Powrót

Kiedy kupić euro na letni wyjazd?

Interesująco zapowiada się lato 2017 na rynku walutowym. Jakich ruchów możemy spodziewać się na parze EUR/PLN? Kiedy najtaniej kupić euro na letni wyjazd? Zachwiać walutą Unii Europejskiej mogą m.in. wydarzenia polityczne. O tym, czy przez nie kurs euro może wzrosnąć czy spaść, zapytaliśmy dealera walutowego Damiana Papałę.

Po wyborczym szoku w Wielkiej Brytanii i oczekiwanym zwycięstwie Macrona we Francji, już we wrześniu dowiemy się, kto będzie rządził w Niemczech. Czy przedwyborcze sondaże zaskoczą inwestorów i euro podrożeje?

Euro i tak tańsze niż przed rokiem

Euro ani znacząco nie spadło, ani nie wzrosło w ciągu ostatniego tygodnia. Teraz kosztuje dokładnie 4,2051 zł. Ale to nie znaczy, że nie czeka nas niespodzianka. Turystów zamierzających niedługo odwiedzić jeden z krajów należący do strefy euro czeka dylemat. Czy kupić euro na letni wyjazd teraz po kursie, który rok temu byłby nie do pomyślenia, czy wstrzymać się z transakcją jeszcze kilka tygodni? Przypomnijmy, że  w zeszłym roku o tej samej porze za euro musieliśmy zapłacić aż ok. 4,6 zł.

Kiedy wymiana euro będzie najbardziej korzystna?

Nikt nie potrafi przewidzieć zmian na rynku walutowym i nawet zawodowi spekulanci nie są pewni w 100% swoich prognoz.” – mówi Papała. „Po wyborach we Francji zanotowaliśmy ruch na euro aż o 11 groszy, a przecież to nie koniec wyborów w Europie. Do tego trzeba wziąć pod uwagę szereg czynników zewnętrznych, które wpływają na waluty. W czasach takiej niepewności, najlepszym rozwiązaniem jest podzielić na połowę sumę którą chcemy wymienić. Jedną część wymienić teraz, kiedy kurs euro jest względnie słaby, a drugą połowę bezpośrednio przed wyjazdem. W ten sposób, jeśli w ciągu tego czasu kurs EUR/PLN osłabi się, i tak na tym zyskamy. A w przeciwnym wypadku, jeśli wzrośnie, nasze straty nie będą aż tak duże”  – podpowiada analityk.

Słaby kurs EUR/PLN to tańsze wakacje w strefie euro

Dzięki niskiemu kursowi wspólnej waluty zmniejszamy koszty hoteli w strefie euro (m.in. w Niemczech, Hiszpanii, Grecji, Francji) oraz obniżymy koszty paliwa i jedzenia. Dlatego informacje napływające z Europejskiego Banku Centralnego oraz kondycji krajów należących do strefy euro są istotne dla tych, którzy planują urlop w obrębie UE. Jakie dane ze świata mogą mieć wpływ na kurs EUR/PLN?

Mała lekcja ekonomii

W 95% wpływ na kursy walut maja spekulanci. Swoje decyzje opierają m. in. o dane makroekonomiczne. „Tak, jak kiedyś napisał Robert Madejski, na rynku walutowym panuje zasada, że  <<duży może więcej>>. Dlatego banki inwestycyjne mają w tej kwestii największe pole do popisu. Dodatkowo, wycena eurozłotego w dużej mierze zależna jest od eurodolara, który jest reprezentantem dwóch największych potęg ekonomicznych, Stanów Zjednoczonych oraz Unii Europejskiej” podkreśla Damian Papała.

Zamiast śledzić kurs zamów go online

Dla tych, którym do zagranicznego urlopu zostało jeszcze sporo czasu i chcieliby wymienić euro w możliwie najlepszym momencie, serwis kantoronline.pl dedykuje specjalną funkcjonalność: zamów kurs online. Dzięki niej użytkownik może sam określić po jakim kursie chce wymienić daną walutę. Jeśli podany pułap zostanie osiągnięty na rynku walutowym, system samoczynnie rozliczy transakcję.

Zakończenie

Faktem jest, że czasy świetności euro minęły, a tegoroczni wczasowicze mogą spodziewać się,
że będą płacić około 4,30 PLN za euro w okresie letnim, czyli o 7% taniej niż przed rokiem.

PS Dajcie znać jeśli nasz artykuł rozświetlił Wam kwestie związane z prognozami kursu euro na wakacje 2017 😊

PPS Zapraszamy również do przeczytania analizy o tym: "Jak euro zmienia Europę?".

PPPS Gdzie tanio można wyjechać na wspaniałe wakacje przeczytacie w artykule o niedrogich i niesamowitych miejscach: część 1 artykułu i część 2 artykułu.

 

[Głosów:0    Średnia:0/5]
O autorze /

Marta Kozioł, Content Specialist kantoronline.pl. Od koncepcji tekstu, poprzez eksperckie wywiady z dealerami walutowymi, aż po publikację. Za artykułami kantoronline.pl stoi więcej niż jedna osoba, ale to dzięki niej cały czas coś się tworzy. Posiada akademickie podstawy z zakresu dziennikarstwa i łączy je z czujnym spojrzeniem na to, co ważne dla użytkowników kantoru online.

Comment(1)

  • Kresy

    19 września 2017

    Bardzo Ciekawy zbiór wskazówek - z pewnością się przydadzą.

    Pozdrawiam,
    Kamil

Dodaj komentarz