dolara zaczął się osłabiać bądź umacniać, a za nim nastąpiła lawina przecen kursów walut z nim powiązanych. Nie sposób także przewidzieć reakcji inwestorów na klęski żywiołowe oraz zamachy terrorystyczne. Niemniej jednak tak, jak wspomnieliśmy wcześniej, jedynymi z możliwych do przewidzenia wskaźników, które wpływają na waluty są publikowane o ustalonych porach dane makro. Dzięki nim możesz przynajmniej do pewnego stopnia przewidzieć, czy kurs waluty, której potrzebujesz w ciągu kilku dni może zanotować spadek lub wzrost i oszczędzać na swoich wymianach. Oczywiście pod warunkiem, że jakieś inne wydarzenia nie zaburzą koniunktury gospodarczej świata.

Jeśli nasz artykuł był dla Ciebie przydatny, koniecznie zapisz się do newslettera Kantoronline.pl, aby raz w miesiącu otrzymywać za darmo Kalendarz Walutowy (uzupełnij niebieski formularz, który znajduje się po prawej stronie). Kalendarz Walutowy wysyłamy zawsze na przełomie miesiąca.

*Uwaga! Opisane powyżej dane makro to dla handlujących na walutach składowa analizy fundamentalnej. Korzystają oni również z analizy technicznej, czyli obserwacji zależności na wykresie danej pary walutowej. Dobry analityk potrafi połączyć obie analizy i dzięki temu przewidzieć kierunek w którą będzie zmierzać cena. Pamiętajmy więc, że badanie jedynie fundamentów, może najczęściej nie wystarczyć do prawidłowego przewidzenia ceny danej waluty w przyszłości (prognozy walutowe).

[Głosów: 6   Average: 4.7/5]
O autorze /

Marta Kozioł, content creator kantoronline.pl. Od koncepcji tekstu, poprzez wywiady z analitykami walutowymi, aż po publikację. Za artykułami kantoronline.pl stoi więcej niż jedna osoba, ale to dzięki niej cały czas coś się tworzy. Posiada akademickie podstawy z zakresu dziennikarstwa i łączy je z czujnym spojrzeniem na to, co ważne dla użytkowników kantoru internetowego.

Dodaj komentarz