Powrót
korona szwedzka

Korona szwedzka. Nowe informacje, historia, podsumowanie

Jak na rynku walutowym radzi sobie korona szwedzka? Jeśli zarabiasz w SEK z pewnością zastanawiasz się, czy warto oszczędzać w koronach szwedzkich. Możesz być także ciekawy, dlaczego jedna korona szwedzka to tylko plus minus 40-50 groszy. Z tego wpisu dowiesz się, czy korona szwedzka jest bezpieczną walutą, poznasz jej znaczenie, kurs oraz historię.

Korona szwedzka nie należy w Polsce do popularnych walut i jeśli masz do czynienia z nią po raz pierwszy, może Cię zastanawiać, czemu kurs korony szwedzkiej jest tak niski? W końcu Szwecja jest jednym z najbogatszych i najdroższych krajów w Europie. Dlaczego waluta tak zaawansowanego technologicznie kraju jest warta tylko 0,4259 PLN albo 0,0956 EUR?*

korona szwedzka

Korona szwedzka kurs i notowania

Pomimo tego, że kurs szwedzkiej korony jest niski, waluta SEK jest najważniejszą walutą Skandynawii i 12. najczęściej wymienianą walutą na świecie. Gdyby Riksbank wprowadził denominację SEK (obcięcie zer), kurs SEK byłby wyższy, ale nie miałoby to wpływu na wartość realną korony szwedzkiej. Trzeba pamiętać, że kurs waluty nie odzwierciedla znaczenia waluty na rynku walutowym ani jej wartości realnej. Z tego samego powodu dolar amerykański, choć jest najważniejszą walutą na świecie, nie posiada najwyższego kursu na rynku walutowym. Dodatkowo, bankowi centralnemu Szwecji opłaca się utrzymywać stosunkowo niskie notowania SEK. Niemniej jednak znaczenie na rynku korony szwedzkiej jest relatywnie bardzo duże. Najsłynniejszymi parami walutowymi z koroną szwedzką jest USD/SEK oraz EUR/SEK.

Przypominamy: Dlaczego dolar rządzi światem, a nie inna waluta?

Korona szwedzka siłą szwedzkiego eksportu

Ze stosunkowo niskiego kursu korony szwedzkiej korzysta szwedzki eksport. Riksbank utrzymuje stopy procentowe na niskim poziomie, co sprawia, że kurs korony szwedzkiej słabnie, ale dzięki temu wydatki konsumpcyjne Szwedów się zwiększają, a eksport staje się jeszcze bardziej rentowny. Wyjątkiem był tutaj rok 2019, kiedy to kurs SEK wobec USD spadł do najniższego poziomu od 2002 roku. Stało się tak zarówno z powodu wojny handlowej na linii USA - Chiny, jak i tego, że Riksbank opóźnił podwyżkę stóp procentowych. W wyniku problemów geopolitycznych popyt na koronę szwedzką zmniejszył się. W tym czasie jednak szwedzka gospodarka wzrosła w innych sektorach np. technologicznym. Nie od dziś wiadomo, że w Sztokholmie rozwija się najwięcej start-upów poza Doliną Krzemową.

korona szwedzka

Od czego zależy kurs korony szwedzkiej?

W dużej mierze siła korony szwedzkiej zależy od kondycji światowego handlu oraz cen surowców. Jest to spowodowane tym, że najistotniejszą częścią szwedzkiej gospodarki są bogactwa naturalne, których bazę stanowią rudy żelaza oraz lasy iglaste. Szwecja jest jednym z największych w Europie producentów stali oraz drewna, a jej wyniki eksportowe wpływają na wycenę SEK. Niepewność handlowa na światowych rynkach, może obniżać popyt na szwedzkie towary prowadząc do osłabienia korony szwedzkiej. Rzecz jasna, kurs waluty SEK jest także zależny od polityki pieniężnej Riksbanku, w tym wprowadzanych interwencji walutowych. Dzięki wysokiej pozycji Szwecji jako europejskiego eksportera, korona szwedzka jest najważniejszą walutą Skandynawii. Pomimo małej, ale zaawansowanej technologicznie gospodarki, dzienny obrót walutą SEK na rynku walutowym wynosi aż ok. 1%. Trzeba jednak pamiętać, że SEK jest walutą egzotyczną i jej kurs nie jest odporny na wojny handlowe oraz napięcia geopolityczne na świecie.

Nie przegap: W jakiej walucie trzymać oszczędności w 2020 roku?

Korona szwedzka banknoty i monety

Międzynarodowym kodem korony szwedzkiej jest SEK. W obiegu obecne są monety mające nominały 1, 5 i 10 SEK oraz banknoty 20, 50, 100, 500 i 1000 SEK. Na banknotach korony szwedzkiej widnieją wizerunki najsłynniejszych Szwedów. Na banknocie 20 SEK możemy zobaczyć Astrid Lingren, na banknocie 100 SEK Gretę Garbo, a na banknocie 200 SEK Ingmara Bergmana. Chociaż Szwecja jest krajem członkowskim Unii Europejskiej, kraj ten nie zamierza rezygnować z korony szwedzkiej na rzecz euro. Sprzeciw wobec europejskiej waluty Szwedzi wyrazilii m.in. podczas referendum w tej sprawie w 2003 roku. Dziś poparcie społeczne dla EUR wynosi tu tylko ok. 30%.

korona szwedzka

Korona szwedzka – historia

Korona szwedzka jest walutą stosunkowo starą: została wprowadzona w 1873 roku, zastępując dotychczasowego riksdalera (czyli szwedzkiego talara). Moment wprowadzenia do obiegu korony szwedzkiej, jest także okresem utworzenia Skandynawskiej Unii Monetarnej. Początkowo korona szwedzka oparta była na parytecie złota, ale po II wojnie światowej zrezygnowano ze złotego standardu. Emitentem korony szwedzkiej jest Riksbank, szwedzki bank centralny, który jest jednocześnie najstarszym bankiem centralnym na świecie.

Płatności w Szwecji

Szwedzki rynek płatności zmienia się szybciej, niż w innych krajach Europy. Szwedzi coraz rzadziej płacą gotówką, a co więcej – coraz więcej sklepów, pubów i restauracji w tym kraju nie akceptuje płatności gotówkowych. Z analiz Riksbanku wynika, że w 2010 r. odsetek osób płacących w sklepach gotówką wynosił 38%, a w 2018 roku wynosił już tylko 13%[1]. Gotówkę szczególnie wypierają cyfrowe metody płatności, takie jak aplikacja mobilna Swish. Liczba płatności przez Swish od 2012 roku do 2018 wzrosła od 0 do 400 mln[2].

Boisz się, że przepłacisz za wymianę SEK/PLN lub PLN/SEK? Zobacz, jak łatwo możesz zaoszczędzić do 8% w porównaniu do wymiany w banku. Wypróbuj serwis Kantoronline.pl.

korona szwedzka

Korona szwedzka prognoza

Czy korona szwedzka pójdzie do góry? Zdaniem niektórych analityków podczas ożywienia gospodarczego po pandemii koronawirusa korona szwedzka może zyskiwać na wartości. Argumentem, który przemawia za takim twierdzeniem jest fakt, że kurs waluty SEK jest wrażliwy na zmianę nastrojów na rynku. Jak w przypadku każdej egzotycznej waluty, należy jednak zachować ostrożny i umiarkowany optymizm, ponieważ w krótkiej perspektywie zmienność na SEK może być podwyższona.

Podsumowując - Korona szwedzka. Nowe informacje, historia, podsumowanie

Choć korona szwedzka odgrywa istotną rolę w europejskim handlu, to jednak nie należy do walut bezpiecznych przystani. Niemniej jednak, za korona szwedzką stoi innowacyjny i wysokouprzemysłowiony kraj, który posiada stabilny rynek zbytu i wiarygodnych partnerów handlowych. Zaufanie do korony szwedzkiej budzi także to, że o jej wartość dba Riksbank, a więc bank centralny, którego historia rozpoczęła się XVII w.

Nie przegap innych artykułów z tej kategorii:

* Kurs rynkowy SEK/PLN i SEK/EUR z dnia 3.07.2020 r. Źródło: investing.com.

[1] Por. https://www.riksbank.se/en-gb/payments--cash/payments-in-sweden/payments-in-sweden-2019/the-payment-market-is-being-digitalised/cash-use-in-constant-decline/, dostęp: 30.06.2020 r.

[2] Tamże.

Treść artykułu jest wyłącznie wyrazem osobistych poglądów autora i nie stanowi "rekomendacji" w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych lub ich emitentów (Dz.U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715). Kantoronline.pl nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie lektury artykułu.

[Głosów: 3   Average: 5/5]
O autorze /

Marta Kozioł, content creator kantoronline.pl. Od koncepcji tekstu, poprzez wywiady z analitykami walutowymi, aż po publikację. Za artykułami kantoronline.pl stoi więcej niż jedna osoba, ale to dzięki niej cały czas coś się tworzy. Posiada akademickie podstawy z zakresu dziennikarstwa i łączy je z czujnym spojrzeniem na to, co ważne dla użytkowników kantoru internetowego.

Dodaj komentarz