Powrót
korona czeska

Korona czeska. Poznaj historię czeskiej waluty i jej zaniżanego kursu

Nowe państwo potrzebuje nowych pieniędzy – to jasne. Ale jeśli chodzi o koronę czeską, sprawa jest podwójnie ciekawa. Odkąd Czechy stały się odrębnym państwem i wprowadzono koronę czeską, bank centralny Czech przez lata sztucznie zaniżał jej kurs. Poznaj historię czeskiej waluty i dowiedz się, dlaczego spekulanci obserwują jej kurs. 

Korona czeska jest walutą Czech od 27 lat, czyli od rozpadu Czechosłowacji i przekształcenia korony czechosłowackiej na czeską i słowacką. Może mało kto o tym pamięta, ale Czechy miały w planach przyjęcie waluty euro do 2010 r. Dziś nie ma chyba kraju w Unii Europejskiej, który byłby bardziej sceptyczne nastawiony, co do wprowadzenia euro w swoim państwie, niż Czechy. Szalę niechęci wobec euro przelały wydarzenia związane ze światowym kryzysem w 2007 roku, kiedy to kurs EUR okazał się na niego mniej odporny, niż korona czeska. O ile jednak eurosceptycyzm nie należy dziś do rzadkich zjawisk, o tyle niecodziennym zjawiskiem jest to, że interwencja czeskiego banku centralnego w kurs korony czeskiej jest tak bardzo silna. Działania tego banku centralnego do dziś budzą kontrowersje, a o tym czy przynoszą one Czechom więcej szkody, czy pożytku nadal się dyskutuje[1].

korona czeska

Monety, banknoty i nominały korony czeskiej

Międzynarodowym skrótem korony czeskiej jest CZK. Jedna korona czeska dzieli się na 100 halerzy. Banknoty mają nominały 100 CZK, 200 CZK, 500 CZK, 1000 CZK, 2000 CZK oraz 5000 CZK. Natomiast monety korony czeskiej występują w nominałach: 1 CZK, 2 CZK, 5 CZK, 10 CZK, 20 CZK i 50 CZK. Wyłącznym emitentem banknotów i monet czeskich jest Narodowy Bank Czeski (Czech National Bank). Do ciekawostek należy fakt, że banknot 200 CZK upamiętnia powstanie pierwszej na świecie książki dla dzieci, której autorem był czeski filozof, Komeniusz. Jeśli chcesz zobaczyć, jak wyglądają banknoty i monety korony czeskiej, włącz poniższy film.

Korona czeska – historia

Choć korona czeska jest bardzo młodą walutą, zdążyła już wyróżnić się wśród innych europejskich walut, przede wszystkim ze względu na niekonwencjonalną politykę pieniężną czeskiego banku narodowego. Przelicznik według którego wprowadzono do obiegu koronę czeską wynosił 1:1, czyli 1 korona czeska oznaczała 1 koronę czechosłowacką.  Zaraz po wprowadzeniu korony czeskiej, nie była ona jednak w pełni wymienialna i Czechów obowiązywał limit dzienny. Pełną wymienialność korona czeska zyskała dopiero w 1995 roku. Do tego, na samym początku kurs czeskiej korony był sztywny z przedziałem wahań w obu kierunkach o 0,5 pp, a rok później pasmo to zostało rozszerzone do 7,5 pp. Kurs korony czeskiej stał się zmienny, czyli zgodny z popytem i podażą na rynku walutowym, dopiero w 1997 r. Wtedy też rozpoczął się w Czechach kryzys gospodarczy.

Nie przegap: Praca w Czechach. Czy opłaca się zarabiać w koronach czeskich?

Kryzys w Czechach 1997-1999

Nikt nie spodziewał się tego, że gospodarka Czech, kraju, który w tamtych latach nazywany był „wschodnioeuropejskim tygrysem”[2], nagle załamie się. Tak się jednak stało: kilka lat po wprowadzeniu do obiegu korony czeskiej, wzrost gospodarczy w Czechach załamał się, a deficyt obrotów bieżących zaczął się niebezpiecznie zwiększać. Dodatkowo, kryzys gospodarczy został spotęgowany atakiem spekulacyjnym na koronę czeską[3]. Najciekawsze jest jednak to, w jaki sposób Czesi wyszli z tego kryzysu. Ich sposobem było gwałtowne zwiększenie eksportu do Niemiec i innych krajów Unii Europejskiej. Problematyczny dla czeskich eksporterów okazał się jednak zmienny kurs korony czeskiej, której wahania w ciągu paru miesięcy dochodziły nawet do 17%[4]. O tym, co było dalej z kursem czeskiej korony przeczytasz poniżej.

Porównaj: Co eksportuje Polska w 2019 roku?  

korona czeska

Korona czeska – kurs walutowy i interwencja CBN

Najsłynniejsza interwencja Narodowego Banku Czech rozpoczęła się w 2013 roku i trwała dokładnie 41 miesięcy[5]. Od tej pory CNB utrzymywał kurs korony czeskiej na poziomie 27 koron za 1 EUR. Dlaczego? Celem było wsparcie czeskich eksporterów oraz uniknięcie zbyt wysokiej deflacji. Mankamentem dla społeczeństwa było jednak to, że interwencja została wprowadzona przed Bożym Narodzenia i doprowadziła do wzrostu cen towarów importowanych tuż przed świętami. Dopiero z końcem 2016 r. Czech National Bank dał sygnał dla rynku, że czas interwencji walutowej niebawem się zakończy. Dokładnie 6 kwietnia 2017 r. CNB usunął limit w stosunku do euro. Po latach od tej interwencji czescy ekonomiści nadal nie są zgodni co do tego, czy interwencja ta przyniosła wzrost gospodarczy, czy szkodę. Szacuje się, że w ciągu 41 miesięcy bronienia kursu CZK wobec EUR, CNB wydrukował łącznie ok. 1500 mld CZK i zakupił ok. 56 mld EUR[6].

korona czeska

Atak spekulacyjny na koronę czeską

W związku z zapowiedzią uwolnienia kursu czeskiej korony z początkiem 2017 r. oczy spekulantów skierowane były na kurs tej waluty, jako na walutę o silnej pozycji spekulacyjnej. Już w styczniu 2017 roku miał miejsce przypływ środków spekulacyjnych, które obstawiały wzmocnienie kursu czeskiej korony po zakończeniu interwencji walutowej CNB. Według niektórych źródeł, w tamtym czasie niedopuszczenie do tego, aby kurs korony czeskiej wystrzelił w górę, kosztowało czeski bank ok. 350 miliardów koron[7].

Korona czeska - wykres

Na początku 2020 r. Czesi za euro muszą zapłacić nie 27, ale 25 CZK. Natomiast aktualny kurs CZK/PLN wynosi 0,1711 PLN. Od uwolnienia kursu CZK, waluta ta podrożała wobec PLN aż 2 gr. Generalnie jednak kurs CZK/PLN jest raczej stabilny. Poniżej możesz zobaczyć pasmo wahań kursu czeskiej korony wobec PLN na wykresie historycznym.


Korona czeska gdzie wymienić CZK/PLN

Jeśli chcesz kupić lub sprzedać korony czeskie, efektywnie jest zrobić to przez Internet. Dzięki wymianie CZK/PLN i PLN/CZK w kantorze internetowym, można zaoszczędzić do 8% w porównaniu z wymianą waluty w banku lub kantorze stacjonarnym. Kantoronline.pl jest szczególnie przydatnym narzędziem, jeśli już posiadasz konto bankowe w koronach czeskich i transakcji chcesz dokonać zdalnie. Sprawdź jaki oferujemy dziś kurs CZK-PLN lub od razu przejdź do rejestracji w kantoronline.pl.

Podsumowanie - Korona czeska. Poznaj historię czeskiej waluty

Bliskie sąsiedztwo sprzyja współpracy biznesowej między polskimi i czeskimi firmami. Polacy także bardzo chętnie zakładają działalność gospodarczą w Czechach, dlatego kurs korony czeskiej jest w naszym kraju pilnie śledzony. Ze względu na wspólne interesy, z pewnością warto znać niecodzienną historię tej waluty, oraz wiedzieć jak silnie w kurs korony czeskiej ingeruje czeski bank centralny.

Nie przegap: Założenie firmy w Czechach - jak się do tego zabrać?

[1] Por. https://www.penize.cz/kurzy-men/391609-ocima-expertu-kam-miri-koruna, dostęp: 14.02.2020 r.

[2] Zob. http://janek.ae.krakow.pl/~czubekh/publikacje/kryzys-hu-pl-cz.pdf, dostęp: 14.02.2020 r.

[3] Zob. https://finmag.penize.cz/ekonomika/262798-jak-sla-koruna-na-trh, dostęp: 13.02.2020 r.

[4] Zob. https://www.historie.cnb.cz/cs/menova_politika/prurezova_temata_menova_politika/3_kurzovy_vyvoj_a_zlata_mena.html, dostęp: 14.02.2020 r.

[5] Zob. https://www.finance.cz/489618-intervence-cnb/, dostęp: 14.02.2020 r.

[6] Zob. Tamże.

[7] Zob. https://www.idnes.cz/ekonomika/domaci/cnb-rekordni-intervence-v-lednu-2017.A170206_142442_ekonomika_lve, dostęp: 13.02.2020 r.

[Głosów: 10   Average: 4.9/5]
O autorze /

Marta Kozioł, content creator kantoronline.pl. Od koncepcji tekstu, poprzez wywiady z analitykami walutowymi, aż po publikację. Za artykułami kantoronline.pl stoi więcej niż jedna osoba, ale to dzięki niej cały czas coś się tworzy. Posiada akademickie podstawy z zakresu dziennikarstwa i łączy je z czujnym spojrzeniem na to, co ważne dla użytkowników kantoru internetowego.

Dodaj komentarz