Powrót
Na rynkach awersja do ryzyka, złoty traci

Kłopotów złotego ciąg dalszy

Kłopotów złotego ciąg dalszy: umocnieniu się polskiej waluty przeszkadzają problemy Włoch oraz Chin. Jedyne na co możemy liczyć, to korekty techniczne. 

Awersja do ryzyka uderza w wycenę złotego.  Za winowajców uważa się Włochy i Chiny, choć Ci drudzy słusznie łączą swoje problemy z polityką prezydenta Trumpa. Urzędnicy ministerstwa finansów Włoch nadal krytykują sugestie biurokratów z Brukseli i forsują budżet o wysokim deficycie przy założeniu optymistycznego wzrostu gospodarczego w roku przyszłym. Zupełnie nie przystaje to do świeżej publikacji Międzynarodowego Funduszu Walutowego, który obciął prognozy globalnego wzrostu gospodarczego z 3,9% do 3,7%.

Wyprzedaż walut rynków wschodzących (do których przez niektórych decydentów wciąż zaliczany jest złoty) związana jest również z decyzjami Pekinu. Ludowy Bank Chin obniżył stopy procentowe, co pozwoliło na sporą deprecjację juana. Osłabiony juan pociągnął za sobą również polską walutę. Chińczycy bronią się w ten sposób przed skutkami wojny handlowej, wywołanej przez prezydenta USA.

Po południu oczekiwane są przemówienia dwóch członków amerykańskiej Rezerwy Federalnej oraz po jednym członku Banku Anglii i Europejskiego Banku Centralnego, które zapewne nie przejdą bez echa i mogą zamieszać na wycenach walut.

Na godz. 13.00 wycena złotego wyglądała następująco: 4,3180 EUR/PLN; 3,7720 USD/PLN; 4.9200 GBP/PLN i 3,7940 CHF/PLN. W najbliższym czasie trudno spodziewać się wyraźnego umocnienia złotego, poza korektami technicznym oczywiście.

[Głosów: 1   Average: 5/5]
O autorze /

Robert Madejski, Starszy Dealer Walutowy kantoronline.pl. Analityk z dwudziestoletnim doświadczeniem w branży finansowej, w tym na rynku międzynarodowym. Związany z wiodącymi funduszami inwestycyjnymi i ubezpieczeniowymi. Analizuje rynek finansowy, inwestując na warszawskiej giełdzie i rynku walutowym, członek Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych. W kantoronline.pl odpowiedzialny za przeprowadzanie korzystnych transakcji walutowych, negocjowanie kursów oraz sporządzanie analiz makroekonomicznych.

Dodaj komentarz