Powrót
kryzys finansowy

Jak przygotować się na kryzys finansowy?

Ostatnie wydarzenia na świecie sprawiają, że wielu z nas czuje, że nadciąga coś niedobrego. Czy kryzys zdrowotny pociągnie za sobą kryzys finansowy? Turystyka, gastronomia, linie lotnicze, edukacja, globalny eksport i import, imprezy rozrywkowe, kulturalne i sportowe, a nawet zwykłe spotkania na mieście – wszystko zostało wstrzymane lub odwołane. Cokolwiek nas czeka: perspektywa ta stanie się mniej groźna, jeśli będziemy na nią przygotowani. Oto 6 wskazówek, jak przygotować się na kryzys finansowy.

1. Oszczędności

Spadek konsumpcji i prywatnych inwestycji, huśtawka na rynku walutowym, widmo recesji. Wszystko to łatwiej jest przeżyć, kiedy mamy solidną poduszkę finansową. Zbliżający się kryzys finansowy, który na naszych oczach może zrujnować światowe i lokalne gospodarki, sprawia, że posiadanie oszczędności jest jeszcze ważniejsze, niż kiedykolwiek wcześniej.

„Jeśli nie masz jeszcze awaryjnej poduszki finansowej, nadszedł czas, aby zacząć ją tworzyć. Rozsądne jest posiadanie na koncie kwoty w wysokości od trzech do sześciu miesięcznych pensji, aby nie zabrakło nam pieniędzy do czasu, w którym koniunktura i wszystko inne wróci do normy” - mówi Robert Madejski, Starszy Dealer Walutowy Kantoronline.pl.

Zgadzamy się z tym i polecamy oszczędzanie rozpocząć od jednej z najprostszych i najskuteczniejszych zasad oszczędzania: 50/30/20. Więcej o niej dowiesz się stąd: Jak oszczędzać pieniądze efektywnie? Poznaj cenioną przez ekspertów zasadę 50/30/20

kryzys finansowy

2. Przygotuj się na zmniejszenie miesięcznych wydatków

Żeby przygotować się do zmniejszenia wydatków, trzeba dokładnie wiedzieć, ile one wynoszą.  Stąd tak ważne jest prowadzenie tygodniowego lub miesięcznego budżetu. Dzięki budżetowi dowiesz się nie tylko, czy żyjesz powyżej czy poniżej swoich możliwości finansowych, ale także zobaczysz z których wydatków opłaca się zrezygnować, a z których nie warto. Kiedy trzeba zrobić konkretne cięcia budżetowe, czasem może się okazać, że rezygnacja z małych wydatków niewiele zmieni i trzeba będzie przesunąć lub zrezygnować z dużych zakupów, albo postarać się o zmniejszenie kosztów stałych.

Samo prowadzenie budżetu jest naprawdę świetne, ponieważ nie tylko przygotowuje do zmniejszenia wydatków, ale też często otwiera oczy na to, czy faktycznie rozsądnie dysponujemy swoimi pieniędzmi. Być może subskrybujemy platformy streamingowe, które teraz wydają nam się zbędne, albo wciąż płacimy zawyżoną opłatę za konto w banku, Internet czy telefon.

kryzys finansowy

3. Szukaj dodatkowych źródeł dochodu

Nadciągający kryzys finansowy powoduje, że obawiamy się wzrostu bezrobocia, cięć w wypłatach, a nawet bankructwa niektórych branż. Jeśli sytuacja będzie się pogarszać, a perspektyw na polepszenie nie będzie widać, trudno, aby utrzymać dotychczasowy poziom życia trzeba będzie więcej pracować. Dlatego też, dobrze jest już teraz przemyśleć, w jaki sposób można zarobić więcej pieniędzy?

Oczywiście obecna technologia wiele rzeczy ułatwia i dostępne są teraz nowe sposoby na dodatkową gotówkę np. poprzez aplikacje do zarabiania pieniędzy, linki afiliacyjne czy polecanie produktów na Instagramie.

Kiedy jednak do zarabiania pieniędzy przez Internet brakuje nam umiejętności, pamiętajmy że cały czas atrakcyjne pozostają tradycyjne sposoby takie jak: wyprzedaż online niepotrzebnych rzeczy (książki, ubrania, meble, dekoracje, sprzęt elektroniczny) albo udzielanie korepetycji online.

kryzys finansowy

4. Bądź na bieżąco z newsami ze świata finansów

Dla niektórych newsy z rynków finansowych mogą wydawać się zbyt skomplikowane i nie warte uwagi. Ale w sytuacji globalnego kryzysu finansowego decyzje, które teraz podejmują banki centralne i rządy, mają wpływ na przyszłość finansową nie tylko kredytobiorców i przedsiębiorców, ale wszystkich obywateli.

„Kryzys finansowy może sprawić, że banki komercyjne i przedsiębiorcy mogą potrzebować pomocy rządu, a rząd może ich wspierać na różne sposoby. Walcząc z przeciwnikiem jakim jest teraz koronawirus, decydenci mogą zmienić wcześniej obraną przez siebie politykę, mogą zadecydować o przekazaniu wsparcia finansowego, np. po spełnieniu określonych warunków umorzyć składkę ZUS na 3 miesiące, odłożyć termin płatności podatków czy dopłacić do wypłat pracowników albo tak jak to było w Szanghaju, zwolnić właścicieli barów i restauracji z opłat za czynsz. Tego rodzaju decyzji może być wiele i część z nich może mieć przełożenie również na zdolność finansową każdego z nas.” – podkreśla Robert Madejski.

Sądzimy podobnie, i tym bardziej zachęcamy do odwiedzania co poniedziałek naszego działu Walutowa Prasówka, w której przekazujemy cotygodniowe newsy z rynku walutowego.

kryzys finansowy

5. Pamiętaj o przeglądach i naprawach oraz zadbaj o swoje zdrowie

Rutynowa konserwacja np. samochodu i naprawianie usterek wtedy, gdy są małe pozwoli nam uniknąć kosztownych napraw w przyszłości. Nawet jeśli teraz sądzisz, że nie masz czasu na regularne zajmowanie się tego rodzaju sprawami, lepiej się do tego zmusić, niż potem zostać przygniecionym większymi wydatkami. Ta sama kwestia dotyczy naszego zdrowia. Taniej jest profilaktycznie prowadzić zdrowy tryb życia, niż potem leczyć ciężkie choroby np. cukrzycę czy nadciśnienie. To szczególnie ważne w przypadku, gdy tak jak teraz mamy do czynienia z kryzysem zdrowotnym, a ryzyko zachorowania na koronawirusa jest bardzo duże i w najlepszym przypadku unieruchomi nas na kilka tygodni czy miesięcy.

Dlatego przyłączamy się do apelu #zostańwdomu, aby zmniejszyć ryzyko zakażenia. My także przeliśmy w tryb pracy zdalnej, aby zapewnić bezpieczeństwo naszym pracownikom i ich rodzinom!

kryzys finansowy

6. Bezpieczne oszczędności z Bankowym Funduszem Gwarancyjnym

Choć to teraz mało prawdopodobne, czasem jednak lepiej dmuchać na zimne i przygotować się na to, że banki komercyjne, nawet te największe, mogą zawieść. Polski system rekompensat chroni Bankowy Fundusz Gwarancyjny. Ale ze względu na to, że Bankowy Fundusz Gwarancyjny obejmuje gwarancją środki do kwoty 100 000 EUR, jeśli mamy w banku zdeponowaną większa sumę, lepiej ją rozlokować w kilku bankach, tak aby nasze środki były objęte gwarancją. Bankowy Fundusz Gwarancyjny zwróci nam środki w przypadku niewypłacalności banku, w którym były one zdeponowane.

Podsumowanie – Jak przygotować się na kryzys finansowy?

Czy po kryzysie zdrowotnym, czeka nas długotrwały kryzys finansowy? Cóż, nie wiemy, co czeka nas za rogiem, ale mamy nadzieję, że nie będzie to aż tak przerażające, jak głoszą najczarniejsze scenariusze. Ale jeśli już teraz możesz coś zrobić, aby zapobiec problemom w przyszłości, lepiej prostu to zrobić. Dzięki odpowiedniemu przygotowaniu można zapobiec osobistemu kryzysowi finansowemu, który mógłby negatywnie wpłynąć na nasze życie.

Jak sądzicie: czy kryzys finansowy 2020 będzie większy, niż ten z 2008 roku po upadku Lehman Brothers? Dajcie też znać, jeśli macie własne sposoby na ochronę swoich finansów przed globalnym kryzysem.

[Głosów: 15   Average: 3.9/5]
O autorze /

Marta Kozioł, content creator kantoronline.pl. Od koncepcji tekstu, poprzez wywiady z analitykami walutowymi, aż po publikację. Za artykułami kantoronline.pl stoi więcej niż jedna osoba, ale to dzięki niej cały czas coś się tworzy. Posiada akademickie podstawy z zakresu dziennikarstwa i łączy je z czujnym spojrzeniem na to, co ważne dla użytkowników kantoru internetowego.

Dodaj komentarz