Powrót
jakie waluty

Jakie waluty najbardziej straciły na wartości w 2020 roku?

Zatrzymał największe gospodarki, przyspieszył inflację i wywołał globalną recesję. Nie są na niego odporne nawet bogate państwa. Rok 2020 przyniósł ze sobą kryzys, jakiego jeszcze nie było. Dowiedz się, jakie waluty najbardziej straciły na wartości w 2020 roku.

Pandemia koronawirusa 2020 uderzyła w notowania kursów walut. Wśród najbardziej dotkniętych pandemią walut najwięcej na wartości straciły te, których kraje borykały się z kryzysem ekonomicznym jeszcze przed 2020 rokiem. Nie znaczy to jednak, że kryzys ominął główne waluty. Jakie waluty najbardziej straciły na wartości w 2020 roku?

Perspektywa PLN, a nie USD

Wartość walut na rynku walutowym mierzy się wobec najważniejszej waluty na świecie: dolara amerykańskiego. Ale w naszym artykule postanowiliśmy przyjąć perspektywę nie USD, a PLN. Głównie po to, aby Czytelnik mógł dowiedzieć się, które waluty w 2020 r. straciły na wartości wobec złotego, a więc są dla niego teraz tańsze. Dodatkowo, nasze zestawienie rozpoczynamy od przeglądu głównych walut, następnie walut egzotycznych popularnych w Europie, a dopiero na końcu przyjrzymy się pozostałym walutom egzotycznym. Jakie waluty najbardziej straciły na wartości w 2020 roku?

jakie waluty

Funt brytyjski – GBP/PLN -6%

Funt brytyjski jest jedną z czterech najważniejszych walut na świecie (obok USD, EUR i JPY), ale nie zmienia to faktu, że mówi się o nim, jako o największym przegranym tegorocznej pandemii. Przez to, że koronawirus uderzył w brytyjską gospodarkę w najmniej odpowiednim momencie, kurs GBP od początku maja 2020 notował spore wahania. Głównie trzy kwestie złożyły się na to, że GBP stracił na wartości. Pierwszą kwestią było (jest?) zwiększone ryzyko twardego Brexitu, drugą gorsze dane ekonomiczne z Wielkiej Brytanii spowodowane lockdownem, a trzecią kwestią jest pogorszenie się globalnych perspektyw gospodarczych. Od początku maja 2020 często funt szterling jest określany jako waluta ryzykowna. Jeszcze w kwietniu 2020 r. kurs GBP/PLN wynosił 5,2111 PLN, a we wrześniu spadł już do poziomu 4,8931 PLN. Tak wiec, w ciągu kilku miesięcy w 2020 r. funt stracił wobec PLN aż 6 proc. (ok. 32 gr) i jak na razie nie odrobił strat.

Sprawdź aktualny kurs GBP/PLN.

Nie przegap: Czy warto inwestować w funty brytyjskie?

jakie waluty

Rubel rosyjski RUB/PLN -21%

Notowania rubla rosyjskiego spadły po tym, jak w marcu br. nastąpiło załamanie cen ropy naftowej. To, w połączeniu z brakiem apetytu na ryzyko wśród inwestorów oraz pesymistycznymi nastrojami sprawiło, że notowania RUB/PLN spadły. Podczas, gdy w styczniu 2020 kurs RUB/PLN wynosił 0,0623 PLN, tak we wrześniu 2020 r. spadł do poziomu 0,0495 PLN. Oznacza to, że w przeciągu niecałego roku notowania rubla rosyjskiego do złotego polskiego spadły o niebagatelne -21%. Istotnym ryzykiem przez które niski kurs rubla może się utrzymać w najbliższej przyszłości jest fakt skurczenia się rosyjskiej gospodarki w II kwartale 2020 roku oraz ryzyko powolnego ożywienia gospodarczego.

Sprawdź aktualny kurs RUB/PLN.

jakie waluty

Korona norweska – NOK/PLN -5%

Deprecjacja korony norweskiej w 2020 roku była, podobnie jak w przypadku rubla rosyjskiego, spowodowana załamaniem się cen ropy naftowej oraz gazu, pogorszeniem globalnych nastrojów oraz obniżkami stóp procentowych przez Norges Bank, które miały uchronić gospodoarkę norweską przed spowolnieniem. Szczególnie jednak, zaważyły tutaj pogarszające się perspektywy popytu na ropę naftową oraz gazu, m.in. słaby popyt ze strony Chin. Inwestorzy przewidują, że w 2020 roku magazyny ropy będą pękały w szwach, dlatego jej cena zmaleje. Przez to korona norweska stała się mniej płynną walutą i mniej atrakcyjną dla inwestorów. W styczniu 2020 roku kurs NOK/PLN wynosił 0,4320 PLN, natomiast we wrześniu 2020 r. spadł do 0,4089 PLN. Daje to spadek w przeciągu kilku miesięcy o 5%. Czy w najbliższym czasie NOK odrobi straty? Z pewnością jest to zależne od globalnego zapotrzebowania na ropę naftową.

Sprawdź aktualny kurs NOK/PLN.

jakie waluty

Lej rumuński RON/PLN -5%

Lej rumuński stracił na wartości w 2020 roku głównie przez obawy rynku o przyszłość światowej gospodarki. Z wiosną 2020 roku, aby powstrzymać spadek leja rumuńskiego Narodowy Bank Rumunii był zmuszony interweniować na rynku walutowym. Lej rumuński zaczął słabnąć już na początku lutego 2020 r., kiedy parlament obalił trzymiesięczny rząd mniejszościowy Ludovica Orbana, a potem na fali odwrotu od ryzykownych aktywów. W styczniu kurs RON/PLN wynosił 1,1322, natomiast do września 2020 roku spadł do poziomu 1,0789 PLN. W ciągu kilu miesięcy 2020 roku lej rumuński stracił wobec złotego polskiego 5% wartości.

jakie waluty

Lira turecka TRY/PLN -23%

Podobnie jak w przypadku pozostałych walut, lira turecka straciła na wartości w 2020 roku, z powodu ucieczki inwestorów od ryzykownych aktywów, problemów ze spłatą zadłużenia zagranicznego Turcji oraz załamania się tureckiego eksportu i branży turystycznej. Niestety Covid-19 poważnie nadwyrężył gospodarkę Turcji, a tureckie PKB zaczęło spadać najszybciej od 10 lat. W styczniu 2020 kurs TRY/PLN wynosił 0,6535 PLN, a we wrześniu 2020 spadł do poziomu 0,4989 PLN. Tak więc, w ciągu paru miesięcy kurs TRY/PLN spadł o 23%. W większości analitycy są zgodni co do tego, że jeśli globalne ożywienie nie nastąpi szybko, presja na lirę turecką może się nasilić.

jakie waluty

Bolivar soberano - VES/PLN -85%

Deprecjacja bolivara soberano następuje już od czasu kryzysu prezydenckiego w Wenezueli, ale trzeba przyznać, że w 2020 roku przyspieszyła w sposób niewiarygodny. Pogorszenie się światowych perspektyw i załamanie cen ropy uderzyło w duszoną korupcją, niedoborami żywności i masową emigracją Wenezuelę. Aż 96% eksportu Wenezueli to ropa naftowa, dlatego z wiadomych względów w 2020 roku gospodarka Wenezueli otrzymała kolejny cios. Obecnie siła nabywcza Wenezuelczyków gwałtownie spada, a krajowe rezerwy walutowe są najniższe od 40 lat. Dodatkowo, Wenezueli jest trudno uzyskać jakiekolwiek wsparcie monetarne z uwagi na katastrofalną politykę gospodarczą oraz sankcje m.in. ze strony USA i niektóre kraje Europy. W styczniu kurs VES/PLN wynosił 0,0067 PLN, natomiast we wrześniu spadł do poziomu 0,0011 PLN. Oznacza to, że w ciągu kilku miesięcy kurs bolivara soberano wobec złotego spadł o -85%.

Podsumowanie - Jakie waluty najbardziej straciły na wartości w 2020 roku?

Odpowiadając na pytanie jakie waluty najbardziej straciły na wartości w 2020 roku, trzeba przyznać, że jest ich naprawdę wiele. Jeśli każdego roku waluty walczą o miano najsilniejszej, tak wydaje się, że w 2020 był to wyścig o najbardziej spektakularny upadek, nie wzrost. Aby uniknąć recesji, kilkadziesiąt banków centralnych obniżyło stopy procentowe. Niestety, niskie stopy procentowe zazwyczaj osłabiają krajową walutę, ponieważ kapitał odpływa tam, gdzie inwestorzy mogą uzyskać wyższy zwrot. Niemniej jednak to, co stanie się w przyszłości z walutami zależy od tego, jak będzie wyglądała światowa gospodarka w kolejnych latach oraz jak intensywne będą konflikty geopolityczne na świecie. Wraz z rozwojem pandemii, rynki stały się mniej optymistyczne, dlatego na razie największymi beneficjentami kryzysu są waluty uznawane za bezpieczne, czyli dolar amerykański, frank szwajcarski i jen japoński. Kryzys nie ominął także złotego polskiego nad którym ciążą teraz gorsze dane makroekonomiczne z Polski, wysoki wskaźnik zakażeń COVID-19 oraz ryzyko rozpadu koalicji rządzącej. W dniu 22 września kurs EUR/PLN przebił psychologiczną granicę 4,5000 PLN, a dziś wzrósł do poziomu 4,5182 PLN. W tym kontekście pozostaje tylko liczyć na to, że w niedługim czasie PLN odrobi straty.

Źródła:

  1. investing.com
  2. reuters.com
  3. focus-economics.com
  4. airshare.air-inc.com
  5. tvn24.pl/biznes/rynki
[Głosów: 3   Average: 5/5]
O autorze /

Marta Kozioł, content creator kantoronline.pl. Od koncepcji tekstu, poprzez wywiady z analitykami walutowymi, aż po publikację. Za artykułami kantoronline.pl stoi więcej niż jedna osoba, ale to dzięki niej cały czas coś się tworzy. Posiada akademickie podstawy z zakresu dziennikarstwa i łączy je z czujnym spojrzeniem na to, co ważne dla użytkowników kantoru internetowego.

Dodaj komentarz