Powrót
konto bankowe w Szwajcarii

Jak założyć konto bankowe w Szwajcarii?

Chcesz założyć konto bankowe w Szwajcarii? Bez względu na to, czy ma to być podstawowy rachunek bankowy, czy chcesz, aby szwajcarski bankier zarządzał Twoim majątkiem, musisz poznać realia szwajcarskiej bankowości. Sprawdź, jak założyć konto bankowe w Szwajcarii i czy legendarna, szwajcarska tajemnica bankowa jest dziś tak samo pilnie strzeżona, jak 100 lat temu.

Kto może założyć konto bankowe w Szwajcarii?

Teoretycznie konto w szwajcarskim banku może założyć każdy obcokrajowiec, który ukończył 18 rok życia. Teoretycznie, ponieważ w praktyce, w zależności od sytuacji politycznej na świecie, szwajcarski bank może nałożyć ograniczenia wobec osób określonej narodowości. Obecnie problem z założeniem konta w Szwajcarii mają Rosjanie oraz Irakijczycy (mogą złożyć wniosek, ale najprawdopodobniej nie zostanie on zatwierdzony). Niemniej jednak, szwajcarscy bankierzy słyną z tego, że są otwarci na zagranicznych klientów, a do wprowadzenia tego rodzaju ograniczeń zostali zmuszeni przez presję polityczną.

konto bankowe w Szwajcarii

Jakie dokumenty są potrzebne do założenia konta w banku szwajcarskim?

Podobnie jak w Polsce, aby założyć konto bankowe w Szwajcarii potrzebny jest dokument potwierdzający tożsamość, w tym wypadku najlepszy będzie paszport. Jeśli chcesz ulokować w szwajcarskim banku pieniądze, będziesz musisz dołączyć dokumenty potwierdzające ich legalność (np. list od pracodawcy albo umowa sprzedaży nieruchomości). Dodatkowo wszystkie dokumenty muszą być potwierdzone przez notariusza, a im większą sumę pieniędzy chcesz ulokować na rachunku, tym szczegółowość dokumentów potwierdzających ich legalność musi być większa[1]. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości szwajcarski bank prześwietli Twoje konotacje polityczne oraz wszelkie dostępne publikacje na temat prowadzonej przez Ciebie działalności. Natomiast w sytuacji, w której chcesz założyć po prostu podstawowe konto bankowe jako rezydent Szwajcarii, będziesz potrzebował także dokumentu potwierdzającego status pobytu oraz adresu pobytu (np. rachunki za media). Proces zakładania konta w Szwajcarii powinien potrwać nie więcej niż miesiąc.

Czy można założyć konto w Szwajcarii przez Internet?

Tak, w Szwajcarii można założyć konto zarówno osobiście, jak i przez Internet oraz drogą pocztową. Najczęściej wygląda to tak, że na stronie internetowej szwajcarskiego banku zamawiasz usługę otworzenia rachunku, po czym wszelkie potrzebne formularze do wypełnienia otrzymujesz pocztą. Po wypełnieniu formularzy oraz dołączeniu do nich kopii dokumentów poświadczonych notarialnie, formularze trzeba odesłać drogą pocztową. Nie jest to jednak regułą - niektóre szwajcarskie banki pozwalają na założenie konta wyłącznie online lub poprzez pośrednika.

konto bankowe w Szwajcarii

Z jakich banków składa się system bankowy w Szwajcarii?

System bankowy w Szwajcarii składa się z wielu grup banków uniwersalnych, na które łącznie w 2005 roku składało się 371 banków! Grupy szwajcarskich banków to: banki kantonalne (w tych bankach zobowiązania gwarantują kantony), duże banki (USB AG oraz Credit Suisse Group), banki regionalne i kasy oszczędności, banki Raiffeisena (małe banki detaliczne), oddziały banków zagranicznych, prywatni bankierzy (najstarsze banki, zajmują się głównie zarządzaniem majątkami zagranicznych klientów), banki realizujące specjalne zadania oraz pozostałe banki (ich kapitał pochodzi z krajów Unii Europejskiej).

W jakim banku w Szwajcarii najlepiej założyć konto?

W Szwajcarii istnieje kilkaset banków, ale stosunkowo łatwo wybrać dla siebie najlepszy. Jeśli potrzebujesz konta osobistego do codziennego użytku, najlepszym wyborem będzie jeden z banków kantonalnych np. Zurich Kantonalbank, jeśli planujesz zamieszkać w Zurychu. Jeśli z kolei chcesz, aby szwajcarski bank zarządzał Twoim majątkiem wybierz bank krajowy taki jak UBS czy Credit Suisse albo jednego z prywatnych bankierów.

konto bankowe w Szwajcarii

Nie przegap: Praca w Szwajcarii. Czy warto zarabiać we frankach?

Czy pieniądze w szwajcarskim banku są bezpieczne?

Jest kilka czynników, które wpływają na to, że powszechnie uważa się, że pieniądze w szwajcarskich bankach są bezpieczne. Po pierwsze, Szwajcaria jest krajem politycznie neutralnym i stabilnym ekonomicznie: od 500 lat Szwajcarzy nie uczestniczyli w żadnej wojnie, nigdy nie było tu wysokiej inflacji czy nacjonalizacji majątków. Dlatego nawet wtedy, gdy świat pogrąża się w wojnie lub kryzysie ekonomicznym, można być pewnym, że pieniądze w Szwajcarii pozostaną przetrwają nienaruszone. Dodatkowo, większość tzw. „cantonal banks” np. Postfinance.ch czy Zurcher Kantonalbank, ubezpieczają środki klientów na kwotę 100 000 CHF. W przypadku największych szwajcarskich banków, takich jak Credit Suisse czy UBS Switzerland powszechnie uważa się, że są to tak gigantyczne banki, że nie jest możliwe, aby cokolwiek mogło zagrozić ich płynności.

Czy w Szwajcarii obowiązuje tajemnica bankowa?

W obecnych czasach ujawnianie informacji o rachunkach klientów przez bank jest w Szwajcarii nielegalne, ale nie oznacza to, że niemożliwe. Swoistym przełomem załamywania się tajemnicy bankowej w Szwajcarii był rok 2008, kiedy bank Julius Baer przekazał dane oraz historię operacji właścicieli rachunków założycielowi Wikileaks. Od tego czasu byliśmy świadkami wielu głośnych afer związanych z wyciekiem danych klientów szwajcarskich banków. I wszystko wskazuje na to, że szwajcarska tajemnica bankowa już  na zawsze pozostanie w sferze legend. Zaledwie kilka lat temu, ulegając presji Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i Niemiec, Szwajcaria podpisała umowy mające na celu zwalczanie oszustw podatkowych, tak więc dzisiaj, w razie podejrzeń szwajcarskie banki są zobligowane do współpracy z zagranicznymi władzami.

konto bankowe w Szwajcarii

Czy warto założyć konto bankowe w Szwajcarii?

Genewscy bankierzy już w XVI wieku pożyczali pieniądze królom Francji i Anglii, niemieckiej szlachcie oraz bogatym mieszczanom z całej Europy. Dzisiaj Szwajcaria jest jednym z 10 najważniejszych centrów finansowych na świecie, a bankowość jest jedną z najważniejszych dziedzin jej gospodarki. W ogólnym rozrachunku, w Szwajcarii ulokowana jest aż 1/3 aktywów zagranicznych klientów i można powiedzieć, że tradycyjnie już, szwajcarskie banki uzyskują świetne wyniki finansowe. Między innymi z tych powodów, frank szwajcarski jest uważany za jedną z najważniejszych walut bezpiecznych przystani. Ma to szczególne znaczenie również dla systemu bankowego, ponieważ w czasie kryzysu inwestorzy skupują CHF, przez co do Szwajcarii napływa jeszcze więcej kapitału[2]. Wszystko to sprawia, że wielu cudzoziemców z potężnymi majątkami wybiera Szwajcarię do ulokowania swoich pieniędzy zarówno we frankach szwajcarskich, euro czy dolarach amerykańskich.

Chcesz kupić lub sprzedać CHF? Sprawdź ofertę Kantoronline.pl, dzięki której możesz wymieniać CHF/PLN nawet 8% taniej niż w banku.

Jakie opłaty mogą mieć konta w szwajcarskich bankach?

W Szwajcarii koszty życia są wysokie, a utrzymanie konta bankowego również nie należy do tanich rozwiązań. Otwierając konto w szwajcarskim banku można się spodziewać opłat za  prowadzenie konta czy wypłatę gotówki z bankomatu, roczną opłatą mogą być objęte także karty debetowe i kredytowe. Dlatego przed wyborem rachunku bankowego, warto dokładnie prześledzić tabelę opłat i prowizji wybranego banku. Najdroższymi kontami w Szwajcarii są konta anonimowe (numerowane), a więc takie, które identyfikują klienta po numerze, a nie danych osobowych. Roczny koszt prowadzenia takiego konta może wynieść nawet 2000 CHF.

konto bankowe w Szwajcarii

Podsumowując – Jak założyć konto bankowe w Szwajcarii?

Założenie konta bankowego w Szwajcarii jest stosunkowo proste, jeśli zakładamy podstawowy rachunek bankowy. Sprawa się komplikuje, jeśli chcemy ulokować w banku większą sumę pieniędzy, ponieważ będziemy musieli szczegółowo wyjaśnić jej pochodzenie. Biorąc jednak pod uwagę status Szwajcarii jako jednego z najbezpieczniejszych krajów na świecie oraz trawiący globalną gospodarkę kryzys, wszystko wskazuje na to, że założenie konta w szwajcarskim banku jest warte zachodu.

Zaciekawił Cię nasz artykuł? Mamy nadzieję, że tak! Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o naszych korzystnych kursach CHF/PLN, ale nigdy jeszcze nie wymieniałeś waluty w kantorze internetowym, przeczytaj nasze publikacje: Co to jest spread walutowy? oraz Kantor online - jak działa wymiana waluty przez Internet?

[1] Zob. https://kancelaria-skarbiec.pl/raje-podatkowe/banki-szwajcarskie.html, dostęp: 18.08.2020 r.

[2] Por. http://dspace.uni.lodz.pl:8080/xmlui/bitstream/handle/11089/16795/foe209_Eugeniusz_Gostomski_93_101.pdf?sequence=1&isAllowed=y, dostęp: 19.08.2020 r.

[Głosów: 4   Average: 4.8/5]
O autorze /

Marta Kozioł, content creator kantoronline.pl. Od koncepcji tekstu, poprzez wywiady z analitykami walutowymi, aż po publikację. Za artykułami kantoronline.pl stoi więcej niż jedna osoba, ale to dzięki niej cały czas coś się tworzy. Posiada akademickie podstawy z zakresu dziennikarstwa i łączy je z czujnym spojrzeniem na to, co ważne dla użytkowników kantoru internetowego.

Dodaj komentarz