Powrót
kantor online

Kantor online – jak działa wymiana walut przez Internet?

Kantor online – jak działa? Czy każdy może wymienić walutę przez Internet i czy jest to bezpieczne? Dlaczego kantory online są coraz bardziej popularne i co piąty Polak decyduje się na skorzystanie z nich? Zapraszamy na wpis: Kantor online – jak działa wymiana walut przez Internet?  

Kantory online pokonują wysoki spread walutowy

Spośród trzech rodzajów instytucji: banków, kantorów stacjonarnych i kantorów online, walutę najtaniej wymienimy w tych ostatnich. Okazuje się, że kantory internetowe na przestrzeni ostatnich lat odnotowują atrakcyjniejsze kursy walut o ok. 8% w porównaniu do banków i kantorów stacjonarnych[1] . Co więcej, oszczędności osób spłacających kredyty we frankach w kantorach online mogą wynieść nawet 900 zł rocznie[2].

Czym jest kantor internetowy?

Kantor internetowy co to jest? To po prostu kantor, w którym transakcje wymiany dokonywane są online, za pośrednictwem strony www oraz bankowości elektronicznej. Proces wymiany jest całkowicie bezgotówkowy. Użytkownik kantoru online przelewa środki na rachunek w kantorze online, następnie wybiera na jaką walutę chce je przewalutować, po czym już po kilku minutach otrzymuje na swoje konto w kantorze przeliczoną sumę w walucie, którą zakupił. Po wymianie wystarczy już tylko wypłacić środki z konta w kantorze online na swój rachunek w banku, zlecając przelew.

kantor online

Dla kogo kantor online?

W czasach, w których praktycznie każdy z nas korzysta z bankowości elektronicznej, a konto walutowe można otworzyć za darmo, wymiana walut online sprawdza się praktycznie u każdego. Jest to idealne wyjście zarówno dla osób, które posiadają kredyty we frankach, czy też osób, które zarabiają za granicą lub prowadzą firmę, która ma kontrahentów z zagranicy. W ostatnich czasach zwiększyła się liczba transakcji walutowych: częściej przekraczamy granicę, kupujemy z zagranicy i współpracujemy z zagranicą, najczęściej z krajami ze Strefy Euro.Wtedy kantor internetowy to dla nas nie tylko wygodne rozwiązanie, ale także tańsze, niż w przypadku wymiany walut w bankach czy kantorach stacjonarnych.

Kantor online jest idealnym rozwiązaniem dla osób, które:

 • pracują za granicą
 • mają kredyt walutowy np. w CHF lub EUR
 • kupują w zagranicznych sklepach online
 • wysyłają pieniądze bliskim za granicą
 • regularnie wyjeżdżają za granicę
 • prowadzą sprzedaż towarów na rynek zagraniczny
 • świadczą usługi dla firm z zagranicy.

Nie przegap: Ile kosztuje firmowe konto walutowe i dlaczego niektóre firmy mogą mieć je taniej?

kantor online

Kantor online – jak działa?

Jak działa kantor online? Najpierw należy założyć konto w kantorze online. Zostaniesz poproszony m.in. o podanie adresu e-mail, numeru telefonu, adresu zamieszkania, a także numeru dowodu osobistego. Fakt, że rejestracja konta w kantorze internetowym wymaga podania wrażliwych danych jest związany z wymogami Narodowego Banku Polskiego oraz tego, że kantory internetowe podlegają ustawie o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu. Jeśli posiadamy już konto w wybranym kantorze online, nadszedł czas aby zasilić swoje konto środkami, które chcemy wymienić. Po zasileniu konta, przechodzimy do wymiany waluty: to znaczy wybieramy jej ilość oraz zatwierdzamy kurs. Wymiana waluty odbywa się automatycznie, dlatego już po chwili zobaczymy wymienione środki na swoim rachunku. Na koniec pozostaje już tylko zlecić wypłatę środków z konta w kantorze online na swoje konto walutowe w banku.

kantor online

Zalety kantoru online

Z kantorami online łatwo się oswoić, ponieważ do złudzenia przypominają elektroniczną bankowość: podwójna autoryzacja,  szyfrowane połączenie i to, że wymiana odbywa się pomiędzy rachunkami PLN i walutowymi. Jednak istnieje kilka kluczowych zalet, które szczególnie wpływają na popularność wymiany walut przez Internet. Oto niektóre z nich:

 • oszczędność - spready w kantorach online wynoszą ok. 1 proc, podczas gdy w kantorach stacjonarnych ok. 3-4 proc., a w bankach nawet do 7 proc.
 • dostępność - z kantorów online można korzystać 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu
 • wygoda - transakcje można zlecać z domu, a właściwie z każdego miejsca na świecie, wystarczy laptop i dostęp do Internetu
 • negocjacje i promocje - kantory online dają dostęp do czasowych promocji, a w przypadku większej ilości wymiany waluty można negocjować kurs waluty z dealerem walutowym
 • bezpieczeństwo – kantory online podlegają specjalnym ustawo i zapewniają bankowy stopień bezpieczeństwa
 • ułatwiają rozliczanie – w każdym momencie można sprawdzić historię swoich transakcji, co jest szczególnie istotne podczas rozliczeń podatkowych.

kantor online

Eksperci od wymiany walut i rynku walutowego

Internetowe kantory wymiany walut takie jak Kantoronline.pl to nie tylko miejsce do dokonywania transakcji ale także miejsce zgłębiania wiedzy o działaniu rynku walutowego. Można na bieżąco śledzić wahania kursów walut, jak i newsy ze świata finansów.  Im częściej wymieniamy waluty, tym ważniejsze staje się zrozumienie tego, jak działa rynek walutowy, skąd się biorą wahania kursowe i jakie czynniki wpływają na waluty.

Nie przegap: W jaki sposób ustalane są kursy walut?

Kantor online jaki wybrać?

Jaki kantor internetowy wybrać? Zalecamy, aby podczas wyboru kierować się zarówno kwestią bezpieczeństwa, jak i tym, żeby nasz kantor internetowy był polski. Jeśli chodzi o bezpieczeństwo warto tutaj prześwietlić: od kiedy istnieje na rynku dany kantor internetowy oraz jakie stosuje zabezpieczenia dla swojej platformy. Co zyskujemy, jeśli wybierzemy polski kantor online? Chodzi o to, że w razie potrzeby łatwo będzie nam skontaktować się z obsługą klienta i uzyskać wsparcie w języku polskim. W przypadku kantorów online mających siedziby za granicą, kontakt może być utrudniony, np. przez support w obcym języku czy inną strefę czasową.

kantor online

Podsumowując – Kantor online – jak działa wymiana walut przez Internet?

Na świecie istnieje ok. 180 walut, które są legalnym środkiem płatniczym. Przy tak wielu różnych sposobach zapłaty za towary i usługi, nic dziwnego że istnieje potrzeba wygodnej możliwości wymiany walut w kantorach online. Trzeba przyznać, że to się udało: kantory internetowe są dzisiaj idealnym rozwiązaniem dla każdego, kto chce w wygodny i oszczędny sposób wymieniać waluty.

Szukasz miejsca na bezpieczną wymianę walut online? Sprawdź ofertę Kantoronline.pl i oszczędzaj na przewalutowaniu środków zawsze, gdy tego potrzebujesz.

[1] Por. https://interaktywnie.com/biznes/artykuly/raporty-interaktywnie-com/raport-interaktywnie-kantory-online-2016-253285, dostęp: 13.05.2020 r.

[2] Wymieniając w Kantoronline.pl 500 CHF miesięcznie można oszczędzić 75 zł.

[Głosów: 4   Average: 4/5]
O autorze /

Marta Kozioł, content creator kantoronline.pl. Od koncepcji tekstu, poprzez wywiady z analitykami walutowymi, aż po publikację. Za artykułami kantoronline.pl stoi więcej niż jedna osoba, ale to dzięki niej cały czas coś się tworzy. Posiada akademickie podstawy z zakresu dziennikarstwa i łączy je z czujnym spojrzeniem na to, co ważne dla użytkowników kantoru internetowego.

Dodaj komentarz