Powrót
korona norweska

Korona norweska. Ile kosztuje i czy jest bezpieczną walutą?

Niektóre monety są dziurawe, a na jednym z banknotów widnieje pospolity dorsz. Ale korona norweska i tak wzbudza pozytywne reakcje wśród inwestorów. Finansiści z całego świata uważają ją za bezpieczną walutę, niektórzy nawet lokują w niej swój kapitał. To ciekawe, zwłaszcza, że kariera korony norweskiej na rynku walutowym ruszyła dopiero 50 lat temu. Dowiedz się, ile kosztuje korona norweska i dlaczego uważana jest za najważniejszą walutę Europy Północnej. 

Pisząc o koronie norweskiej, nie można nie wspomnieć o najnowszej kampanii norweskiego banku centralnego, promującej nowe 200- koronowe banknoty z wizerunkiem dorsza. Chociaż spot "Dorsz nadchodzi" tak poważnej instytucji jak Norges Bank bije rekordy absurdu, na ogół Norwegowie nie przejawiają luzackiego podejścia do pieniędzy. A już na pewno nie wobec swojej narodowej waluty.

 

Prawdą jest, że żaden inny naród nie dorówna Norwegom, jeśli chodzi o wysiłek i efekty włożone w budowanie bogactwa dla przyszłych pokoleń. Wystarczy zresztą zajrzeć na stronę Norges Banku, gdzie widnieje licznik pokazujący wartość norweskiego funduszu społecznego. W chwili pisania tego artykułu jego wartość przekroczyła 9 bilionów koron norweskich. Oznacza to, że na jednego obywatela Norwegii przypada imponujące 2 mln koron norweskich, czyli ok. 900 000 zł.

Korona norweska - historia

Jeszcze 50. lat temu Norwegowie sami emigrowali ze swojego kraju. Dziś Norwegia należy do ścisłej czołówki najbogatszych państw świata, a korona norweska jest najważniejszą walutą spośród wszystkich skandynawskich krajów. Międzynarodowym symbolem korony norweskiej jest NOK, będący skrótem jej angielskiej nazwy – norwegian krone. Korona norweska jest walutą Norwegii dopiero od jej przystąpienia do Skandynawskiej Unii Monetarnej (1875). Po rozpadzie unii, Norwegia nadal pozostała przy swojej koronie, jednak jej kurs był sztywny. Na początku związano go ze złotem, potem funtem brytyjskim, następnie z dolarem amerykańskim, a na początku lat 90., żeby wzmocnić wiarygodność kursu korony, powiązano ją z Europejską Jednostką Walutową (ECU). Dopiero po ataku spekulacyjnym na kurs korony norweskiej w 1992 r., Norges Bank zdecydował o tym, aby jej kurs stał się płynny, czyli zależny od tego, co dzieje się na rynku. Od tego czasu nastąpiło wyciszenie fluktuacji kursowych NOK, a korona norweska zaczęła zyskiwać znaczenie wśród inwestorów. Przyczynił się do tego fakt, że w tym czasie Norwegia w niczym nie przypominała już ubogiego, rybackiego kraju.

korona norweska

Wszystko zmieniło się, gdy odkryto ropę

Wszystko zaczęło się zmieniać, gdy w latach 70. XX wieku, gdy na dnie Morza Północnego i Norweskiego odkryto potężne złoża ropy naftowej. Dzięki złożom oraz innowacyjnej i bardzo efektywnej strategii politycznej, w ciągu 50. lat Norwegowie spłacili wszystkie swoje długi oraz zgromadzili potężną nadwyżkę finansową. Co zadecydowało o sukcesie ekonomicznym Norwegii? Eksperci wskazują, że Norwegia przede wszystkim korzystała z doświadczeń innych państw, które nie zdołały efektywnie wzbogacić się na swoich zasobach ropy i stale wdrażała rozwiązania mające zapobiec odpływowi kapitału za granicę.

Czy kurs korony norweskiej jest skorelowany z ceną ropy?

Kurs korony norweskiej jest w sposób naturalny powiązany z głównym surowcem Norwegii, czyli ropą naftową (dlatego koronę nazywamy walutą surowcową tzw. commodity currencies). Norwegię dziś uznaje się za największego eksportera ropy w Europie. Jeśli cena ropy naftowej wzrasta, rośnie także popyt na koronę norweską, co przyczynia się do jej umocnienia. Dla porównania poniżej przedstawiamy 2 wykresy z tego samego okresu czasu. Jeden dotyczy ceny ropy, a drugi ceny korony norweskiej wobec USD. Już na pierwszy rzut oka widać zależność – linia wykresu przebiega niemal identycznie. Warto także dodać, że waluta surowcowa posiada nie tylko swoje dobre strony, ale także może powodować problemy np. związane z kurczeniem się zasobów lub załamaniem cen ropy na świecie.

korona norweska

Korona norweska - wykres

Poniżej zamieściliśmy wykres z aktualnym kursem korony norweskiej. Dzięki niemu możesz sprawdzić jakim wahaniom ulegała korona norweska w ostatnim czasie oraz jaki jest jej aktualny kurs sprzedaży.

Ile kosztuje korona norweska?

Po ile jest korona? W chwili pisania tego artykułu kurs sprzedaży NOK/PLN wynosi 0,4427.  Dosyć spory, jest także całkowity udział korony norweskiej w transakcjach na międzynarodowym rynku walutowym. Wynosi on aż 1,7%, pomimo faktu, że Norwegia liczy zaledwie 5 mln mieszkańców. Dla porównania, udział polskiego złotego na międzynarodowym rynku walutowym wynosi tylko 0,7%.

Pamiętajmy jednak, że rzeczywista siła i znaczenie waluty nie jest mierzone wyłącznie wysokością jej kursu. Jeśli chcesz dowiedzieć się dlaczego tak jest, przeczytaj wstęp do naszej innej publikacji: Dlaczego dolar rządzi światem, a nie inna waluta? Mówiąc bardzo skrótowo, trzeba jednak zaznaczyć, że za siłą i dużym znaczeniem norweskiej korony stoi obecne bogactwo, stabilność i zdrowie norweskiej gospodarki.

Dlaczego korona norweska jest bezpieczną i stabilną walutą?

Nie jest to twierdzenie z którym zgadzają się wszyscy, ale można się spotkać z opinią, że korona norweska jest jedną z 3 najbezpieczniejszych walut na świecie. Zacznijmy jednak od sprecyzowania tego, co znaczy bezpieczna waluta na rynku walutowym. Na pewno nie oznacza to, że jest to waluta, która idealnie nadaje się do spekulacji oraz inwestowania. Waluty bezpieczne, nazywane także bezpiecznymi przystaniami oznaczają, że inwestorzy kupują je wtedy, gdy świat pogrążony jest w kryzysie ekonomicznym, a główne waluty, takie jak dolar czy euro, tracą na wartości. Eksperci, którzy uważają, że korona norweska należy do elitarnego grona walut określanych mianem bezpiecznych przystani, na obronę swoich deklaracji przytaczają zazwyczaj 4 argumenty:

 • Norges Bank, który jest jedynym emitentem korony norweskiej posiada jedną z najwyższych nadwyżek kapitałowych na świecie – 23,3%;
 • Norwegia posiada zerowy dług netto, czyli jej łączne aktywa finansowe znacznie go przewyższają;
 • Norwegia nie jest częścią żadnej organizacji w rodzaju np. Unia Europejska, która mogłaby obciążyć Norwegię w przypadku bankructwa innego kraju (np. zadłużenie Grecji wpływa na notownia Luksemburga przez jego członkostwo w UE);
 • Kurs korony norweskiej nie jest sztywny ani nie jest powiązany z żadną inną walutą, więc zasada tonącego statku w tym przypadku nie zadziała.

korona norweska

Gdzie kupić korony norweskie?

Jeśli pracujesz za granicą i otrzymujesz wypłatę w koronach norweskich, musisz wiedzieć, że uzyskanie najlepszej oferty NOK/PLN oznacza, że wydasz mniej na prowizję i opłaty, a więcej prześlesz swoim bliskim w Polsce. Jak uzyskać najlepszy kurs wymiany NOK/PLN? Najlepiej sprzedać korony norweskie online, ponieważ jest to tańsze rozwiązanie niż wymiana waluty w banku lub w kantorze stacjonarnym. Sprawdź korzystne kursy na kantoronline.pl.

Podsumowując - Korona norweska. Ile kosztuje i dlaczego jest bezpieczną walutą?

Norwegia stosunkowo niedawno dołączyła do grona najbogatszych państw świata. Trwający około 50 lat proces gromadzenia imponującego majątku pochodzącego ze złóż ropy, przyczynił się do umocnienia się roli korony norweskiej na świecie. Dziś jest jedną z najbardziej pożądanych walut surowcowych na świecie obok dolara kanadyjskiego, australijskiego oraz nowozelandzkiego. Czy jest to wystarczy, żeby uznać norweską koronę za bezpieczną? Pamiętajmy, że pomimo tego, że duże instytucje uważają koronę norweską za "bezpieczną przystań", gromadzenie oszczędności w niej, bądź co bądź, jest obarczone ryzykiem.

Jeśli korony norweskie interesują Cię pod względem zarobkowym, nie przegap naszego artykułu na ten temat. 🙂

Praca w Norwegii. Czy opłaca się zarabiać w koronach norweskich?

A może od lat zarabiasz w koronach norweskich? Podziel się swoją wiedzą z naszymi czytelnikami!

[Głosów: 30   Average: 3.6/5]
O autorze /

Marta Kozioł, content creator kantoronline.pl. Od koncepcji tekstu, poprzez wywiady z analitykami walutowymi, aż po publikację. Za artykułami kantoronline.pl stoi więcej niż jedna osoba, ale to dzięki niej cały czas coś się tworzy. Posiada akademickie podstawy z zakresu dziennikarstwa i łączy je z czujnym spojrzeniem na to, co ważne dla użytkowników kantoru internetowego.

5 komentarzy

 • zosia

  2 sierpnia 2019

  Myślę, że jak najbardziej jest jedną ze stabilniejszych walut 🙂

 • J. S

  29 października 2019

  Jak na dzień dzisiejszy to Bitcoin jest bardziej stabilny niż Korona Norweska. Chciałbym również zaznaczyć że większość analityków norweskich którzy wypowiadają się o swojej walucie jest zupełnie odmiennego zdania niżeli autorka tego tekstu i analitycy o których Pani wspominała. Według Norwegow taniejąca korona to efekt niepewności na rynkach takich jak Brexit czy wojna handlowa między USA /Chiny. W kontekście tych wydarzeń to jeżeli Korona Norweska jest bezpieczną przystanią to dlaczego traci nawet do Tajskiego Batha nie mówiąc już o walutach głównych. Warto też przytoczyć nabrzmiałalą do granic bańkę na rynku nieruchomości oraz zadłużenie obywateli. Pokolenie które doświadczyło biedy i dokopało się do czarnego złota już się kończy a nowa generacja Norweskiego społeczeństwa rozniesie fundusz w pył. Pozdrawiam.

 • Alex

  25 kwietnia 2020

  w takim razie, Waszym zdaniem, która waluta jest bardziej stabilna NOK czy pln ?

 • Jan bez ziemi

  16 maja 2020

  wietnamskie dongi lemingi ! ! 1

Dodaj komentarz