Powrót
kiedy kupić euro

Kiedy kupić euro na letni wyjazd?

Interesująco zapowiada się lato 2019 na rynku walutowym. Jakich ruchów możemy spodziewać się na parze EUR/PLN? Kiedy kupić euro na letni wyjazd, żeby było najtańsze? Zachwiać walutą Unii Europejskiej mogą m.in. wydarzenia polityczne. O tym, czy przez nie kurs euro może wzrosnąć czy spaść, zapytaliśmy Dealera Walutowego Damiana Papałę.

Aktualizacja 13 maja 2019 r.

Po brexitowych rewelacjach w Wielkiej Brytanii, już pod koniec maja dowiemy się, kto dostanie się do Parlamentu Europejskiego. Wyłoniony zostanie nowy skład Komisji Europejskiej i przewodniczący Rady Europejskiej. To nie koniec ważnych zmian w rządach UE. W październiku poznamy także nowego prezesa Europejskiego Banku Centralnego. Czy przedwyborcze sondaże zaskoczą inwestorów i euro podrożeje podczas wakacji 2019?

kiedy kupić euro

Euro droższe niż przed rokiem

Euro ani znacząco nie spadło, ani nie wzrosło w ciągu ostatniego tygodnia. Teraz kosztuje dokładnie 4,3043 zł. Ale to nie znaczy, że nie czeka nas niespodzianka. Turystów zamierzających niedługo odwiedzić jeden z krajów należący do strefy euro czeka dylemat. Czy kupić euro na letni wyjazd teraz po obecnym kursie, czy wstrzymać się z transakcją jeszcze kilka tygodni? Przypomnijmy, że  w zeszłym roku o tej samej porze za euro płaciliśmy niewiele mniej - 4,2993.

kiedy kupić euro

Kiedy wymiana euro będzie najbardziej korzystna?

Nikt nie potrafi przewidzieć zmian na rynku walutowym i nawet zawodowi spekulanci nie są pewni w 100% swoich prognoz.” – mówi Papała. „ Warto jednak wziąć pod uwagę, że w roku 2019 poza wyborami do Parlamentu UE, nie będziemy mieli do czynienia z wyborami prezydenckimi lub parlamentarnymi w największych państwach członkowskich UE. Niepewność mogą za to potęgować inne czynniki wpływające na waluty, których nie sposób przewidzieć, jak np. konflikty polityczne, klęski żywiołowe. Dlatego najlepszym rozwiązaniem jest podzielić na połowę sumę, którą chcemy wymienić. Jedną część wymienić teraz, kiedy kurs euro utrzymuje się na poziomie średnim, a drugą połowę bezpośrednio przed wyjazdem. W ten sposób, jeśli w ciągu tego czasu kurs EUR/PLN osłabi się, i tak na tym zyskamy. A w przeciwnym wypadku, jeśli wzrośnie, nasze straty nie będą aż tak duże”  – podpowiada analityk.

Słaby kurs EUR/PLN to tańsze wakacje w strefie euro

Dzięki niskiemu kursowi wspólnej waluty zmniejszamy koszty hoteli w strefie euro (m.in. w Niemczech, Hiszpanii, Grecji, Francji) oraz obniżymy koszty paliwa i jedzenia. Dlatego informacje napływające z Europejskiego Banku Centralnego oraz kondycji krajów należących do strefy euro są istotne dla tych, którzy planują urlop w obrębie UE. Jakie dane ze świata mogą mieć wpływ na kurs EUR/PLN?

Mała lekcja ekonomii

W 95% wpływ na kursy walut maja spekulanci. Swoje decyzje opierają m. in. o dane makroekonomiczne. „Tak, jak kiedyś napisał Robert Madejski, na rynku walutowym panuje zasada, że  <<duży może więcej>>. Dlatego banki inwestycyjne mają w tej kwestii największe pole do popisu. Dodatkowo, wycena eurozłotego w dużej mierze zależna jest od eurodolara, który jest reprezentantem dwóch największych potęg ekonomicznych, Stanów Zjednoczonych oraz Unii Europejskiej” podkreśla Damian Papała.

kiedy kupić euro

Kup euro online - będzie taniej!

Dla tych, którym zależy na możliwie najlepszym kursie euro, polecamy wymianę waluty w kantoronline.pl. Kupując euro w naszym serwisie można zaoszczędzić do 8% w porównaniu z wymianą w banku lub kantorze stacjonarnym. Jeśli wymieniasz naprawdę dużą kwotę, a na letni wyjazd wybierasz się z całą rodziną, nie musimy chyba podpowiadać na  co można wydać zaoszczędzone w naszym serwisie pieniądze. 🙂

Zakończenie

Faktem jest, że czasy świetności euro minęły, a tegoroczni wczasowicze mogą spodziewać się, że będą płacić ok. 4,3200 PLN za euro w okresie letnim, czyli o 3% drożej niż przed rokiem. W perspektywie tak wielu zmiennych, które wpływają na europejską walutę, na pytanie, o to kiedy kupić euro - trudno odpowiedzieć jednoznacznie. Jednak dzięki naszym wskazówkom jak ugryźć ten temat, na pewno na Waszej transakcje nie będziecie stratni.

PS Dajcie znać jeśli nasz artykuł rozświetlił Wam kwestie związane z prognozami kursu euro na wakacje 2019 😊

PPS Zapraszamy również do przeczytania analizy o tym: "Jak euro zmienia Europę?".

PPPS Gdzie tanio można wyjechać na wspaniałe wakacje przeczytacie w artykule o niedrogich i niesamowitych miejscach: część 1 artykułu i część 2 artykułu.

 

[Głosów: 7   Average: 2.6/5]
O autorze /

Marta Kozioł, content creator kantoronline.pl. Od koncepcji tekstu, poprzez wywiady z analitykami walutowymi, aż po publikację. Za artykułami kantoronline.pl stoi więcej niż jedna osoba, ale to dzięki niej cały czas coś się tworzy. Posiada akademickie podstawy z zakresu dziennikarstwa i łączy je z czujnym spojrzeniem na to, co ważne dla użytkowników kantoru internetowego.

2 komentarze

  • Kresy

    19 września 2017

    Bardzo Ciekawy zbiór wskazówek - z pewnością się przydadzą.

    Pozdrawiam,
    Kamil

Dodaj komentarz