Powrót
zagraniczny kontrahent

Jak sprawdzić, czy zagraniczny kontrahent jest wiarygodny?

A co, jeśli zagraniczny kontrahent nie zapłaci? Strach przed rozwojem na międzynarodowym rynku bywa symptomem małej firmy i nierzadko powstrzymuje przed zagraniczną ekspansją. Ryzyko związane ze startem na obcym rynku możesz jednak zmniejszyć, skrupulatnie sprawdzając wiarygodność kontrahenta. Jak sprawdzić, czy  zagraniczny kontrahent jest wiarygodny?

Wiarygodny, zagraniczny kontrahent - jego znalezienie nigdy nie było łatwe. Nigdy też, średni czas niezapłaconych należności w Europie, nie był krótszy niż w Polsce. Jeśli w 2019 roku w Europie wynosił on 40 dni, tak w Polsce 26 dni. Wiadomo: dla firm MŚP kilka niezapłaconych faktur może oznaczać utratę płynności finansowej. Z drugiej jednak strony, międzynarodowy rozwój stanowi niebagatelną szansę dla rozwoju firmy. Dlatego przed nawiązaniem współpracy z zagranicznym kontrahentem potrzebujesz twardych dowodów na to, że jest on wiarygodny i uczciwy. Jak sprawdzić wiarygodność zagranicznego kontrahenta?

zagraniczny kontrahent

Sprawdzanie wiarygodności kontrahenta z UE

Od wiarygodności zagranicznego kontrahenta zależy powodzenie Twojej pierwszej, międzynarodowej transakcji. Czy na pewno wiesz, jak ją zweryfikować? Na początku sprawdź, czy i gdzie Twój zagraniczny kontrahent posiada biuro, oddziały, agencje lub przedstawicielstwo. Wejdź na stronę internetową kontrahenta i zobacz, gdzie zarejestrowana jest siedziba jego firmy. Zwróć uwagę, czy nie jest zlokalizowana w krajach egzotycznych, uznawanych za raje podatkowe. Jeśli adres budzi Twoje wątpliwości i chcesz przekonać się, że firma faktycznie istnieje, wejdź na Google Street View, wpisz adres kontrahenta i zobacz, czy w tym miejscu znajduje się jego siedziba. Wszystko się zgadza? Teraz prześledź aktywność kontrahenta w mediach społecznościowych. Przede wszystkim sprawdź opinię o nim na Facebooku i LinkedIn. Możesz tam znaleźć zarówno pozytywne opinie i referencje od klientów lub partnerów, jak i negatywne komentarze dotyczące jego działalności.

zagraniczny kontrahent

Sprawdź europejski portal e-justice.europa.eu

Portal e-justice.europa.eu powstał dekadę temu, dając członkom UE dostęp do rejestrów z poszczególnych krajów. Dzięki niemu, jako polski przedsiębiorca masz dostęp do m.in. rejestru działających firm i spółek ze wszystkich krajów Unii Europejskiej. Wejdź w zakładkę Registers – business, insolvency & land i sprawdź, czy firma Twojego kontrahenta np. z Niemiec faktycznie prowadzi zarejestrowaną działalność. Następnie przejdź do zakładki Bankruptcy and insolvency registers, aby zobaczyć, czy firma Twojego kontrahenta nie jest w stanie upadłości lub jest niewypłacalna. Portal e-justice.europa.eu jest dostępny również w języku polskim pod nazwą e-sprawiedliwość.

Sprawdź portal e-justice.europa.eu

zagraniczny kontrahent

Sprawdź europejski rejestr VIES

Rejestr VIES, czyli VAT Information Exchange System pomoże Ci sprawdzić, czy Twój kontrahent posiada aktywny numer VAT UE. Rejestr ten prowadzi Komisja Europejska i dzięki niemu zweryfikujesz czy kontrahent posiada licencję na handel w UE z 0% VAT. W wyszukiwarce podaj NIP kontrahenta zza granicy i określ z jakiego kraju pochodzi. Jeśli Twojego kontrahenta nie będzie w tym rejestrze, ale pomimo tego będzie utrzymywał, że jest zarejestrowany, możesz zażądać weryfikacji w urzędzie skarbowym w jego kraju.

Sprawdź rejestr VIES

Czy wiesz, z kim współpracuje Twój kontrahent?

No dobrze. Zweryfikowałeś już siedzibę i niezbędne licencje zagranicznego kontrahenta, teraz czas na sprawdzenie jego referencji oraz firm z którymi wcześniej współpracował. Chodzi o to, aby przed zawarciem umowy zapytać zagranicznego kontrahenta o firmy z którymi dotychczas współpracował. Poświęć czas na nawiązanie z wybranymi firmami kontaktu. W ten sposób od samego źródła dowiesz się, czy Twój potencjalny kontrahent jest wiarygodny i czy warto zawrzeć z nim transakcję.

zagraniczny kontrahent

Kiedy być czujnym wobec zagranicznego kontrahenta?

Jeśli zagraniczny kontrahent zaniża cenę towaru albo oferuje zupełnie inne produkty niż w branży w której działa, zwiększ swoją czujność. Powinieneś być podejrzliwy także wtedy, gdy kontrahent ogranicza reklamację zakupionego towaru lub odwleka podpisanie umowy, złożenie zamówienia lub innego rodzaju potwierdzenia zamówienia produktów. Trzeba pamiętać, że   wyeliminowanie ryzyka związanego z ekspansją zagraniczną w 100% nie jest możliwe. Dzięki prześwietleniu historii i doświadczenia kontrahenta z Niemiec, Włoch czy Hiszpanii możemy zmniejszyć to ryzyko.

Jaki jest średni czas płatności w krajach UE?

Możesz być zaskoczony faktem, że w wielu krajach UE średni czas oczekiwania na płatność jest dłuższy, niż w Polsce (26 dni). Jeśli Twój zagraniczny kontrahent pochodzi z Grecji – istnieje duże prawdopodobieństwo, ze zapłaci dopiero po 64 dniach. Z kolei najszybciej należność od zagranicznego kontrahenta najpewniej otrzymasz z Estonii, w której średni czas oczekiwania na płatność to 17 dni. Przejrzyj poniższą grafikę, żeby dowiedzieć się jaki jest średni czas oczekiwania na należność w krajach Unii Europejskiej (dane za 2019 rok).

zagraniczny kontrahent

Należności w walutach - jak najtaniej przewalutować środki?

Odkąd Twoja firma wystartuje na rynku zagranicznym duże znaczenie dla finansów będą miały kursy walut, szczególnie kurs EUR/PLN. Zawierając umowę z kontrahentem na dłuższy okres, musisz się liczyć z tym, że kursy walut są zmienne. W tej sytuacji warto, żebyś był na bieżąco z newsami z rynku walutowego. Możesz je śledzić co poniedziałek, czytając naszą Walutową Prasówkę, w której zbieramy i komentujemy kursy EUR, GBP i USD. W Kantoronline.pl od 9 lat współpracujemy z firmami MŚP, takimi jak Twoja, umożliwiając oszczędną wymianę i transfer walut online. Załóż konto na Kantoronline.pl, aby zaoszczędzić na wysokich opłatach bankowych za przewalutowanie, ukrytych w kursie sprzedaży lub kupna waluty. Nieważne, czy tylko odbierasz płatności czy ponosisz należności w walutach: z nami zaoszczędzisz do 8% w porównaniu do wymiany walut w banku.

Nie przegap: Czy warto inwestować w funty brytyjskie (GBP)?

zagraniczny kontrahent

Podsumowując - Jak sprawdzić, czy zagraniczny kontrahent jest wiarygodny?

Od zagranicznego kontrahenta będzie Cię dzieliło wiele barier: setki kilometrów, regulacje prawne, język, waluta. I właśnie te bariery, nieuczciwy kontrahent może wykorzystać na Twoją niekorzyść. Niemniej jednak, Unia Europejska robi co może, aby ułatwić przedsiębiorcom międzynarodową współpracę m.in. poprzez agregowane rejestry danych ze wszystkich krajów UE.  Warto z nich korzystać, zwłaszcza w czasach koronawirusa, kiedy cały świat boryka się z efektami pandemii.  Wiadomo, że efekty te potrwają dłużej niż sama pandemia, ale wiele zależy tutaj od postawy przedsiębiorców. Zbudowanie na nowo sieci zagranicznych kontrahentów na pewno jest teraz trudniejsze, ale z pewnością nie niemożliwe. Żeby się o tym przekonać, trzeba po prostu zacząć szukać wiarygodnego kontrahenta.

Chcesz podzielić się z nami doświadczeniem lub zadać pytanie? Jeśli tak, zostaw komentarz poniżej, a my odpowiemy na niego najszybciej jak to możliwe.

Źródła:

  • https://www.intrum.com/publications/european-payment-report/european-payment-report-2019/
  • https://www.biznes.gov.pl/pl/firma/kontrahenci-i-klienci/chce-nawiazac-wspolprace-z-kontrahentem/jak-sprawdzic-kontrahenta-weryfikacja-wiarygodnosci-partnera-biznesowego?utm_source=newsletter&utm_medium=email&utm_campaign=artykul_weryfikacja_kontrahenta_cala_baza
[Głosów: 2   Average: 5/5]
O autorze /

Marta Kozioł, content creator kantoronline.pl. Od koncepcji tekstu, poprzez wywiady z analitykami walutowymi, aż po publikację. Za artykułami kantoronline.pl stoi więcej niż jedna osoba, ale to dzięki niej cały czas coś się tworzy. Posiada akademickie podstawy z zakresu dziennikarstwa i łączy je z czujnym spojrzeniem na to, co ważne dla użytkowników kantoru internetowego.

Dodaj komentarz