Powrót

Kryptowaluty – czym są i jak działają? Doskonały pieniądz coraz bliżej

Zaszyfrowane pieniądze pozwalają obejść banki i tradycyjne systemy płatnicze. Przesłanie nawet kilku milionów na drugi koniec świata jest anonimowe i zajmuje nie więcej, niż kilkanaście minut. Brzmi kosmicznie, ale mniej więcej tak działają kryptowaluty. Czy mają szansę zastąpić tradycyjne pieniądze?

Od zapoczątkowania „rewolucji kryptowalutowej” mija blisko 30 lat, a najpopularniejsza z nich, Bitcoin, świętuje 8. urodziny. Dla zrozumienia idei kryptowalut ważny jest klimat, jaki towarzyszył powstawaniu najważniejszej z nich. Początek 2009 roku to czas w którym świat pogrążony był w kryzysie finansowym, a zaufanie do banków zaczęło spadać. Zarzucano im, że korzystają z toksycznych instrumentów pochodnych, a odpowiedzialność przenoszą na klientów. Nic dziwnego, że ktoś w końcu wymyślił pieniądze, które funkcjonują w oderwaniu od banków, rządów, państw. Technologia kryptowalut zyskała tak duże grono entuzjastów i jest na tyle usystematyzowana, że można ją już studiować. I to na polskich uczelniach.

Jak to się zaczęło?

Dziedziną, która posiada gigantyczne znaczenie dla rozwoju idei kryptowalut jest kryptografia. Z czasem ewoluowała ona w teorię matematyki i informatyki, aby w końcu stać się sposobem na zabezpieczenie informacji w sieci. Rewolucyjne dla rozwoju kryptowalut były lata 90. XX wieku, kiedy powstał Digicash. Jako jeden z pierwszych systemów pozwalał użytkownikom na przelewanie środków bez pozostawiania o tym informacji bankom[1].

Najpierw podstawy technologii

Kryptowalut wykorzystują technologię Blockchain. W wielkim skrócie jest to baza danych służąca do księgowania transakcji, oparta na zasadzie P2P, co oznacza, że każdy, kto posiada do niej dostęp ma dokładnie takie same uprawnienia jak inni. Transakcje dodawane są do nieustannie replikowanego łańcuchu bloków. Co ciekawe, Blockchain jest rejestrem publicznym, ale pomiędzy sobą użytkownicy pozostają anonimowi, na co pozwala zakodowana kryptograficzna struktura.

Ciemna strona kryptowalut

Nie ma na świecie instytucji, która byłaby w stanie zbierać i przetwarzać informacje o użytkownikach kryptowalut. Tak daleko posunięta anonimowość transakcji, w sposób naturalny przyciągnęła uwagę podziemia narkotykowego[2]. Tymczasem kryminalny kontekst i związany z nim dylemat etyczny nie spowodował, że zainteresowanie kryptowalutami wśród inwestorów spadło. Obecnie rynek kryptowalut wart jest około 100 miliardów dolarów, a szacuje się, że do 2022 roku może wzrosnąć nawet do… 5 bilionów dolarów[3].

Po co kupuje się kryptowaluty?

Przeważająca większość transakcji z udziałem kryptowalut to transakcje spekulacyjne oraz inwestycyjne. Spośród wszystkich kryptowalut najczęściej kupowane są Bitcoiny, ale tylko nieznaczny odsetek z nich wykorzystywany jest do tradycyjnych transakcji handlowych. Tymczasem trzeba pamiętać, że kryptowaluty są instrumentami wysokiego ryzyka. Na przykład: cena Bitcoina w lipcu 2017 roku straciła w ciągu kilku tygodni 30% swojej wartości[4], a po kilku miesiącach znowu wzrosła o 80%. Zgodnie z najnowszym raportem, kryptowaluty w swoich portfelach posiada już ok. 6 milionów użytkowników z całego świata[5].

Wielka Trójka wśród kryptowalut

Jak wcześniej wspomnieliśmy „królem” wśród kryptowalut jest dziś bezsprzecznie Bitcoin. Jego największą konkurencją jest zaprezentowana w 2014 roku kryptowaluta o nazwie Ethereum. Trzeba zaznaczyć, że Ethereum zyskuje popularność nie tylko jako kryptowaluta, ale także jako rozwiązanie wspierające rozwój oprogramowania open source. Kolejną najważniejszą kryptowalutą, spośród 3000 istniejacych, jest Litecoin. Litecoin jest w swojej budowie bardzo zbliżona do Bitcoina, choć różni się m.in. tym, że na rynku ma być dostępnych 84 miliony jednostek walutowych, a nie 21 milionów, jak w przypadku Bitcoina.

Czy kryptowaluty są dobrze zabezpieczone?

W 2014 roku skradziono blisko 800 000 Bitcoinów z MtGox (w tamtym czasie największej i najstarszej giełdzie Bitcoina na świecie) o łącznej wartości 350 milionów dolarów[6]. Generalnie przyjmuje się, że kryptowaluty są dobrze zabezpieczone, ale problem dotyczy portfeli w których są one przechowywane. Podobnie jak podczas transakcji finansowych online trzeba dbać o swoje zabezpieczenia. Możliwość włamania się przez hakerów do portfela z kryptowalutami jest tak samo duża, jak w każdym systemie płatniczym wykorzystującym nowoczesne technologie.

Od czego zależą ceny kryptowalut?

Kursy kryptowalut ustalane są przez wolny rynek, ich wartość określana jest przez otwarte licytacje na giełdach kryptowalutowych. Dzieje się to podobnie do sposobu w jaki ceny akcji i złota są ustalane przez licytacje na giełdzie. Podobnie jak w przypadku tradycyjnych walut, Bitcoin jest warty tyle, ile inwestorzy są gotowi za niego zapłacić. W przeciwieństwie jednak do tradycyjnych walut, kryptowaluty nie posiadają żadnego organu emisyjnego ani nadzorującego ich kurs. Między innymi z tego powodu, przeciwnicy kryptowalut twierdzą, że zostały one wynalezione po to, aby utworzyć bańkę spekulacyjną, nad którą nikt nie może zapanować. Według „The Economist” łatwy zysk kusi coraz więcej nabywców, ale jak w przypadku każdej bańki spekulacyjnej, i ona niedługo pęknie[7]. Z drugiej strony, za kryptowalutami stoi misja budowania nowej finansowej przyszłości – po raz pierwszy w historii ludzie mogą wysyłać pieniądze bez pośredników. Trudno nie zgodzić się ze stwierdzeniem, że znacznie zwiększa to wydajność usług finansowych.

Zawrotny wzrost bitcoina

Jak szybko wzrasta wartość Bitcoina znakomicie obrazuje pierwsza i najsłynniejsza transakcja z użyciem tej waluty. W 2010 roku jeden z właścicieli portfela walutowego Bitcoin sprzedał 2 pizze z sieci Papa John’s za 10 000 Bitcoinów. W tamtym czasie była to równowartość około 30 dolarów. Dzisiaj, po 7 latach od tej transakcji, 10 000 Bitcoinów to równowartość kilkudziesięciu milionów dolarów.

Kryptowalutom niestraszna inflacja

Ciekawy jest fakt, że ilość bitcoinów na rynku jest ograniczona – nigdy nie przekroczy kwoty 21 milionów. Obecnie na rynku wykopanych zostało już 16 mln jednostek tej kryptowaluty. Dzięki temu wartość bitcoinów nigdy nie spadnie, a wręcz przeciwnie. Wraz z rosnącą popularnością ich wartość będzie rosnąć. Dodatkowo, po osiągnieciu pułapu 21 milionów jednostek, kopalnie Bitcoinów będą działać na innych zasadach. Właściciele Bitcoinów będą otrzymywać prowizję odciąganą od każdej przeprowadzonej transakcji.

Co to znaczy wydobywanie kryptowalut?

Stwierdzenie to odnosi się do procesu w jakim tworzone są nowe kryptowaluty. Efektywność „kopania” Bitcoinów” zależy od mocy obliczeniowej komputera i obecnie, tylko osoby z wyspecjalizowanym sprzętem potrafią wygrać wyścig o nowe bitcoiny. Największe „kopalnie kryptowalut” znajdują się w Chinach.

Czy kryptowaluty zastąpią tradycyjne pieniądze?

Czy kryptowaluty np. Bitcoin zastąpią tradycyjne pieniądze? Trudno powiedzieć, przede wszystkim dlatego, że ich przyszłość nie jest pewna – a dodatkowo kupowanie ich jest związane z wysokim ryzykiem. Ale idea kryptowalut, która jest odpowiednikiem szybszych bezgotówkowych płatności, już stała się częścią naszego świata, i w najbliższym czasie może być bardzo silną tendencją rynkową. Dlatego, kiedy następnym razem będziemy kupowali produkty online, nie powinna nas zaskoczyć opcja płatności w Bitcoinach.

Podsumowując

Kiedy dealerzy narkotyków zainteresował się Bitcoinem, wiele osób głosiło śmierć tej kryptowaluty. Ale zamiast tego mogliśmy zobaczyć błyskawiczny wzrost jego wartości. W praktyce, kryptowaluty łączą łatwość elektronicznych płatności z anonimowością i szybkością przekazu. Jeśli staną się jeszcze bardziej powszechne, możemy mieć nadzieję, że znajdujące się pod presją banki obniżą opłaty bankowe, dzięki czemu będą mogły pozostać konkurencyjnymi.

 

Jakie są Wasze przemyślenia na temat kryptowalut? Uważacie je za technologiczne cudo, czy nie przekonują Was zalety zaszyfrowanych pieniędzy?

 

[1] Zob. https://bithub.pl/bitcoin/co-przed-bitcoinem-pierwsze-kryptowaluty-powstaly-juz-w-latach-90/, dostęp: 9.10.2017 r.

[2] Zob. https://finfeed.com/features/dark-side-coin-bitcoin-crime/20170905/, dostęp: 13.102017 r.

[3] Por. https://cryptonews.pl/jesli-bitcoin-utrzyma-swoj-procent-rynku-2021-bedzie-wart-10-tysiecy-dolarow/, dostęp: 13.10.2017 r.

[4] Zob. https://www.bankier.pl/wiadomosc/Bitcoin-znow-szaleje-Cena-spadla-o-30-proc-7533003.html, dostęp: 11.10.2017 r.

[5] Por. https://cointelegraph.com/storage/uploads/view/2017-global-cryptocurrency-benchmarking-study.pdf, dostęp: 11.10.2017 r.

[6] Zob. https://www.spidersweb.pl/2014/02/bankructwo-mtgox.html, dostęp: 13.10.2017 r.

[7] Por. https://www.economist.com/news/leaders/21722841-latest-frenzy-tulipmania-gold-rush-or-dotcom-boom-what-if-bitcoin-bubble, dostęp: 13.10.2017 r.

[Głosów: 5   Average: 5/5]
O autorze /

Marta Kozioł, content creator kantoronline.pl. Od koncepcji tekstu, poprzez wywiady z analitykami walutowymi, aż po publikację. Za artykułami kantoronline.pl stoi więcej niż jedna osoba, ale to dzięki niej cały czas coś się tworzy. Posiada akademickie podstawy z zakresu dziennikarstwa i łączy je z czujnym spojrzeniem na to, co ważne dla użytkowników kantoru internetowego.

5 komentarzy

 • Magda

  1 grudnia 2017

  Coraz bliżej nas? Jestem tego bardzo ciekawa

  • kantoronline

   11 stycznia 2018

   My również 🙂

 • Bitcoin Fan

  19 czerwca 2019

  Czy świadczycie jakiekolwiek usługi, które pozwolą na wymianę walut, czy to tylko blog tematyczny?

 • Kamil Krupa

  30 września 2020

  Bitcoin dla mnie tak długo nie jest walutą, dopóki nie ma sensu zapłacić nim za loda na ulicy. A sensu nie ma ponieważ przy takiej transakcji będzie aktualnie zawsze pytanie, kto więcej straci albo zyska – ja czy lodziarz. Bitcoin [...] jest dotychczas obiektem spekulacji, bardziej podobnym do złota niż do waluty. Jego fascynacja wynika więcej z kryzysu zaufania do instytucji państwowych niż z jego ekonomicznych możliwości. Powrót do żółtych bryłek,tym razem w formie cyfrowej, jest szyderczym śmiechem historii.

Dodaj komentarz