Powrót
ile kosztuje darmowe konto walutowe

Ile kosztuje firmowe konto walutowe i dlaczego niektóre firmy mogą mieć je taniej?

Jeśli chcesz, by Twoja firma sprzedawała produkty lub usługi za granicą i nie pytasz o koszty prowadzenia konta walutowego, popełniasz błąd. Stajesz się łatwym kąskiem dla tych banków, które zawyżają opłaty za prowadzenie i obsługę rachunków w euro, funtach czy dolarach. Ile kosztuje firmowe konto walutowe i dlaczego niektóre firmy mogą mieć je taniej?

Wspaniale byłoby otworzyć darmowe konto walutowe dla swojej firmy, a za koszt współpracy zagranicznej uważać jednie koszt wymiany waluty. Ale tak nie jest. Chociaż banki, jak na razie nie udostępniają firmom MŚP całkowicie darmowych kont walutowych odpowiednie dopasowanie konta walutowego do firmy pozwala skutecznie obniżyć jego koszt. Dlaczego?ile kosztuje firmowe konto walutowe

Firmowe konto walutowe – oferty banków

Oferty banków w zakresie firmowych kont walutowych są bardzo różne. Do tego stopnia, że klient za wybrane funkcjonalności konta walutowego może nic nie płacić, a za inne przepłacać dwukrotnie. Na przykład: założyliśmy firmowe konto walutowe w banku, który nie pobiera żadnych opłat za prowadzenie rachunku. No dobrze. Nie sprawdziliśmy jednak, że bank ten pobiera opłaty za przelewy przychodzące na nasze konto! Współpraca z zagranicą dobrze się rozwija, miesięcznie przyjmujemy kilkanaście przelewów z zagranicy. Szybko się okaże, że lepiej było zdecydować się na ofertę takiego banku, który nie pobiera żadnych opłat za przelewy przychodzące, a opłata za prowadzenie konta jest niewielka. Jeśli chodzi o firmowe konta walutowe, opłaty które są dla jednej firmy bardzo atrakcyjne, dla innych mogą być nieopłacalne.

ile kosztuje firmowe konto walutowe

Firmowe konta walutowe - oferty nie dla wszystkich 

Po pierwsze powinniśmy wiedzieć o tym, że niektóre banki oferują firmowe konta walutowe, które tak naprawdę nie są dostępne dla wszystkich: są one produktami powiązanymi z biznesowymi rachunkami PLN w tym banku. Dlatego koniecznością może stać się w pierwszej kolejności otwarcie firmowego konta w polskiej walucie. Plusem za to jest fakt, że konta firmowe zwykle posiadają więcej funkcjonalności niż osobiste. Ich dobór również warto prześledzić pod kątem potrzeb swojej firmy.

Przeczytaj także: Jak założyć konto w zagranicznym banku przez Internet?

ile kosztuje firmowe konto walutowe

Jak dopasować ofertę konta walutowego do potrzeb firmy?

Przed otwarciem firmowego konta walutowego warto przemyśleć, które z jego funkcjonalności będą nam potrzebne najbardziej. Jak mówi Robert Madejski, Starszy Dealer Walutowy z kantoronline.pl: „Zastanówmy się, czy potrzebujemy wysyłać przelewy zagraniczne do krajów poza UE? Czy wystarczą nam standardowe przelewy, czy raczej pieniądze będziemy chcieli przesyłać w trybie ekspresowym? Każdy właściciel firmy doceni konto walutowe, za które nie płaci za kartę, ale trzeba także prześledzić koszty korzystania z niej oraz wypłaty z bankomatu w miejscach, w których spodziewamy się wypłacać gotówkę. Dzięki dopasowaniu oferty konta walutowego do potrzeb firmy, ponoszone koszty będą znacznie mniejsze.” – podkreśla ekspert.

Na jakie opłaty uważać?

Zacznijmy od początku, czyli od kosztów prowadzenia konta walutowego dla firmy. Po pierwsze opłata za prowadzenie rachunku może wynosić od 0 zł do 100 zł, ale np. tylko przez pierwszy rok prowadzenia konta. Czasem opłaty tej można uniknąć, jeśli np. wpływy na konto wynoszą minimum 2 tys. zł do nawet 50 tys. zł. Kolejną opłatą jest koszt prowadzenia dołączonej do konta karty walutowej. Spośród przeanalizowanych przez nas firmowych kont walutowych widać, że opłata ta nie jest wysoka - zwykle wynosi ok. 8 zł miesięcznie. Ale trzeba wziąć także pod uwagę koszt aktywnego korzystania z niej np. wypłat gotówki z polskiego bankomatu, które mogą wynosić nawet 3% wypłacanej kwoty. Znacznie wyższy jest zwykle koszt wypłaty gotówki z bankomatu za granicą - nawet do 6% kwoty. Pamiętajmy także o wspomnianej wcześniej opłacie za przelewy przychodzące – taka opłata może wynieść ok. 5 zł.

Przelewy z firmowego konta walutowego

Najczęściej jednak jednym z największych kosztów dla firm współpracujących z zagranicą są koszty przelewów. Nie będą się one niebezpiecznie sumować, pod warunkiem, że firmie wystarczy usługa przelewów europejskich. Koszt takiego przelewu to od 5 zł do 10 zł, a zdarza się czasami, że w ramach biznesowych kont walutowych firma może kilka z nich wykonać zupełnie za darmo. Duże koszty przelewów zaczynają się wtedy, gdy firma MŚP zleca kilka do kilkunastu przelewów zagranicznych w miesiącu w innej walucie niż euro i poza krajami UE. Koszt wysłania takiego przelewu wynosi od 25 zł do 200 zł. Wszystko zależy od tego, czy zlecamy taki przelew w trybie ekspresowym czy standardowym. Jeśli chcemy zaoszczędzić, lepiej unikać sytuacji w których konieczne jest korzystanie z tej usługi.

Czy warto otworzyć firmowe konto walutowe?

Osobiste konto walutowe jest zazwyczaj tańsze od firmowego konta walutowego. Co więcej, przepisy prawne nie zabraniają używania osobistego konta walutowego na potrzeby firmy. Przedsiębiorca może więc sam zdecydować, czy woli założyć firmowe konto walutowe czy wykorzystywać na potrzeby firmy osobiste konto walutowe. Trzeba jednak tutaj wziąć pod uwagę kilka ważnych kwestii – po pierwsze bez firmowego konta walutowego utrudnione zostaje księgowanie transakcji i trzeba będzie poświęcić trochę czasu na oddzielenie transakcji prywatnych od firmowych. Drugim argumentem jest fakt, że tak jak wspomnieliśmy wcześniej, wraz z kontem walutowym firma może otrzymać dostęp do dodatkowych funkcjonalności np. narzędzi do wystawiania faktur lub zarządzania przychodami i kosztami firmy, czy też tańszych pożyczek lub ubezpieczeń. Do przedsiębiorców trafia także inny argument – prowadząc firmowe konto walutowe wydatki z nim związane (także jednorazowe, jak np. koszty przelewu zagranicznego) można wliczyć w koszty uzyskania przychodu.

ile kosztuje firmowe konto walutowe

Koszt przewalutowania – jak go zmniejszyć?

Konto walutowe jest także potrzebne każdemu przedsiębiorcy, który chce zaoszczędzić na kosztach wymiany waluty w kantoronline.pl. Dobrze rozwijająca się współpraca zagraniczna sprawia, że coraz częściej dokonujemy przewalutowania środków. Gdy kupujemy waluty w banku, koszt takiej transakcji może wynosić nawet 8%. W kantoronline.pl za wymienimy walutę znacznie taniej – spread wyniesie mniej niż 1%. Jeśli więc istnieje taka możliwość, warto skorzystać z okazji i rozpoczynając współpracę zagraniczną zacząć od razu oszczędzać także na wymianie walut.

Przeczytaj także: Co to jest spread walutowy?

Ile kosztuje firmowe konto walutowe – podsumowanie

Dokładna analiza potrzeb firmy oraz skorzystanie z promocji bankowych dostępnych na rynku może sprawić, że konto walutowe nie będzie kosztowało nas majątku. Na rynku istnieje wiele możliwości oszczędzania w tym zakresie. Czasem trzeba będzie wykonać kilka telefonów, żeby zapytać o szczegóły, które na pierwszy rzut oka mogą się wydawać niejasne. Gdy w grę wchodzą duże, cykliczne transze w obcej walucie, warto się postarać o to, żeby pieniądze te nie były stopniowo pochłaniane przez nadmierne opłaty bankowe. Zwłaszcza, że jak to w przypadku firm bywa: późniejsza zmiana numeru konta bywa dość problematyczna.

Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej o finansowych aspektach współpracy z zagranicą - dajcie nam znać o tym w komentarzach. 🙂

[Głosów: 13   Average: 3.6/5]
O autorze /

Marta Kozioł, content creator kantoronline.pl. Od koncepcji tekstu, poprzez wywiady z analitykami walutowymi, aż po publikację. Za artykułami kantoronline.pl stoi więcej niż jedna osoba, ale to dzięki niej cały czas coś się tworzy. Posiada akademickie podstawy z zakresu dziennikarstwa i łączy je z czujnym spojrzeniem na to, co ważne dla użytkowników kantoru internetowego.

Dodaj komentarz