Powrót
jak oszczędzać pieniądze

Jak oszczędzać pieniądze efektywnie? Poznaj cenioną przez ekspertów zasadę 50/30/20

Jak oszczędzać pieniądze efektywnie? Ile powinno się oszczędzać? Nasi eksperci wyjaśniają działanie popularnej zasady oszczędzania 50/30/20. Dowiesz się, jak zorganizować swój budżet, aby nie żyć od wypłaty do wypłaty.

Każdy, kto postanowił oszczędzać pieniądze, zaczyna od pytania: „ile powinno się oszczędzać?”. Teorii na ten temat jest wiele, ale niewiele z nich przynosi prostą i szybką odpowiedź. Zdarza się, że skomplikowane wyliczenia, tworzenie arkuszy do budżetowania oraz notowanie każdego wydatku, zamiast zachęcać do oszczędności - zniechęca. Dla osób, które nie czują się najlepiej, gdy muszą szczegółowo planować wydatki i oszczędności, pomocna i efektywna okaże się zasada 50/30/20.

jak oszczędzać pieniądze

Najpopularniejsza zasada oszczędzania to 50/30/20

Jedną z najbardziej cenionych odpowiedzi na pytania dotyczące oszczędzania przyniosła dwanaście lat temu prof. Elizabeth Warren. Ta, senatorka z Massachusetts, ogłoszona przez magazyn TIME jedną ze 100 najbardziej wpływowych osób w USA, stworzyła zasadę „50/30/20”[1]. Dziś zasada 50/30/20 jest kluczowym punktem odniesienia wobec każdej nowej teorii dotyczącej organizowania finansów osobistych. Na czym polega i dlaczego jest efektywna?

Nie przegap: Jak chcieć kontrolować swoje finanse?

Jak oszczędzać pieniądze? Na czym polega zasada 50/30/20?

W zasadzie 50/30/20 chodzi o to, aby swoje miesięczne zarobki podzielić na 3 części.

 • Pierwsza część powinna stanowić 50% całości zarobków. Tą kwotę przeznaczamy całkowicie na potrzeby niezbędne nam do życia: np. mieszkanie, jedzenie, transport, potrzebne ubrania, ubezpieczenia (w oryginale tzw. must haves)
 • Druga część powinna stanowić 30% całości zarobków. To kwota, którą zgodnie z tą zasadą powinniśmy przeznaczyć na to, co chcemy i cenimy. W tej kategorii mogą się znaleźć zarówno potrzeby związane z rozwijaniem zainteresowań, jak również ekskluzywne ubrania, posiłki w drogich restauracjach, książki, bilety do kina, na koncerty czy do teatru (w oryginale tzw. wants).
 • Trzecia część powinna stanowić 20% całości zarobków. To właśnie tą część swojej miesięcznej wypłaty powinniśmy przeznaczyć na oszczędności, w tym również na spłatę zadłużenia, jeśli takie posiadamy (w oryginale tzw. savings).

Według autorki tej zasady, taka organizacja finansów osobistych pozwala na budowanie zabezpieczenia na przyszłość w realny i stopniowy sposób. I wielu praktykujących oszczędzanie się z tym zgadza.

jak oszczędzać pieniądze

Zasada 50/30/20 – dlaczego jest efektywna?

Podstawą efektywności zasady 50/30/20 jest to, że nie jest spartańską, ani restrykcyjną zasadą, dlatego stosunkowo łatwo w niej wytrwać. Efektywność zapewnia także to, że nie koncentrujemy się na unikaniu małych wydatków. Jej podstawowym założeniem jest oszczędzanie na tym, co najdroższe np. lepiej skoncentrować się na szukaniu jak najkorzystniejszej oferty np. samochodu, kredytu, mieszkania, niż na unikaniu kupowania kawy na mieście. Efektywność tej zasady opiera się także na tym, że nie obiecuje ona cudów – po prostu zapewnia poprawę naszych finansów w najbliższym czasie.

Nie przegap: Jak najkorzystniej płacić w zagranicznych sklepach internetowych?

Zalety zasady oszczędzania 50/30/20 – dla kogo?

Niezaprzeczalnie największą zaletą zasady oszczędności 50/30/20 jest to, że nie jest ona restrykcyjna i stosunkowo łatwo ją wdrożyć - zwłaszcza początkującym. Budżet dzielimy tylko na 3 kategorie i nic poza tym nas nie interesuje. Żadnych skomplikowanych równań. Jednocześnie, jest to zasada, która uwzględnia indywidualne upodobania i potrzeby. Nie musimy rezygnować ze swoich upodobań, wciąż istnieje kwota, którą co miesiąc możemy przeznaczyć na swoje zainteresowania - pod warunkiem, że przeznaczamy nie więcej niż 30% miesięcznych zarobków. To pozwala zachować równowagę i nie mieć poczucia, że oszczędzając coś tracimy lub coś nas omija. Eksperci finansowi określają ja, jako najlepiej zbalansowaną zasadę oszczędzania.

jak oszczędzać pieniądze

Wady zasady oszczędzania 50/30/20 – kiedy nie warto jej stosować?

Choć zasada 50/30/20 jest świetnie zbalansowana, to jednak nie jest całkowicie pozbawiona wad i nie dla każdego będzie przydatna. Kiedy może się nie sprawdzić? Na przykład, gdy zamieszkujemy drogą lokalizację, wtedy 50% pensji może nie wystarczyć na pokrycie wszystkich kosztów utrzymania, z kolei zamieszkanie gdzie indziej, znacznie podwyższy koszty dojazdu do pracy. Krytycy tej metody zarzucają jej także, że Elizabeth Warren nie wskazuje dokładnie, co jest potrzebą, a co zachcianką. Czy samochód jest zachcianką, jeśli zapewnia dojazd do pracy? Czym jest telefon? W różnych społeczeństwach po prostu rzecz ta traktowana jest inaczej i niektórym może sprawiać trudność rozsądne podzielenie zarobków na te trzy kategorie.

jak oszczędzać pieniądze

Przeciętne oszczędności Polaków – ile powinny wynosić?

Ponieważ mediana pensji w Polsce z początkiem 2019 r. wynosiła 2512,72 zł netto[2], prześledźmy w takim razie jak powinno rozkładać się według zasady 50/30/20 wydawanie i oszczędzanie pieniędzy w przypadku zarabiania tej kwoty przez osobę mieszkającą samotnie.

 • 1250 zł – tyle powinny wynosić miesięczne wydatki z tytułu potrzeb bez których nie potrafi się obejść;
 • 750 zł – tyle powinny wynosić miesięczne wydatki na rozwijanie zainteresowań oraz zachcianki;
 • 500 zł – tyle powinny wynosić miesięczne oszczędności.

Podsumowując – Jak oszczędzać pieniądze? Poznaj cenioną przez ekspertów zasadę 50/30/20

Jeśli pytasz o to jak oszczędzać pieniądze efektywnie, powinieneś uwzględnić zasadę 50/30/20. Już od ponad dekady jest jedną z najważniejszych i najprostszych zasad oszczędzania pieniędzy, a zwolennicy zasady Warren potwierdzają jej skuteczność.

Artykuł był dla Ciebie interesujący? A może zasadę oszczędzania 50/30/20 stosujesz od dawna? Podziel się swoją opinią o niej z pozostałymi czytelnikami naszego bloga.

[1] Zob. E. Warren, All Your Worth: The Ultimate Lifetime Money Plan, 2006.

[2] Źródło: https://www.praca.pl/poradniki/rynek-pracy/mediana-zarobkow-w-polsce-roznice-miedzy-mediana-a-srednia-zarobkow_pr-2154.html/ 3510,67 zł brutto.

[Głosów: 9   Average: 3.4/5]
O autorze /

Marta Kozioł, content creator kantoronline.pl. Od koncepcji tekstu, poprzez wywiady z analitykami walutowymi, aż po publikację. Za artykułami kantoronline.pl stoi więcej niż jedna osoba, ale to dzięki niej cały czas coś się tworzy. Posiada akademickie podstawy z zakresu dziennikarstwa i łączy je z czujnym spojrzeniem na to, co ważne dla użytkowników kantoru internetowego.

3 komentarze

 • Paula

  21 września 2019

  Próbowałam na lokatach, na specjanych kontach krótko i długoterminowych ale to sa grosze co sie wyciagało. Teraz jestem w totalnym dołku oszczednosciowym, a do emerytury zostało raptem 15 lat. Zleci jak z bicza strzelił. Od lipca w firmie weszlismy w PPK - poczatkowo nie chciałam, ale w sumie niewiele mam do stracenia, a jednak jest tez dopłata od pracodawcy i państwa, wiec szkoda byc stratnym

 • Karol

  5 lutego 2020

  Ja zacząłem oszczędzanie od notowania wszystkich swoich wydatków do excela oraz przypisywania ich do kategorii takich jak na przykład płatności, żywność bądź rozrywka. Na koniec miecha widać na co wydajemy więcej niż powinniśmy i można owe wydatki zacząć „obcinać”. Polecam każdemu bowiem nawet nie zdajemy sobie sprawy ile co miesiąc przeznaczamy na nasze zachcianki.

 • Paweł

  17 października 2020

  Wiele osób nie chce lub po prostu nie potrafi oszczędzać. Myślę, że informacje z powyższego artykułu będą dla wszystkich dużą motywacją, aby zacząć.

Dodaj komentarz