Powrót

Jak pracuje doradca kredytowy? Oto kluczowe aspekty jego pracy

Rynek kredytów od dłuższego czasu może pochwalić się bardzo dużymi wzrostami. Według danych BIK tylko w pierwszych 8 miesiącach 2021 roku udzielono 4 461 000 kredytów ratalnych i gotówkowych oraz 181 tys. kredytów hipotecznych. Łączna kwota nowych zobowiązań wynosi przy tym ponad 113 mld zł. W związku z tym jeszcze większe znaczenie zyskuje doradca kredytowy. Dzięki jego pracy zaciąganie zobowiązań i wyszukiwanie ofert jest zdecydowanie prostsze. Warto dowiedzieć się więcej na temat jego obowiązków i poznać korzyści wynikające ze skorzystania z oferty.

Doradztwo kredytowe: na czym polega?

Samodzielne ubieganie się o kredyt jest stresujące i wymaga posiadania wszechstronnej wiedzy dotyczącej wielu finansowych mechanizmów. Wprawdzie bezpośredni kontakt z bankiem jest możliwy, a jego pracownicy okazują wsparcie np. w trakcie wypełniania dokumentów, jednak uzyskanie dostępu do różnorodnych ofert i rozwianie wszystkich wątpliwości nie będzie możliwe. – Pomoc w uzyskaniu kredytu oferuje doradca kredytowy, czyli ekspert specjalizujący się w wyszukiwaniu najlepszych ofert kredytów oraz wsparciu w trakcie całego procesu – tłumaczy Michał Dawidowicz, autor BlogKredytowy.pl, który zajmuje się również doradztwem kredytowym. Jego kompetencje są przy tym zdecydowanie szersze i pozwalają na kompleksowe zajęcie się interesami kredytobiorcy.

Ekspert finansowy, doradca kredytowy, pośrednik: czym się różnią?

Przeglądając oferty osób zajmujących się doradztwem kredytowym, można zwrócić uwagę na różne sposoby, w jaki określają swoje stanowisko. Doradca kredytowy hipoteczny zajmuje się głównie rynkiem kredytów hipotecznych, może więc wspomóc klienta m.in. w zakupie mieszkania czy sfinansowaniu budowy domu. Niezależny doradca kredytowy (w przeciwieństwie np. do eksperta finansowego, eksperta kredytowego czy pośrednika kredytowego) zajmuje się doradztwem kredytowym, jednak nie współpracuje z żadnymi bankami. To niezwykle istotne, ponieważ w związku z tym pobiera wynagrodzenie od klienta. Zdecydowana większość działających na rynku ekspertów pośredniczy w otrzymaniu kredytu, a więc ich usługi – z perspektywy kredytobiorcy – są całkowicie bezpłatne.

O co pyta doradca kredytowy?

Przed rozpoczęciem współpracy z doradcą kredytowym warto dobrze przygotować się do całego procesu. Oto kwestie, które mogą zostać poruszone w trakcie pierwszej rozmowy:

  • Wysokość zarobków: z perspektywy banku liczy się przede wszystkim zdolność kredytowa klienta. Doradca kredytowy hipoteczny powinien znać więc wysokość dochodów kredytobiorców.
  • Inne zobowiązania: spłacanie innych kredytów znacząco obniża kwotę, jaką będziesz w stanie wygospodarować na potrzeby kolejnych zobowiązań. Przygotuj wobec tego informacje na temat spłacanych kredytów (oraz np. posiadanej karty kredytowej).
  • Wysokość wkładu własnego: obecnie minimalny wkład własny wynosi 10%, część banków oczekuje jednak przynajmniej 20% wartości nieruchomości. Ta informacja pozwoli więc dobrać odpowiednią ofertę.
  • Kwota kredytu: warto realnie oszacować swoje potrzeby i dostosować kredyt do możliwości domowego budżetu. Ekspert finansowy będzie przydatny również w tym przypadku.

Czym zajmie się doradca kredytowy?

Zakres obowiązków doradcy kredytowego nie kończy się na przedstawieniu wyliczeń dotyczących ofert poszczególnych banków. Doradztwo kredytowe zakłada przede wszystkim analizę aktualnych możliwości finansowych oraz dobranie produktów, które będą nie tylko najtańsze, ale również dostosowane do sytuacji ekonomicznej i życiowej kredytobiorcy. Należy przy tym zwrócić uwagę m.in. na źródło oraz typ osiąganych dochodów, staż pracy, kwestie prywatne, posiadane zobowiązania oraz dotychczasową historię kredytową. Po dobraniu najlepszej oferty doradca kredytowy pomoże także w uzupełnieniu wniosku oraz prześle go do wybranej instytucji. Kredytobiorca zyskuje przy tym pewność, że nad całym procesem czuwa profesjonalista, który będzie również w stanie okazać merytoryczne wsparcie i rozwiewać pojawiające się wątpliwości dotyczące skomplikowanych mechanizmów.

[Głosów: 0   Average: 0/5]

Dodaj komentarz