Powrót
ile kosztuje przewalutowanie

Jak sprawdzić, ile kosztuje przewalutowanie?

Kiedy wymieniasz walutę, znasz jedynie kurs sprzedaży i kurs kupna waluty. Ale nie wiesz, ile kosztuje przewalutowanie. Możesz wierzyć kantorom lub bankom na słowo, że ich marże są niewysokie. Ale możesz także wykonać kilka działań i dowiedzieć się, ile faktycznie płacisz za wymianę waluty. Pokazujemy, jak to zrobić. 

„Euro jest teraz drogie” - często myślimy. Ale nie do końca jest dla nas jasne, czy jest drogie, ponieważ marża kantoru lub banku jest zawyżona, czy dlatego, że kurs EUR umocnił się na rynku walutowym. Sprawdź, jak obliczyć ile kosztuje przewalutowanie i być pewnym, że wymieniasz walutę po najlepszym kursie na rynku.

Jak sprawdzić, ile kosztuje przewalutowanie?

Aby sprawdzić, ile kosztuje przewalutowanie potrzebujesz dwóch danych.

  1. Pierwszą z nich jest kurs kupna lub kurs sprzedaży waluty (w zależności od tego, czy chcesz sprzedać czy kupić walutę). Zwróć uwagę na to, że kupując walutę obowiązuje Cię kurs sprzedaży, a sprzedając walutę obowiązuje Cię kurs kupna.
  2. Drugą daną, której potrzebujesz jest kurs rynkowy waluty z tego samego dnia, godziny i minuty, a najlepiej także sekundy (!), co kurs kupna lub kurs sprzedaży. Kurs rynkowy waluty łatwo sprawdzisz na stronie stooq.com lub investing.com.

ile kosztuje przewalutowanie

Kiedy już masz obie potrzebne dane: kurs sprzedaży lub kurs kupna waluty oraz kurs rynkowy, czas na rozpoczęcie obliczeń. Wystarczy od kursu kupna lub kursu sprzedaży odjąć kurs rynkowy waluty. Wynik, jaki uzyskasz jest kosztem, jaki poniesiesz za wymianę waluty.

ile kosztuje przewalutowanie

A jak obliczyć, ile wynosi koszt przewalutowania w procentach? Do tego przyda się wzór na obliczanie tego, o ile procent wzrosła/zmalała liczba, czyli:

Sprawdź poniżej przykład, jak prawidłowo obliczyć koszt przewalutowania.

Przykład - Ile kosztuje przewalutowanie?

Marek zamierza kupić EUR. Pierwszą daną, której szuka jest kurs sprzedaży EUR. Na stronie Kantoronline.pl widzi, że kurs ten 1 października 2020 roku o godz. 11:00 wynosi: 4,5314 PLN.

ile kosztuje przewalutowanie

 

Teraz Marek musi dowiedzieć się, jaką wartość w tym samym czasie miał kurs rynkowy EUR/PLN. Wchodzi na stronę investing.com i wprowadza do wyszukiwarki parę walutową EUR/PLN. Z danych w tym serwisie wynika, że kurs EUR/PLN 1 października o godz. 11:00 wynosił: 4,5158 PLN.

4,5314 PLN - 4,5158 PLN = 0,0156 PLN

0,0156 PLN/ 4,5158 = 0,003454

0,003454 x 100 = 0,35%

W podanym przykładzie koszt przewalutowania EUR/PLN wynosi ok. 0,35%.

Od czego zależy koszt przewalutowania?

To nieprawda, że w koszt przewalutowania pieniędzy jest wszędzie taki sam. Po pierwsze zależy on od tego, gdzie wymieniamy walutę, a wiec czy jest to kantor internetowy, kantor stacjonarny, czy bank. Każda z tych instytucji nalicza marżę według własnych zasad i regulaminu. Największych kosztów przewalutowania powinniśmy spodziewać się w kantorach stacjonarnych zlokalizowanych na lotniskach i dworcach, gdzie mogą one przekroczyć poziom nawet 10%. Natomiast najniższe (ok. 0,30%-6%) koszty przewalutowania są dostępne w kantorach internetowych, które nie ponoszą kosztu przechowywania i operowania gotówką ani drogiej lokalizacji w centrum miasta. Po drugie, koszt przewalutowania zależy również od tego, jaką walutę chcemy wymienić. Jeśli jest to popularna, często kupowana i sprzedawana waluta w Polsce, jaką jest np. EUR, wtedy możemy się spodziewać niższego kosztu przewalutowania. Jeśli chcemy wymienić rzadką walutę w Polsce, np. szekla izraelskiego (ILS) musimy się liczyć z tym, że koszt wymiany będzie nieco wyższy. Po trzecie koszt przewalutowania zależny jest także od koniunktury na rynku walutowym, czyli tego jaka jest zmienność danej pary walutowej. Waluty okrzepłe, takie których kursy nie zaliczają spektakularnych spadków i wzrostów można wymienić po niższych kosztach.

Sprawdź ofertę Kantoronline.pl

Jeśli chcesz wymieniać waluty po najniższych stawkach na rynku, sprawdź ofertę Kantoronline.pl. w której jako nowy użytkownik, możesz wymieniać waluty EUR, USD, GBP i CHF z 30% rabatem od spreadu walutowego przez 3 miesiące.

Podsumowując - Jak sprawdzić, ile kosztuje przewalutowanie?

To, ile płacimy za wymianę waluty zależy od wielu czynników. Niemniej jednak w dzisiejszych czasach mamy wybór - możemy wymieniać waluty tam, gdzie w danym momencie ich kursy są najbardziej atrakcyjne. I nie musimy bankom ani kantorom wierzyć na słowo: za pomocą kilku działań, sami pomożemy sprawdzić czy wymiana wlauty w danym miejscu opłaca się, czy nie.

Zastanawiasz się, czy kurs EUR, USD, GBP lub CHF umocni się na rynku walutowym? Nie przegap naszej Walutowej Prasówki, w której co poniedziałek analizujemy kursy głównych walut. Czekamy również na Twoje komentarze dotyczące kosztów przewalutowania pieniędzy.

[Głosów: 6   Average: 5/5]
O autorze /

Marta Kozioł, content creator kantoronline.pl. Od koncepcji tekstu, poprzez wywiady z analitykami walutowymi, aż po publikację. Za artykułami kantoronline.pl stoi więcej niż jedna osoba, ale to dzięki niej cały czas coś się tworzy. Posiada akademickie podstawy z zakresu dziennikarstwa i łączy je z czujnym spojrzeniem na to, co ważne dla użytkowników kantoru internetowego.

Comment(1)

  • Joanna

    19 października 2020

    Kursy walut codziennie mogą się zmieniać, mniej lub bardziej. Warto to śledzić, mieć swój wybrany kantor online, gdzie najlepiej sprawdzać obecne kursy oraz gdzie najkorzystniej wychodzi przewalutowanie pieniędzy.

Dodaj komentarz