Powrót

Jak mądrze oszczędzać

1. Z głową planuj zagraniczne wyjazdy.

J asne, jeśli jedziesz w delegację, to nie wybierzesz sobie między Włochami i Hiszpanią. Wykupisz bilet tam, gdzie wysyła Cię szef. Ale, planując urlop, pomyśl o kraju, gdzie opłaca się wyjechać ze względu na kurs waluty.

Odpowiednio wcześnie zadbaj o bilet lotniczy czy autokarowy. Bilety, kupione wcześniej, mogą być o 50 proc., a w skrajnym wypadku nawet o 90 proc. tańsze. Oszczędności mogą sięgnąć co najmniej kilkuset złotych! Rozważ jazdę samochodem – w przypadku pojazdu z gazem, w Twojej kieszeni zostanie konkretna gotówka!

Jak już będziesz za granicą – pamiętaj, że najmniej korzystnym rozwiązaniem jest wymiana waluty na lotnisku lub w hotelu. Stawki w takich miejscach zwykle są najwyższe. Idź do banku lub do kantoru. Pamiętaj jednak, że ceny walut w poszczególnych kantorach mogą się różnić nawet o kilkanaście groszy! Wymieniając waluty, korzystaj z kantorów internetowych, które zawsze mają tańszą walutę niż banki i kantory stacjonarne!

2. Pomyśl o tanim jeżdżeniu.

Historie o tanim jeżdżeniu Dieslem to bajki, chyba, że w garażu mamy starą, dobrą „beczkę” Mercedesa. Nowoczesne Diesle po kilku latach i kilkudziesięciu tysiącach kilometrów po prostu lubią się psuć. Dlatego warto pomyśleć o instalacji gazowej. Liczby mówią same za siebie. Jeśli pokonujemy miesięcznie około tysiąca kilometrów, a nasze auto pali średnio osiem litrów, to instalacja gazowa kosztująca 2500 złotych zwróci się już po dziewięciu miesiącach! Warto? Pytanie z gatunku retorycznych. Co więcej – kupując nowy samochód u dealera, często możemy od razu zdecydować się na model z instalacją LPG! Tak jest np. w Renault.

Podróżując, warto pomyśleć o zabraniu współpasażerów. Jeśli jedziemy sami pięcioosobowym autem, to zabranie 2-3 towarzyszy podróży znacznie obniży koszty. Chętnych możemy szukać na popularnych portalach typu BlaBlaCar. Kilka miesięcy temu podróż z południa kraju do Monachium i z powrotem wyszła podpisanego 150 złotych!
No i jeżdżąc po mieście... Może zamiast samochodu wyciągnąć rower, kupić skuter albo po prostu skorzystać z komunikacji miejskiej? Na pewno będzie taniej i zdrowiej...

3. Łap okazje.

Ubrania letnie kupuj w lipcu-sierpniu, kiedy ich ceny są niższe o nawet 70 procent, z ciuchami jesiennymi poczekaj do końca lata, a buty zimowe łap w trakcie ferii... To zasada, która pozwoli Ci zaoszczędzić naprawdę ładne pieniądze.
Będąc na zakupach, miej oczy szeroko otwarte. Na okazję możesz trafić w najmniej oczekiwanym miejscu i momencie. Kilka dni temu do Biedronki „rzucili” dżinsy marki Levi's! Za 170 złotych! W firmowym salonie za spodnie tej marki trzeba zapłacić co najmniej raz tyle!

4. Rozglądnij się za używką.

Dobry towar używany nie jest zły. I dotyczy to nie tylko samochodów. Czy książkę albo płytę, którą przeczytasz/posłuchasz raz i odłożysz na półkę, musisz koniecznie mieć nową? W komisach, antykwariatach, na giełdach kupisz używane rzeczy kilka razy taniej! I to często w stanach idealnych. To samo dotyczy odzieży. Najlepszy przykład - ciuszki dla dziecka, które w kilka tygodni wyrasta z nowej bluzy, koszulki. Czy ma sens kupować nowe? Przecież używane często są tylko kilka razy noszone! Jasne, nie kupujemy na przykład używanej bielizny.
Obecnie bardzo popularne są wszelkiego rodzaju swapy, czyli imprezy, na których wymieniamy ciuchy, książki, płyty...

5. Zerwij z nałogami.

Palisz paczkę papierosów dziennie? Zostaw to i odłóż każdego dnia 14 złotych. To cena jednej paczki. Miesięcznie zyskasz 420 złotych, rocznie 5040 złotych! Za takie pieniądze pojedziesz już na wakacje! To samo dotyczy innych używek, alkoholu itp. Oszczędności różne – w zależności od spożycia.
Jeśli nie potrafisz zrezygnować z używek, wrzucaj do skarbonki 2-5 złotych. Każdego dnia. Po kilku miesiącach zobaczysz – to ma sens!

[Głosów: 1   Average: 5/5]
O autorze /

Dział Wymiany Walut i Operacji Finansowych Kantoronline.pl jest zespołem ekspertów, którzy zdobywali swoje doświadczenie nie tylko na polskich, ale i na światowych rynkach.

3 komentarze

Dodaj komentarz